Domů
Energetika v ČR
Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo zkušebně fungovat za pět let
Elektrárna Mělník
Zdroj: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA-2.5,2.0,1.0 (licence)

Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo zkušebně fungovat za pět let

Zařízení na spalování odpadu u Mělníka by mohlo začít zkušebně fungovat na přelomu let 2027 a 2028. Nyní pokračuje tendr na dodavatele stavby, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí ČEZ Alice Horáková. Takzvané ZEVO (zařízení na energetické využití odpadů) má sloužit pro likvidaci komunálního odpadu a výrobu tepla v Horních Počaplech u Mělníka. Nahradí dosavadní skládkování komunálního odpadu, které bude podle současné odpadové legislativy od roku 2030 zakázané.

Investorem stavby je energetická společnost ČEZ. Náklady na vybudování zařízení dosáhnou několika miliard korun, přesná částka bude známa po dokončení tendru. ČEZ nyní vybírá firmu, která zařízení vybuduje. „Na základě dalších parametrů bude o realizaci rozhodnuto během letošního roku. Spuštění zkušebního provozu očekáváme na přelomu roku 2027/2028,“ uvedla Horáková.

Roční kapacita plánovaného zařízení má být 320.000 tun ročně. Současně se počítá také s větším podílem recyklace odpadu a snižováním jeho celkového množství. V roce 2021 činila produkce komunálního odpadu ve Středočeském kraji podle dat Českého statistického úřadu 774.000 tun, o rok dříve to bylo 820.000 tun. Cílem Evropské unie do roku 2035 je recyklovat 65 procent veškerého komunálního odpadu.

Komunální odpad se jako surovina pro výrobu tepla využívá v řadě evropských zemí, například Německu, Rakousku, Dánsku, Švýcarsku, Norsku a dalších.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
5. leden 2023, 18:54

Velké spalovny povedou na lepší recyklaci lepší neznamená čím více tím lépe , ale recyklovat vše co má smysl , protože majitelé nebudou chtít pálit nic co se vyplatí recyklovat a budu

mít ohromné množství odpadu z kterého lze tyto věci automaticky separovat , tak lze očekávat ,že objem surovin získaných z odpadů bude díky spalovnám růst. Samozřejmě spalovny jsou zklamáním pro ty , kteří podle zelené ideologie požadují recyklovat všechno a vyrábět z recyklátů věci bez ohledu na to jestli to má smysl a nebo ne.

Ivan Novák
5. leden 2023, 21:20

Konečnou stanicí umělé hmoty jsou, zdá

se, mikroplasty skoro jako azbestový prach, jen méně pichlavé ale zato všudypřítomné. To už je snad zdravější pálit všechno.

Maly Jarda
6. leden 2023, 10:39

Toto se mělo udělat asi tak před 20ti lety. Jako spousta dalších věcí .. kdyby je Greenpeace placený z USA neblokoval

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se