Domů
Evropská Unie
EIB nechce financovat projekty závislé na fosilních palivech

EIB nechce financovat projekty závislé na fosilních palivech

Evropská Unie
2 komentáře
26. červenec 2019, 20:10
ČTK

Evropská investiční banka (EIB) chce do konce příštího roku zastavit financování nových energetických projektů závislých na fosilních palivech. Vyplývá to z návrhu nové energetické strategie banky, na který se dnes odvolává agentura Reuters. Rada EIB, kterou tvoří převážně ministři financí členských zemí Evropské unie, by o návrhu měla diskutovat na zářijové schůzce. Konečné rozhodnutí by ale mohlo padnout až později.

„Rada banky nyní musí tento plán schválit bez otálení,“ uvedla na svém twitterovém účtu ekologická organizace Greenpeace.

Proti návrhu by se nicméně mohly postavit východoevropské členské země EU závislé na uhlí či státy jako je Itálie, kde se EIB podílí na financování výstavby plynovodu Trans-Adriatic Pipeline (TAP).

Budoucí předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová vyzvala EIB, aby zhruba polovinu z ročně investovaných 70 miliard až 80 miliard eur (1,8 bilionu až dva biliony Kč) směřovala do ekologických projektů. Část EIB by se podle ní měla změnit na klimatickou banku.

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty a přispívá tím k dosažení politických cílů EU.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Josef
26. červenec 2019, 23:49

Z pohledu závislosti na dovozu fosilních paliv se to zdá to správné , méně investic méně dovozu méně závislosti. Jenže zdání je sen ve skutečnosti čím více tras produktovodů tím více alternativ žádné investice monopolní dodavatel.... Opět příklad stupidního zeleného myšlení , kterého je celá evropa.

Petr
28. červenec 2019, 18:00

Myslíte jako těch terminálů na LNG, kterých se v EU během pár let dotačně nastavělo už tolik, že nemůžou být plně vytížené ani z půlky. Fakt dotace či centrální evropské půjčky na to potřeba nejsou, když to nějaký stát bude považovat za tak superkritické, tak si na to sežene peníze i normálně. Nebo v případě denně používaných trubek a drátů se to postaví komerčně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se