Domů
Uhlí
EIB ukončí financování projektů v oblasti fosilních paliv

EIB ukončí financování projektů v oblasti fosilních paliv

Evropská investiční banka (EIB) na včerejším zasedání rady rozhodla, že od konce roku 2021 zastaví financování projektů v oblasti fosilních paliv. Oznámil to podle agentury Reuters viceprezident banky Andrew McDowell.

Ekologické organizace rozhodnutí EIB přivítaly. Vyjádřily však zklamání z toho, že opatření vstoupí v platnost o rok později, než se původně plánovalo. V loňském roce EIB na projekty v oblasti fosilních paliv vynaložila téměř dvě miliardy eur (zhruba 51 miliard Kč) a od roku 2013 to bylo celkem 13,4 miliardy eur (zhruba 343 miliard Kč).

Evropská investiční banka je institucí Evropské unie, která se specializuje na poskytování dlouhodobých úvěrů. Jejími akcionáři jsou členské státy EU. Dává k dispozici peníze na životaschopné projekty, čímž přispívá k dosažení politických cílů EU.

Radu EIB tvoří zástupci 28 členských zemí EU, obvykle ministři financí. Minulý týden ministři financí EU ve společném prohlášení uvedli, že EU by v rámci boje s klimatickými změnami měla postupně ukončovat financování ropných, plynárenských a uhelných projektů.

Komentáře

(5)

Michal

15. listopad 2019, 07:52

Předat moc nad financováním energetiky čínským bankám je fakt prospěšné, díky EU za šíření vlikvu komunistů.

energetik II

15. listopad 2019, 09:42

Ono se tomu čínskému vlivu stejně nevyhneme. Před pár lety koupila Čína automobilku Volvo, před třemi roky řecký přístav Pireus , před týdnem firmu British Steel a nyní má třetinový podíl ve financování britské jaderné elektrárny Hinkley Point - C.

Jan Veselý

15. listopad 2019, 10:25

Financování fosilní energetiky bych jim klidně přenechal. Vzhledem k tomu jaký je jejich výkon v posledních 10 letech a jaké je riziko toho, že investice skončí jako "stranded asset", nejsou prostě už tyhle investice tak lákavé. I když výjimky se určitě najdou.

Ne nadarmo chtějí banky v USA při investicích do uhelné energetiky 15% p.a. úrok i více.

Ivan Novák

15. listopad 2019, 11:11

Ono by se to v případě změny úředních podpor, a tedy obchodních rizik, vyvinulo zase někam jinam. Kromě toho, EIB je primárně politická instituce.

Jan Veselý

15. listopad 2019, 13:21

Ano, proč by měla EIB podporovat projekty, které jsou v rozporu s politikou EU, že?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.