Domů
Evropská Unie
Emise CO2 vloni klesly o 0,4 %, ekonomika přitom vzrostla o 1,8 %

Emise CO2 vloni klesly o 0,4 %, ekonomika přitom vzrostla o 1,8 %

Evropská statistická agentura Eurostat zveřejníla první odhady ohledně emisí zplodin CO2 za rok 2016 a dle předběžných závěrů došlo oproti roku 2015 k jejich mírnému poklesu.

Stejně jako v posledních letech došlo i loni v EU k poklesu emisí CO2. Podle zprávy Eurostat poklesla v EU vloni produkce CO2 z fosilních paliv o 0,4 % v porovnání s předešlým rokem. Eurostat dále ve své zprávě uvádí, že oxid uhličitý je majoritní složkou ovlivňující globální oteplování – tvoří až 80 % ze všech skleníkových plynů vypuštěných v EU do atmosféry. Agentura zároveň zdůrazňuje, že poklesu bylo dosaženo během ekonomického růstu.  Během stejného období došlo k meziročnímu růstu HDP dle dat serveru Trading economics ve výši 1.8 %.

Nejvíce snížily emise tyto státy: Malta (- 18.2 %), Bulharsko (-7 %), Portugalsko (-5,7 %) a Velká Británie (-4,8 %). Naopak k největšímu nárůstu došlo ve Finsku (+8,5 %), na Kypru (+7 %), ve Slovinsku (+5,8 %) a v Dánsku (5,7 %).

Malta dosáhla velkého zlepšení i loni. Ovšem tyto úspěchy jsou dány i výchozí pozicí země, kde ještě v roce 2013 byl energetický mix tvořen z 98,4 % tepelnými elektrárnami spalujícími ropu. ČR se pohybovala na průměru EU a to se snížením emisí ve výši 0,7 % a na celkovém množství vypouštěných spalin v EU se podílela 3 %.

Změna emisí CO2 v EU v roce 2016 vzhledem k roku 2015. Zdroj: Eurostat

Štítky:emise CO2EU

Komentáře

(8)

Rasťo

10. květen 2017, 10:33

No, možno by bolo korektné, to porovnať nie len na hlavu ale aj na jednotku HDP.

Milan Vaněček

10. květen 2017, 10:41

Rasto, to raděj ne, to by to dopadlo pro nás hodně mizerně, HDP v EUR na osobu máme cca třetinový.

Martin Hájek

10. květen 2017, 12:09

Korektní z hlediska demokratického principu jsou emise na hlavu. Emise na jednotku HDP jsou ukazatelem konzistentním s oligarchickými principy. Mají mít bohatší země právo vypouštět vice emisí na hlavu? Státy, které podepsaly Pařížskou dohodu v zásadě řekly že nikoliv.

Rasťo

10. květen 2017, 13:41

zrejme to bude problém s viacerými pravdami a uhlami pohľadu. Ako príklad - čie sú v skutočnosti emisie napríklad z výroby áut vyrobené v Nemecku, ale ktoré sa vyvezú za hranice? Nemecké, alebo toho štátu, ktoré to auto doviezlo?

NN

10. květen 2017, 14:27

Normální člověk by řekl, že Německa. Kdežto emise z jeho provozu tam, kde se provozuje. Ale třeba statisticky nejsem normální člověk.

Rasťo

10. květen 2017, 14:37

no hej, ale ak by nebol dopyt v inom štáte po nemeckom aute, tak ho Nemci nemusia vyrobiť a mať emisie. Alebo, ak by si to auto vyrobili v štáte kde je kupované, tak emisie z výroby už tiež v Nemecku nebudú. Ale domnievam sa, že táto úvaha sa podobá otázke čo bolo skôr - vajice alebo sliepka

NN

10. květen 2017, 15:03

Ad slepice nebo vejce:

1) Filozof se bude tvářit, že nad tím přemýšlí.

2)Matematik řekne, že je to divergentní řada, která nemá řešení.

3)Biolog řekne, že dřív byla slepice, neb byla předtím živorodá.

Emise z výroby auta bych započítával k místu(státu výroby) a to se zohledněním výroby komponent(nemusí být v praxi vše z jedné země). Taky by se mohlo z toho zešílet...

Martin Hájek

9. květen 2017, 16:33

Jen na dokreslení je dobré uvést, že v zaostalém uhelném Česku emise meziročně o 0,7 % klesly, zatímco v zeleném Německu meziročně o 0, 7 % vzrostly. Emise na hlavu už jsou v ČR velmi blízko těch Německých. Také je dobré poznamenat, že Německý cíl snížení emisí do roku 2020 se dostává poněkud mimo realitu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.