Energetická unie uvolnila 750 mil. € pro budování energetické infrastruktury

DomůEvropská UnieEnergetická unie uvolnila 750 mil. € pro budování energetické infrastruktury

Evropská Komise uvolnila finanční prostředky ve výši 750 mil. € pro projekty klíčové energetické infrastruktury s přeshraničními dopady.

Tyto peníze jsou alokovány z programu CEF (Connecting Europe Facility), který se zaměřuje na energetické projekty podporující zlepšování infrastruktury. Pro rok 2019 je nyní do 13.června možné podávat návrhy na projekty, které by měly být finančně podpořeny.

Aby mohl projekt být přidán do databáze, musí nést označení projektu společného zájmu, tedy stavby, která má zvláštní význam pro alespoň dva evropské státy a zároveň musí zvýšit jejich konkurenceschopnost, energetickou stabilitu a přispět k udržitelnému rozvoji.

„Evropský energetický systém se rychle posouvá z energetického systému minulého století k systému nízkouhlíkovému, více digitálnímu a více orientovanému na spotřebitele. Transformace energetiky se odehrává díky rekordnímu podílu OZE a strmému poklesu jejich cen. Evropská energetická infrastruktura se musí vyvíjet se stejnou rychlostí, aby mohla tento přechod plně podporovat a umožnit splnění cíle klimaticky neutrální Evropy,“ uvedl Miguel Arias Caňete, eurokomisař pro energetiku.

Přihlášené projekty, které mohou využít podporu pro projektovou činnost či pro samotnou výstavbu budou hodnoceny podle několika kritérií. Celkově je cílem programu CEF zvýšit bezpečnost, konkurenceschopnost a udržitelnost dodávek energií.

V období 2014-2020 je dohromady vyčleněno na tyto projekty přes 5,3 mld €. Ke dnešnímu dni zatím bylo z tohoto rozpočtu uvolněno 3,4 mld. €. Do příštího roku tedy zbývá podpořit projekty sumou cca 2 mld. €.