Domů
Evropská Unie
Energetická unie uvolnila 750 mil. € pro budování energetické infrastruktury

Energetická unie uvolnila 750 mil. € pro budování energetické infrastruktury

Evropská Komise uvolnila finanční prostředky ve výši 750 mil. € pro projekty klíčové energetické infrastruktury s přeshraničními dopady.

Tyto peníze jsou alokovány z programu CEF (Connecting Europe Facility), který se zaměřuje na energetické projekty podporující zlepšování infrastruktury. Pro rok 2019 je nyní do 13.června možné podávat návrhy na projekty, které by měly být finančně podpořeny.

Aby mohl projekt být přidán do databáze, musí nést označení projektu společného zájmu, tedy stavby, která má zvláštní význam pro alespoň dva evropské státy a zároveň musí zvýšit jejich konkurenceschopnost, energetickou stabilitu a přispět k udržitelnému rozvoji.

„Evropský energetický systém se rychle posouvá z energetického systému minulého století k systému nízkouhlíkovému, více digitálnímu a více orientovanému na spotřebitele. Transformace energetiky se odehrává díky rekordnímu podílu OZE a strmému poklesu jejich cen. Evropská energetická infrastruktura se musí vyvíjet se stejnou rychlostí, aby mohla tento přechod plně podporovat a umožnit splnění cíle klimaticky neutrální Evropy,“ uvedl Miguel Arias Caňete, eurokomisař pro energetiku.

Přihlášené projekty, které mohou využít podporu pro projektovou činnost či pro samotnou výstavbu budou hodnoceny podle několika kritérií. Celkově je cílem programu CEF zvýšit bezpečnost, konkurenceschopnost a udržitelnost dodávek energií.

V období 2014-2020 je dohromady vyčleněno na tyto projekty přes 5,3 mld €. Ke dnešnímu dni zatím bylo z tohoto rozpočtu uvolněno 3,4 mld. €. Do příštího roku tedy zbývá podpořit projekty sumou cca 2 mld. €.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Solární, větrné a další šetrné zdroje energie. EU schválila dosud největší balíček klimatických návrhů.
28. červen 2022, 12:50
Bez plánu na odchod od uhlí nezískají české regiony desítky miliard z EU
23. červen 2022, 09:29
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Novak
1. duben 2019, 14:53

Na jejich velkolepé plány je to jen kapka v moři, ale jak říká náš pan ředitel, důležité je to "píárko".

Ivan Novák
1. duben 2019, 15:33

Vzpomínka na četbu mezi řádky Rudého práva: větší orientací na spotřebitele myslí p. Caňete asi to, čemu se obecně říká "demand side management", a konkrétně "rolling blackouts".

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se