Energiewende: Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld se uzavírá

DomůElektrárny v EvropěEnergiewende: Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld se uzavírá

Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld na severu Bavorska se zítra definitivně uzavře. Původně měla být uzavřena již 30. května, ale provoz elektrárny byl o 4 týdny posunut. Uzavření jaderné elektrárny je součástí politiky Energiewende, německého plánu uzavřít všechny jaderné elektrárny do konce roku 2022 a posílit výrobu z obnovitelných zdrojů.

V noci z 27. června na 28. června bude jaderná elektrárna Grafenrheinfeld trvale uzavřena a odstavena od elektrické sítě. Momentálně je elektrárna na hodnotě výkonu 805 MW, což je asi 60 % maxima. Do soboty se bude výkon postupně snižovat, až klesne na nulu.

Podle ředitele elektrárny Scheuringa je jaderná elektrárna stále jako nová a mohla by zůstat v provozu. „Politici jsou ale jiného názoru,“ uzavřel ředitel elektrárny.

Odstavení jaderných elektráren v Německu zdroj: energytransition.de

Grafenrheinfeld se uzavírá půl roku před závazným datem

Provozovatel elektrárny E.On se rozhodl uzavřít elektrárnu o půl roku dříve, než bylo konečné datum stanovené německou vládou po událostech v japonské Fukušimě. Dle prohlášení provozovatele nebylo nadále ekonomicky výhodné elektrárnu provozovat. Provoz jaderné elektrárny se v Německu vyplatí pouze v případě, že elektrárna může vyrábět elektřinu dostatečně dlouho bez zatížení daní na jaderné palivo. Tato daň ale pro Grafenrheinfeld vyprší až v roce 2016.

Již v březnu 2014 podal E.On žádost o demontáž elektrárny, která by měla být schválena do konce roku 2017.

Phase-out německých jaderných elektráren

Německý odklon od jaderné energetiky vstupuje do své finální fáze, která zahrnuje odstavení zbývajících 9 elektráren. Grafenrheinfeld je první z této fáze.

Po Grafenrheinfeldu následují v roce 2017 a 2019 elektrárny Gundremmingen B a Philippssburg. Po třech elektrárnách bude odstaveno v roce 2021 a 2022. To bude pro německou energetiku znamenat ztrátu výkonu o hodnotě téměř 8000 MW v rozmezí pouze 12 měsíců.