Domů
Evropská Unie
EU navrhuje zvýšit podporu odvětví větrné energie a prověřit dotace na dovoz komponent ze zahraničí
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

EU navrhuje zvýšit podporu odvětví větrné energie a prověřit dotace na dovoz komponent ze zahraničí

Evropská unie plánuje zvýšit finanční podporu odvětví větrné energie a prověřit dotace na dovoz zahraničních komponent pro větrné elektrárny. Hlavním důvodem je rostoucí konkurence ze strany Číny. Sdělení vyplývá z dokumentu, do kterého nahlédla agentura Reuters. Návrh opatření údajně Evropská komise plánuje zveřejnit tento týden.

Hlavním smyslem opatření by mělo být, že Evropská unie a její finanční instituce (Evropská investiční banka) letos spustí systém protizáruk za úvěrové expozice bank vůči dodavatelům součástí a výrobcům větrných elektráren. Cílem je zlepšit přístup výrobců k financování v době, kdy jsou vyzýváni k masivnímu rozšiřování větrných elektráren. Ty jsou pro Evropu klíčové při dosažení cíle vyrábět do roku 2030 42,5 % energie z obnovitelných zdrojů, což je téměř dvojnásobek současného podílu.

Dle Reuters se v návrhu dokumentu uvádí, že EU bude rovněž pečlivě sledovat "případné nekalé obchodní praktiky, které zvýhodňují zahraniční výrobce větrných elektráren", včetně dotací na výrobky prodávané na evropském trhu. "V odůvodněných případech Komise aktivuje své nástroje na ochranu obchodu," uvádí se v návrhu. Znění dokumentu se nicméně může před publikováním ještě změnit.

Tato zpráva je v souladu s kroky, které již Evropská komise aktivně podniká pro ochranu výrobců dalších technologií. Minulý měsíc například zahájila šetření, které by mohlo vést k zavedení cel na ochranu výrobců v EU před levnějšími elektromobily z Číny. Mluvčí Evropské komise se k návrhu odmítl vyjádřit. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová minulý měsíc přislíbila větrné energetice podporu.

V plánu jsou také další opatření pro rozvoj větrných elektráren. Unie například prodlouží platnost dočasného zákona, který zkracuje lhůty pro vydávání povolení. Brusel plánuje vypracovat pokyny pro aukce na obnovitelné zdroje energie v jednotlivých zemích, které by mohly dát místním dodavatelům výhodu. Podle návrhu by museli dodavatelé soutěžit nejen na základě ceny, ale také na základě kritérií kybernetické bezpečnosti a udržitelnosti.

Bude výroba větrných elektráren následovat solární panely?

Většina součástí pro větrné elektrárny v Evropě se vyrábí lokálně. Tím se toto odvětví liší od jiných odvětví čistých technologií. Například u solárních panelů, se dnes naprostá většina některých komponent dováží. V posledních letech nicméně tlak na evropský sektor větrných elektráren roste.

Jako přitom upozorňuje šéf evropského výrobce větrných elektráren Enercon Jürgen Zeschky konkurence pro evropské výrobce nebude v dalších letech narůstat nejen ze strany Číny, ale také USA. Čína dnes jasně dominuje výrobě komponent, co se týče celkových vyrobených objemů. Její globální podíl na výrobě většiny klíčových komponent přesahuje 40-50 %. Naopak podíl USA se prozatím pohybuje v jednotkách procent a zaostává za Evropou. V důsledku Inflation Reduction Act (IRA) se nicméně očekává růst domácí produkce.

Vzhledem k ekonomické náročnosti vývozu masivních větrných turbín však existují limity, které komponenty čínští nebo američtí výrobci mohou do Evropy vyvážet. U západních výrobců větrných elektráren panuje optimismus také díky jistotě v oblasti politiky ochrany klimatu v USA a EU a nižším nákladům díky stabilizaci dodavatelského řetězce po zavedení COVID směrnice. Kromě zlepšující se ekonomické situace se výrobcům větrných elektráren dostává i politické podpory, neboť sílí volání po tom, aby továrny na větrné turbíny v EU do roku 2030 vyráběly 85 % ročních instalací v bloku.

Navzdory tomuto optimismu by se vývoz hotových větrných turbín z pevninské Číny v budoucnu mohl zvýšit. Evropa měla v roce 2020 instalovaný výkon větrných elektráren přesahující 22 GW. Velcí výrobci jako Siemens Gamesa, Vestas nebo GE se snaží dosáhnout ziskovosti, což v důsledku vede k zavírání některých závodů. Výrobci větrných elektráren trpí totiž kvůli růstu cen energií a nedostatku kvalifikované pracovní síly. Problém výrobcům působí také obtíže s přenášením nákladů na zákazníky kvůli prodlevě mezi zadáním objednávky a dodávkou elektráren.

Všichni hlavní evropští výrobci elektráren vykázali v roce 2022 provozní ztráty. Odvětví varovalo, že se snaží růst dostatečně rychle, aby splnilo cíle v oblasti zelené energie, protože firmy čelí rekordně vysoké inflaci, prudce rostoucím úrokovým sazbám a nestabilním trhům s energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Pravoslav Motyčka
23. říjen 2023, 20:03

Protekcionismus je začátkem konce , protože vede jen k zaostávání za světovou konkurencí , VTE bude v EU drahé a mimo EU se neprodá nic. Podobně hospodařili komunisti , zahraniční zboží nebylo běžně k mání a domácí zboží zaostávalo svojí kvalitou za zbožím na světovém trhu. Dnes je to naopak západ technologicky zaostává za Čínou počet odvětví kde se tak děje se zvyšuje. reakcí jsou sankce cla a protekcionismus , samotné zaostávání se tím samozřejmě zvyšuje, protože Čína místo dovozu musí investovat do vývoje vývoje a tím celkově technologicky rychleji roste - viz její 7nm čip do telefonu Huawei kdyby USA neudělali sankce mohli do Číny dodávat čipy za miliardy a tím by měli peníze na vývoj v tomto odvětví a Čína by platila a neinvestovala nebo ne tolik nu nechtěli , tak teď má Čína svoje vlastní vyspělé čipy a firmy v USA nevydělají nic.

Vladimír Šťastný
24. říjen 2023, 06:20

Tak když se zhruba před dvaceti léty energiewende ve větší míře rozjížděla, tvrdili její hybatelé, že za těch dvacet let budou její zdroje konkurence schopné bez dotací. Místo toho OZE potřebují stále další a další dotace a politické milosti.

Kdepak asi eurosoudruzi udělali chybu tentokrát? A není to náhodou ta samá, kdy se bolševici snažili poroučet, větru, dešti a fyzice?

Baton David
24. říjen 2023, 13:57

někde se ten nedostatek technicky vzdělaných a přebytek humanitárně vzdělaných lidí projevit musí, třeba technologickým úpadkem

Dpetr
25. říjen 2023, 07:06

Spíš nízká kvalita vzdělání obecně. Vy například ani nevíte, že humanitní není totéž, co humanitární.

Krom toho na technických či přírodovědných oborech VŠ studuje určitě více lidí než před listopadem.

feliz navidad
25. říjen 2023, 07:59

Nejde ani tak o počet studentů, jako o počet absolventů.

Zdeněk
25. říjen 2023, 06:40

Teď jste to napsal naprosto přesně.

feliz navidad
25. říjen 2023, 07:05

Vždyť je to pořád dokola to samé - drahé energie, regulace, dotace. Moje dcera na základní škole už to chápe, kdy to pochopí i v Bruselu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se