Domů
Evropská Unie
EU podpořila grantem 330MW CAES projekt v Severním Irsku

EU podpořila grantem 330MW CAES projekt v Severním Irsku

Britská společnost Gaelectric obdržela v rámci evropského víceletého programu Nástroj pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF) grant ve výši 8,28 mil. euro na rozvoj projektu 330MW zařízení pro akumulaci elektřiny v Severním Irsku. Projekt je založený na využití technologie akumulace elektřiny do stlačeného vzduchu (Compressed Air Energy Storage – CAES).

Akumulace elektřiny technologií CAES, která patří podle Technologického plánu akumulace energie od Mezinárodní energetické agentury mezi jedny z nejzavedenějších technologií akumulace elektřiny, by mohla nalézt svou první aplikaci ve Spojeném království. Společnost Gaelectric obdržela v rámci Nástroje pro propojení Evropy grant ve výši 8,28 mil. euro na rozvoj svého CAES projektu v Severním Irsku poblíž města Larne.

Principem technologie CAES je využití elektrické energie v době jejího přebytku v elektrizační soustavě ke stlačení vzduchu a následnému uložení v podzemních kavernách nebo zásobnících. Stlačený vzduch je ve špičce využíván při spalování v plynové turbíně při výrobě elektřiny.

„Dodatečný grant 8,28 mil. euro od EU je velkým stimulem pro projekt a pro další ověření důležitosti a potřeby tohoto projektu, a to jak pro Severní Irsko, tak pro britský a evropský energetický trh,“ komentoval přijetí grantu ředitel oblasti akumulace ve společnosti Gaelectric Keith McGrane.

330 MW po dobu šesti hodin

Projekt CAES Larne počítá s výkonem v generátorovém režimu až 330 MW a s příkonem v kompresorovém režimu až 200 MW. Elektřinu by v generátorovém režimu mělo zařízení být schopné dodávat po dobu šesti hodin. Projekt zahrnuje využívání dvou podzemních kaveren v hloubce kolem 1,4 km.

Princip funkce technologie CAES. Zdroj: www.gaelectric.ie

Projekt byl v roce 2013 zařazen mezi projekty společného zájmu EU. V prosinci 2015 byly předány podklady pro zhodnocení dopadů na životní prostředí (Enviromental Impact Assessment – EIA).

Zdroj úvodní fotografie: www.gaelectric.ie

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.