Domů
Evropská Unie
EU se dohodla na cíli do roku 2030 omezit spotřebu energie o 11,7 procenta
TESLA Liptovský Hrádok

EU se dohodla na cíli do roku 2030 omezit spotřebu energie o 11,7 procenta

Evropská Unie
31 komentářů
10. březen 2023, 13:44
ČTK

Brusel 10. března (zpravodaj ČTK) – Evropská unie by měla do roku 2030 omezit celkovou konečnou spotřebu energie o 11,7 procenta proti hodnotám, které pro konec desetiletí odhadovala před třemi lety. Shodli se na tom v noci na dnešek zástupci členských zemí a Evropského parlamentu. Dojednali tak podmínky další ze série norem klimatického balíčku, jehož cílem je snížit produkci skleníkových plynů do konce desetiletí. Aby norma vstoupila v platnost, státy i europoslanci ji musejí ještě oficiálně potvrdit.

Směrnice o energetické účinnosti je součástí sady norem známé jako Fit for 55, jejímž cílem je omezit produkci skleníkových plynů do roku 2030 nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Státy by na základě její dnes dohodnuté podoby měly od roku 2024 zvyšovat účinnost a dosahovat takových úspor, aby celková konečná spotřeba energie klesala průměrně o 1,49 procenta ročně. Dosavadní plán počítal s hodnotou 0,8 procenta. Celkový nově dohodnutý cíl podle výpočtů unijních orgánů odpovídá úspoře energie získané ze 763 milionů tun ropy.

„Úspory energie jsou klíčovým krokem při záchraně planety. Evropané v uplynulých měsících dokázali, že jsou schopni a připraveni čelit této výzvě a náš průmysl dokázal, že zvládne optimalizovat využívání energie,“ uvedl k dohodě místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Narážel tak na omezování spotřeby energie související zejména s inflací a ruskou invazí na Ukrajinu.

Nová pravidla počítají mimo jiné s výraznějším podílem veřejného sektoru na úsporách, zatímco velké podniky budou muset do svého provozu začlenit efektivní systém řídící jejich spotřebu energií. Členské státy dostanou za úkol prosazovat využívání lokálních zdrojů vytápění a chlazení ve městech nad 45.000 obyvatel.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(31)
Zdeves Pavel
10. březen 2023, 14:03

Tak to půjde průmysl do kelu a sprintem.

Richard Vacek
10. březen 2023, 14:22

Zatímco bruselští plánovači úspěšně realizují likvidaci energetiky, tak Čína během uplynulých 30 let zvýšila spotřebu elektřiny o řád a USA o 40%.

Dnes má Čína na osobu vyšší spotřebu elektřiny než Británie a téměř polovinu té americké.

Michal K.
10. březen 2023, 14:39

a preco len 11% ? Podla mna vagny,slaby a nemotivacny ciel. Pozadujem aspon 30% !!!

hlpb
10. březen 2023, 15:37

EU snížení spotřeby energií o 12% a Michal K. snížení osobní spotřeby energií o 30%.

Omega
10. březen 2023, 15:59

To je řešení EU - místo abychom zajistili dostatek zdrojů elektřiny aby bylo možné mít továrny, datová centra, elektromobily, tepelná čerpadla, výrobu vodíku, syntetických uhlovodíků, tak radši přikážeme snížit spotřebu.

Takže datová centra půjdou pryč, továrny půjdou pryč, .... zanedlouho bude evropa na úrovni Zanzibaru

Petr Dolák
13. březen 2023, 09:28

Renomovaný výzkumný hospodářský institut DIW Berlin nedávno odhalil, že všechny jaderné projekty, o kterých se v dnešní době kvůli energetické a klimatické krizi debatuje, nejsou ekonomicky a ani technicky životaschopné a smysluplné.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5366773/jaderna-energetika-je-riskantni-a-nevyplati-se-mini-institut-diw-berlin.html

Dpetr
10. březen 2023, 16:57

Vedle v monitoringu se píše o tom, že se jedná o 11.7 procenta úspory energie při zateplování a renovaci budov.

Martin Prokš
10. březen 2023, 21:49

Dobrý den,

Obé je pravda. Pročtením odkazovaného zdroje lze jen konstatovat, že článek zde na oenergetice je jen velmi rychlá upoutávka a zkrácený výtah. Přečtěte si odkazovaný originál (v článku výše).

Mluví se tam o celkových úsporách primární energie,

Rekonstrukcích veřejných budov na všech úrovních (při tom stachanovském závazku to je otázka jednotek let kdy ten sranda jako-projekt na zateplení Hradčan a chrámu Svatého Víta se stane realitou)

Tvrdé přikázání pro soukromé společnosti

Jmenovitě jsou tam vypíchnuta datacentra

Jednotlivé místní samosprávy mají závazné limity do kterých se musí (včetně veřejnosti) vejít

Zemní plyn a veškeré fosilní vytápění je povoleno nanejvýše do 2030 ve vysoce účinných kogeneracích.

Ve všech vytápěních bude fosil zakázán (úplně jsem nepochopil k jakému přesně roku).

Dosáhnout se toho má mimo jiné modelem financování, nic co není dostatečně zelené nebude povoleno financovat (takže bankovní úvěry).

Budou vytvořeny poradní orgány pro společnosti a lidi jak dosahovat těchto cílů.

Kupředu zelená, zpátky ni krok!

Heil Gréta!

S EU na věčné časy!

EU = světový mír!

Šimon Špidla
10. březen 2023, 22:03

A co je na tom problematického? Úplně nerozumím tomu "Heil Gréta!" atd. Můžete to nějak rozvést?

Ivan Švančara
11. březen 2023, 09:21

Greta Thumbergova vidi CO2 v ovzdusi okolo seba. Vyvolava obdobne nalady boja proti CO2 ako kedysi nalady pre Lebensraum, Endlosung a podobne chutovky. Ze to. bude opat vitazna ideologia, je mnohym roztlieskavacom jasne.

Martin Prokš
11. březen 2023, 20:20

Dobrý den,

Asi jste narozen až po osmdesátkách a nějak Vás minul dějepis a vůbec historie dvacátého století.

V každé diktatuře je realita na vedlejší koleji. Hlavní je stát v řadě a papouškovat schválená hesla. A pořádně, všem viditelně a hodně dlouho tleskat, těm kterým se má tleskat. A odsuzovat veřejně a nahlas ty kteří mají být odsouzení.

Tak tleskám a vyvolávám hesla. Zdravím Grétu T. Tu velikou nekritizovatelnou vůdkyni, které světová politická špička tleská ve stoje když jim spílá. Zdravím a chválím EU, vyjadřuji svou víru že bez EU by tato republika neměla právo k existenci a vyjadřuji vděčnost za to že udržuje a je zárukou světového míru.

Snad mi to přepočtu k dobru až za mnou jednou přijde gestapo/STB/národní centrála pro organizování odhalovaného zločinu/ideojednotka/ministerstvo lásky mě zatknout a předat k převýchově.

Heil Gréta!

Jirka94535
12. březen 2023, 09:57

Dobrý den pane Prokš. S dovolením si Váš příspěvek okopčím k mírné modifikaci a dalšímu možnému použití. Je to smutné, ale v mnohém vystihuje nynější dění, nejen v energetice. Mladší ročníky nemají srovnání. Mnozí lidé, jako moje maličkost, kteří začínali pobírat složitosti tohoto světa koncem padesátých let a museli se učili číst mezi řádky, si po sametu nedokázali představit, že by se politika/média/atp. dostala do současného stavu.

Pravoslav Motyčka
10. březen 2023, 22:47

Zákaz vytápění domů fosilními palivy bude platit od roku 2035, to znamená přechod na tepelná čerpadla jenže tím není možno dekarbonizovat výrobu el. energie , protože prudce vzroste zimní spotřeba, ale ta se má dekarbonizovat také a ještě k roku 35 mají být zakázány auta se spalovacím motorem a nebo mohou jezdit jen na syntetická paliva a to vše za 12 let. Ještě místo vrabců vybijeme skot protože produkuje CO2 a Čína bude blednout závistí jaký jsme udělali velký skok...

Vladimír Šťastný
10. březen 2023, 17:37

Kdo ještě potřebuje přesvědčovat, že EU je jen spolek imbecilů?

Zbyněk Poisl
11. březen 2023, 11:46

Přesvědčit potřebují ti v tom spolku! Ti jsou zatím ještě pořád přesvědčení o tom, že jsou ti nejchytřejší a nejmoudřejší!

Čirou náhodou jsem se včera díval na jeden film ve kterém byl velmi zajímavý citát: " Hlupák je přesvědčený, že je moudrý. Jen moudrý ví, že je hlupák! "

Anton Meško
11. březen 2023, 17:59

Ja používam výrok, že najväčšie nešťastie je aktívny hlupák.

Jirka94535
12. březen 2023, 10:00

Jo,jo. To si z vojny pamatuji též. "Iniciativní b*b je nebezpečnější jak třídní nepřítel".

Pravoslav Motyčka
10. březen 2023, 18:32

To nebude problém, životní úroveň lidí půjde dolů a s ní i spotřeba energie v České republice bude téměř 100% tento cíl překročen.

Šimon Špidla
10. březen 2023, 21:49

Mohl by mi některý z diskutujících vysvětlit, co je špatného na zvýšení efektivity využívání energie a úsporách energie vůbec? Proč by měl jít průmysl do kelu a životní úroveň klesat? Děkuji.

intfor
11. březen 2023, 14:35

Ne kazda uspora je i usporou realnou. Logicky od urciteho momentu se dalsi uspora nevyplati jak financne, tak energeticky, nebo z jinych duvodu. Napriklad ma smysl mit zdi domu tluste 100 metru? Ma smysl oblozit izolaci zdi Karlstejnu? A cim vice se narizuje, tim vice hrozi, ze efektivni hranice bude prekrocena. A tedy se ve vysledku bude naopak plytvat.

Šimon Špidla
11. březen 2023, 18:39

Snížení spotřeby o necelých 12 procent mi jako 100m zeď nepřipadá. Myslím, že pro rozumné úspory je prostoru dost. Například dobrá rekonstrukce domu ušetří na energiích podstatně více než těch 12 procent a přímou zkušenost s tím udělalo poměrně dost občanů. Celý ten zuřivý odpor zde v diskusi postrádá věcné jádro.

Richard Vacek
11. březen 2023, 19:45

EU řeší pseudoproblémy - viz tento plán. A na druhou stranu neřeší klíčové problémy - například urychlené zajištění dostatku levných energií a surovin. Pokud s tím nepřestane, tak buď poprvé v historii lidstva všem ukáže, že vývoj může být za poklesu spotřeby energií, nebo neukáže nic a bude pokračovat úpadek EU.

Šimon Špidla
11. březen 2023, 20:42

Doufejme, že to dokáže, protože biosféra má své limity. Když je překročíme, končíme. Mimochodem představa, že do teď se zvyšovalo tempo čerpání přírodních zdrojů a fungovalo to, tedy to musí být správná cesta, je samozřejmě nesmyslná. Žádný strom neroste do nebe.

Richard Vacek
12. březen 2023, 07:56

Biosféra. Aha. Lidstvo přechází od jedněch zdrojů ke druhým. A jde to dobře, proto se na zemi uživí tolik lidí. Tento proces jde pozitivním směrem:

Díky využití uhlí mohlo přestat kácení lesů - někde to přišlo pozdě a některé země tak o své lesy téměř přišly (jih Itálie).

Díky jaderné energii se může omezit těžba uhlí.

Jde jen o to, abychom se nevraceli zpět, což bohužel EU činí.

Martin Prokš
10. březen 2023, 23:35

Dobrý den,

Mimochodem, co se dnes stalo, že zemní plyn (a návazně elektřina) na burze zase vystřelil nahoru?

intfor
11. březen 2023, 00:38

Sněžení v severozápadní Evropě + Včerejší vyjádření komisařky o tom, že by se měl zastavit dovoz LNG z Ruska + Stávky ve Francii, kde snad od 7. stojí nějaké terminály.

Z delšího hlediska bude mít větší vliv jak se bude dařit naplňovat zásobníky na další zimu.

intfor
11. březen 2023, 00:41

Sněžení v severozápadní Evropě + Včerejší vyjádření komisařky, že by se měl zastavit dovoz LNG z RF + Stávky ve Francii kvůli kterým prý od 7. nejedou nějaké terminály na LNG.

Marek Kuchejda
11. březen 2023, 08:37

Asi proto, že je jaro a ze zásobníků ubývá plyn tak, jak by tady vládla tuhá zima. Nízké ceny plynu v Evropě asi nedonutily LNG tankery aby připluly do Evropy. Denní přítok plynu do ČR se už delší dobu pohybuje pod 6 mil. m3 denně. Což je na úrovni pouhých 2 miliard kubíků ročně. Takže to asi opět půjde ke 100€/MWh, aby byla zase cena pro prodejce atraktivní.

Karel Zeman
11. březen 2023, 22:15

Kde se dá denní přítok plynu do ČR najít?

Anton Meško
11. březen 2023, 09:53

Ja skôr pozorujem na burzách nárast cien elektriny a plynu na rok 2024 a na to by aktuálne počasie nemalo mať vplyv.

Strategické rozhodnutia pre budúci rozvoj Európy by v Bruseli nemali prijímať politici, pokiaľ nekorešpondujú s názormi odborníkov.

intfor
11. březen 2023, 14:43

Aktualni pocasi ma vliv na spotrebu plynu, spolecne se stropy cen. Zaroven to vypada, ze tyto ceny nejsou zajimave pro dostatek dodavatelu. V zasobnicich je sice zatim temer 60%, ale klesa o 0,5 proc. bodu denne, coz je docela rychly pokles. Uvidime jaky bude vyvoj cen dal, ale nyni to vypada, ze klesly az moc nizko na prilakani dodavatelu a odrazeni spotrebitelu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se