Domů
Evropská Unie
EU zřejmě nedosáhne cílů výroby a dovozu zeleného vodíku, tvrdí odborníci
Zdroj: HH2E. Výrobna zeleného vodíku v Lubminu
Zdroj: HH2E

EU zřejmě nedosáhne cílů výroby a dovozu zeleného vodíku, tvrdí odborníci

Podle Financial Times se na World Hydrogen Summitu v holandském Rotterdamu několik zástupců odvětví vyjádřilo, že EU nebude schopná dosáhnout deklarovaných cílů domácí výroby a importu zeleného vodíku. Důvodem je komplikovaná a nejasná regulace.  

EU v červenci 2020 přijala sdělení s názvem Vodíková strategie pro klimaticky neutrální Evropu. Sdělení jsou nezávazné dokumenty, které Komise vydává, aby vyhodnotila, komentovala nebo vysvětlila svou politiku vzhledem k tomu, že je jedinou institucí s právem navrhovat legislativní předpisy.

Celá vodíková strategie EU se soustřeďuje primárně na obnovitelný nebolí zelený vodík. Komise pro tento vodík navrhla dva cíle. Prvním cílem je vyrobit v EU do roku 2030 10 milionů tun obnovitelného vodíku a druhým cílem dalších 10 milionů tun importovat.

Vodík je Evropskou komisí vnímaný především jako nástroj, jak dosáhnout dekarbonizace průmyslu a jiných těžko dekarbonizovatelných sektorů. Podle několika vystupujících na World Hydrogen Summitu zaměřeném na vodík ovšem EU stanovených cílů zřejmě nedosáhne.

Například podle Maartena Wetselaara, výkonného ředitele španělské energetické společnosti Cepsa, by bylo možné cílů dosáhnout pouze pokud by vlády významně urychlily povolovací procesy a nechaly volný průchod dotacím a podpoře.

Problémem je nejasný legislativní rámec

Frans Timmermans se naopak podle Financial Times nechal slyšet, že EU je na cestě dosáhnout mnohem více než cílů pro rok 2030. Během svého vystoupení na World Hydrogen Summit Timmermans mimo jiné zmínil, že se v EU momentálně plánují  elektrolyzéry s výkonem více než 40 GW.

Mezi další konkrétní kroky, které EU podnikla, patří stanovení konkrétních cílů ve směrnici o obnovitelných zdrojích energie, probíhající práce na seznamu projektů společného zájmu, kde budou i vodíkové projekty, nebo zpřístupnění financí z Nástroje pro oživení a odolnost, nebo Inovačního fondu skrze nově spuštěnou vodíkovou banku. Jedná se celkem o desítky miliard eur.

V závěru svého vystoupení Timmermans zmínil, že ke konci roku by měla být jasná podoba legislativního rámce. Nicméně právě regulace byla často sektorem zmiňována jako hlavní problém. Podle zástupců sektoru nedochází u mnohých projektů k udělení finálního investičního rozhodnutí z důvodu nejasné regulace.

Například návrh definice zeleného vodíku byl Komisí zveřejněn až letos v únoru. Vyjednávání samotné směrnice o obnovitelných zdrojích energie také ještě nebylo definitivně ukončeno a u tzv. plynárenského dekarbonizačního balíčku ještě musí být nalezen kompromis mezi představami Evropského parlamentu a Rady.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Zdeněk
23. květen 2023, 06:58

Ale vždyť v té ppt prezentaci to přece fungovalo! A všichni ti odborníci na energetiku s vystudovanou politologií to přece odsouhlasili, tak co je to za řeči, že to nejde?

Ona Vám to strana a vláda.... ehm... tedy evropská komise vysvětlí !

Michal K.
23. květen 2023, 09:39

Asi realita bude nieco ine ako ppt prezentacia. Kazdopadne hosi bruselski by mali viacej makat

Lukáš
23. květen 2023, 13:22

O tom čo je zelene a čo nie o tom rozhoduje strana!

Oni si s tým nejak poradia a keď bude treba spravíme si zelený vodík aj z plynu.

Michal K.
23. květen 2023, 09:41

tak to mi kazit rozpravku o zelenom vodiku. ved tu mam zo vsetkych najradsej. Ved oni srdce nemaju.

A vobec. Na co dovazat 10 milionov ton ? Ved predsa mame OZE a este len budeme mat. To nam predsa naseka kvanta lacnej elektrickej elektriny. Z toho budu kvanta zeleneho plynu.

Kdeze importovat. Exportovat budeme !

Ivan Švančara
23. květen 2023, 11:39

tym, ze nechceme putkov plyn, nam rusi do nasho powerpointu hadzu vidle.

richie
23. květen 2023, 15:31

presne tak .. ved Timmermans povedal, ze za chvilu tu bude 40GW elektroylzerov .. to tych 10+10ton daju za 3 roky .. a do konca 2030 vyrobia urcite minimalne dalsich 10ton zeleneho vodiku na vyvoz .. ej ale nam bude sveta zit ..

Michal K.
24. květen 2023, 07:28

presne tak. je to dobre vymyslene/naplanovane. v roku 2030 30 ton vodika. v 2040 40 ton atd.

Pri kapacitach, esach a vizionaroch formatu ako Timmermans ci Ursula von Fajzer sa nam uspech proste nemoze vyhnut

Petr Hariprasad Hajič
29. květen 2023, 05:04

Koukám, že mnozí četli titulek a obsah už tak nějak neragistrovali. Je to škoda. Jsou tam uvedené některé důležité kroky, které je potřeba udělat. Mně osobně je jedno, jestli se cíle naplní nebo nenaplní, ale to, že se na tom pracuje. Plánují a staví se další kapacity zdrojů energie, staví se elektrolyzéry, řeší se uskladnění a tranzit. Vypadá to, že Evropa v tomto směru nezaspí jako v případě baterií a FV panelů, kde má zcela jasnou ekonomickou i technologickou převahu Čína.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se