Domů
Evropská Unie
Europoslanci chtějí rychlé přijetí krizových opatření proti drahým energiím
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Europoslanci chtějí rychlé přijetí krizových opatření proti drahým energiím

Evropská Unie
Bez komentáře
13. září 2022, 20:32
ČTK

Europoslanci podporují sérii návrhů, jimiž chce Evropská komise omezit dopad vysokých cen energie na obyvatele a firmy. Většina evropských zákonodárců v dnešní debatě vyzývala k co nejrychlejším krokům, kterými by země Evropské unie podpořily domácnosti ohrožené energetickou chudobou či společnosti stojící před krachem. Někteří upozorňovali, že záchranná opatření budou efektivní jen tehdy, pokud se budou chovat odpovědně všechny země včetně těch největších.

Evropská komise ve středu představí balíček návrhů vzešlých z podnětů členských zemí, které se chtějí do konce měsíce shodnout na společném postupu proti rekordně rostoucím cenám. Opatření budou zahrnovat omezení nadměrných zisků výrobců energie z neplynových zdrojů stejně jako producentů fosilních paliv. Komise navrhne také povinné úspory elektřiny či poskytnutí státních záruk firmám k rozhýbání paralyzovaného trhu s elektřinou.

Většina poslanců se dnes v debatě s eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou a ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem zastupujícím české předsednictví shodla na tom, že návrhy by měly být převedeny do praxe co nejrychleji.

„Je čas, aby nadměrné zisky energetických gigantů byly poskytnuty těm nejzranitelnějším,“ prohlásila například francouzská liberální europoslankyně Valérie Hayerová s odkazem na nadnárodní firmy těšící se v souvislosti s rekordními cenami energií a pohonných hmot z nebývalých profitů.

Další zákonodárci zdůrazňovali odpovědnost členských států, které dlouhodobě spoléhaly na levné dodávky z Ruska a nyní sklízejí následky. Podle poslanců je důležité, aby země daly najevo vzájemnou solidaritu a pomáhaly těm, kterým by hrozil nedostatek energetických zdrojů. Zároveň by se však měly všechny státy chovat odpovědně, soudí někteří politici.

„Nemůžete žádat sousedy o plyn, když zavíráte dokonale bezpečné atomové elektrárny,“ kritizovala nizozemská členka nejpočetnější europarlamentní frakce lidovců Esther de Langeová počínání Německa, které se přes dramatický vývoj trhu s energiemi chystá zastavit výrobu elektřiny z jádra. Podobně se vyjádřila na adresu Francie, která podle ní blokuje energetické propojení se zeměmi Pyrenejského poloostrova.

Při dnešní štrasburské debatě zněla také upozornění, aby EU kvůli okamžité záchraně spotřebitelů nezapomněla na dlouhodobé klimatické cíle.“Neměli bychom vytvořit dlouhodobě příznivé podmínky pro používání fosilních paliv,“ podotkl například finský poslanec Ville Niinistö z klubu zelených. Receptem na dlouhodobé snížení cen energií i omezení závislosti na jejích dovozech jsou podle něj co nejrychlejší investice do obnovitelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se