Domů
Evropská Unie
Europoslanci z ANO vyzvali lídry EU k vyhodnocení dopadů války na Green Deal
Solární elektrárna

Europoslanci z ANO vyzvali lídry EU k vyhodnocení dopadů války na Green Deal

Evropská Unie
11 komentářů
4. březen 2022, 17:16
ČTK

Europoslanci Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík z hnutí ANO vyzvali předsedkyni evropské komise Ursulu von der Leyenovou, předsedu Evropské rady Charlese Michela a další členy Evropské komise, aby vyhodnotili dopady válečného konfliktu na Ukrajině na Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) a evropský energetický sektor. Hnutí to uvedlo v dnešní tiskové zprávě. Součástí výzvy je i žádost o předložení nutných změn v platné i projednávané legislativě.

„Nová geopolitická situace vyžaduje, aby se Evropa stala energeticky soběstačnou. Kromě rozvoje obnovitelných zdrojů musíme využít všechny dostupné čisté zdroje energie včetně jádra a zaměřit se na energetickou účinnost,“ uvedl Hlaváček.

Europoslanci uvedli, že vedoucí představitelé EU i lídři členských států aktuálně volají po snížení závislosti na dovozu fosilních paliv ze států mimo Evropskou unii, a to zejména z Ruska. To je ale podle ANO v rozporu s energetickými plány některých států včetně Česka.

„Plány na splnění klimatických cílů jsou dnes postaveny na přechodu z uhlí na zemní plyn a následně plyn nízkoemisní. Od tohoto záměru má být ustoupeno, což by ale znamenalo místo zrychleného uhelného útlumu nutnost i nadále využívat uhlí až do roku 2038, jak ostatně doporučila i uhelná komise. S útlumem uhlí ale počítá nově projednávaná evropská zelená legislativa,“ poznamenali europoslanci.

Výzvu k vyhodnocení dopadů války na Ukrajině podle hnutí ANO podpořili poslanci z Polska, Německa, Rumunska, Dánska, Lotyšska, Švédska a Slovenska.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Vojvodik Petr
5. březen 2022, 03:26

EU nehodnotí, jen velí.

Petr prochaska
5. březen 2022, 10:29

V EU může vytvářet zákony a nařízení pouze evropská komise. Evropský parlament jen hlasuje a zákony a nařízení navrhovat nemůže. Takže pokud lidmi nevolení evropští komisaři nebudou chtít nic měnit, tak není šance na změnu. A Evropská komise žije tak trochu v jiném světě.

Vojvodik Petr
5. březen 2022, 12:30

Komunismus.

Jan Veselý
5. březen 2022, 20:26

Nekrmit.

Jan Veselý
5. březen 2022, 10:16

První citovaná část jejich textu by šla uznat za správnou. Ta druhá je blábol mimo realitu.

To vše od zástupců politické strany, která za 8 let ve vládě s energetikou neudělala vůbec nic.

Vojvodik Petr
5. březen 2022, 12:31

Nešlo s tím nic dělat.

Jiří Kelnar
7. březen 2022, 08:29

Máte 8 let vládu. Slovo nešlo znamená, že u vlády byli totální amatéři, kteří neuměli stát rozvíjet. Topit a svítit umí každej, ale pro rozvoj energetiky neudělali vůbec nic. A to mohli udělat dost - legalizace úložišť, řešení přestavby nádrží na PVE, zrušení měření po fázích...

Karásek
5. březen 2022, 12:50

Bude muset být kladen větší akcent na obnovitelné zdroje a to především na fotovoltaiku a vítr. Ty jsou lepší z ekonomických, ekologických i bezpečnostních důvodů. Budovat jádro v ČR by pak byla ekonomická sebevražda.

Vojvodik Petr
5. březen 2022, 15:55

Čerpat dotace s mizivou skutečnou návratností.

energetik
6. březen 2022, 08:30

Ne, jaderná energetika v současné a navržené podobě už nebude.

nikdo
6. březen 2022, 19:12

Myslím že o tomto rozhodovali a rozhodnou voliči.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se