Domů
Evropská Unie
Evropská komise zahájila třetí kolo společných nákupů plynu
zemní plyn, plynový hořák
Zdroj: Pixabay

Evropská komise zahájila třetí kolo společných nákupů plynu

Evropská Unie
Bez komentáře
21. září 2023, 14:20
ČTK

Brusel 21. září (zpravodajka ČTK) – Evropská komise (EK) zahájila třetí kolo společných nákupů plynu, aby členským zemím EU pomohla naplnit zásobníky před zimou a zároveň vykompenzovala snížení dodávek z Ruska. Komise vyzývá evropské společnosti, aby své požadavky na plyn zaregistrovaly do 27. září. Uvedla to dnes v tiskovém sdělení.

Unijní exekutiva bude nabídky na dodávky týkající se období od prosince 2023 do března 2025 hledat na mezinárodních trzích ve dnech 3. a 4. října. „Letos vstupujeme do zimy na mnohem lepších základech, pokud jde o dodávky energií,“ uvedl místopředseda komise Maroš Šefčovič. Dodal, že zásobníky plynu jsou téměř plné, zdroje dodávek jsou diverzifikovanější a obnovitelné zdroje hrají větší roli.

„Situace na trhu s plynem nicméně zůstává napjatá. Musíme proto zůstat ostražití a pokračovat ve společných nákupech plynu, abychom zaručili stabilní a dostupné dodávky.“ dodal.

Podzemní zásobník plynu Rehden
Ilustrační foto

V prvních dvou kolech společných nákupů v rámci mechanismu AggregateEU vznesly podniky v květnu a v červenci požadavky na 27,5 miliardy kubických metrů plynu. Z toho 22,9 miliardy metrů krychlových se podařilo spárovat s nabídkami dodavatelů.

Jak poznamenala agentura Reuters, tyto objemy představují jen malý zlomek celkové poptávky EU, která je kolem 360 miliard kubických metrů. Jakékoli množství plynu nicméně pomůže členským zemím připravit se na další zimu, vzhledem k tomu, že Moskva po invazi na Ukrajinu loni v únoru a po následných západních sankcích přerušila většinu toků plynu do Evropy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se