Domů
Elektřina
Kanada chce zpoplatnit emise CO2 ve všech 10 provinciích

Kanada chce zpoplatnit emise CO2 ve všech 10 provinciích

Elektřina
1 komentář
19. září 2016, 14:34
Jan Budín

Kanada chce ještě během letošního října zavést nový emisní systém, aby mohla centrálně ovlivňovat zpoplatnění emisí CO2 ve všech 10 provinciích. Aktuálně mají systém zpoplatnění emisí CO2 formou uhlíkové daně nebo takzvaného „cap and trade“ schématu zavedeny čtyři největší kanadské provincie.  

Kanadská ministryně životního prostředí Catherine McKennová v neděli řekla, že vláda pracuje na zavedení nového systému zpoplatnění emisí, který jí umožní centrálně řídit tuto oblast. Bližší detaily o sankcích v případě odporu některé z provincií ministryně nepředstavila.

Podle zahraniční agentury Reuters mají aktuálně systém zpoplatnění emisí CO2 formou uhlíkové daně nebo takzvaného „cap and trade“ schématu zavedeny čtyři největší kanadské provincie – Britská Kolumbie, Alberta, Ontario a Quebec.

Britská Kolumbie zmrazila uhlíkovou daň

Britská Kolumbie je jednou ze čtyř kanadských provincií, která již zpoplatnění emisí zavedla. Od roku 2008 zde funguje uhlíková daň, která se od roku 2012 pohybuje na současné úrovni 30 kanadských dolarů.

Podle klimatického plánu Britské Kolumbie, zveřejněného koncem léta, by měla uhlíková daň zůstat na současné úrovni i v příštích letech.

Zástupci enviromentálních organizací tento krok kritizují a poukazují na skutečnosti, že zmrazení uhlíkové daně může ohrozit dosažení ambiciózního cíle snížení emise skleníkových plynů o 80 % do roku 2050 ve srovnání s rokem 2007.

„Pokud bychom měli v roce 2020 uhlíkovou daň 60 CAD/t, zatímco v Albertě by byla 30 CAD/t, tak by se pouze emitenti skleníkových plynů přesunuli pouze za hranice naší provincie. Případné navýšení uhlíkové daně bude na pořadu dne až se přidají i ostatní provincie,“ prohlásila premiérka Clarková.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Palivové dřevo i uhlí zdražují. Zájem i tak roste, za elektřinu a plyn lidé zaplatí mnohem víc
11. srpen 2022, 17:24
Palivové dřevo i uhlí zdražují. Zájem i tak roste, za elektřinu a plyn lidé zaplatí mnohem víc
11. srpen 2022, 17:24
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Jan Veselý
19. září 2016, 15:54

Osobně musím říct, že ten systém z Britské Kolumbie se mi strašně líbí. Plošná daň na CO2 a veškerý výnos z této daně dostanou rovným dílem obyvatelé provincie formou dividendy. Jen by to chtělo vymyslet, jak zdanit CO2 i z importovaného zboží.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se