Domů
Evropská Unie
Kapacitní aukce v Británii skončila na 22,5 £, očekávání se nenaplnila
Bateriové úložiště Zdroj: http://aesenergystorage.com/

Kapacitní aukce v Británii skončila na 22,5 £, očekávání se nenaplnila

Kapacitní aukce ve Velké Británii skončila cenou 22,5£ kW/rok, což je výrazně méně, než se očekávalo. Celkem byl kontrakt přidělen elektrárnám o celkovém výkonu 52,4 GW. Z aukce čerpaly především aktuálně provozované paroplynové elektrárny. Kontrakt ale získaly i jaderné elektrárny nebo nové projekty systémů akumulace energie.

V minulém týdnu proběhla ve Velké Británii další kapacitní aukce, tentokrát na zajištění dostatečného výkonu na přelom roku 2020/2021. Očekávání analytiků kolem výsledné ceny se nenaplnily a ceny nakonec skončily jen mírně výše než v minulém roce, kdy byla výsledná cena 18 £/kW.

Důsledkem nízké ceny je rozdělení kontraktů mezi elektrárny již nyní provozované a nově budované elektrárny (resp. plánované), kterých uspělo pouze minimum. Podpora výstavby nových paroplynových a dalších elektráren přitom byla hlavním motivem pro zavedení kapacitních aukcí.

Kapacitní aukce 2020/2021
Rozdělení instalovaného výkonu v kapacitní aukci podle typu

Zatím ale aukce tento cíl nesplnily a stejně dopadla i aukce minulý týden. V aukci uspěly pouze dvě nově plánované elektrárny s výkonem nad 100 MW, projekt společnosti Centrica Kings Lynn a projekt Intergenu Spalding.

V aukcích také uspělo celkem 3,2 GW instalovaného výkonu v zařízeních pro skladování energie, z čehož bylo celkem 500 MW v bateriových systémech. Mimo to byl kontrakt přidělen i jaderným elektrárnám o výkonu 7,8 GW.

Instalovaný výkon, který má Velká Británie zajištěn na zimní období, se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2018 je zajištěno 49,3 GW instalovaného výkonu, na rok 2020 to je již 58,9 GW.

Zajištění potřebného výkonu ve Velké Británii
Zajištění potřebného výkonu ve Velké Británii

V aukci z přihlášených subjektů neuspěly pouze elektrárny s celkovým výkonem cca 17,5 GW, z čehož ale přes 10 GW byly nové projekty elektráren. To jasně svědčí o tom, že pro vytvoření dostatečně příznivých podmínek pro novou výstavbu elektráren jsou nutné vyšší ceny, než je současně nabízená cena 22,5 £/kW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se