Domů
Evropská Unie
Maďarsko opět zablokovalo protiruské sankce, nyní kvůli patriarchovi Kirillovi
European Parliament - Evropsky parlament - EU - Zdroj: Flickr, Guilhem Vellut
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

Maďarsko opět zablokovalo protiruské sankce, nyní kvůli patriarchovi Kirillovi

Evropská Unie
8 komentářů
2. červen 2022, 09:36
ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) – Maďarsko se včera opět postavilo proti přijetí šestého balíku protiruských sankcí, který dlouhodobě blokovalo kvůli nesouhlasu s podmínkami embarga na dovoz ruské ropy. Podle diplomatických zdrojů ČTK včera maďarský zástupce na jednání unijních velvyslanců požadoval, aby EU nezařazovala na sankční seznam ruského patriarchu Kirilla. K úplné shodě zástupci členských zemí nedošli ani v technických detailech ropného embarga. Na obrysech sankcí se v pondělí shodl summit unijních lídrů, jejich detailní podobu musí však státy teprve schválit.

Šestý soubor sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla Evropská komise už začátkem května. Jeho zásadní částí měl být úplný zákaz dovozu ruské ropy od začátku příštího roku, po maďarském tlaku však dostala časově neupřesněnou výjimku ropa přepravovaná ropovodem Družba. Premiér Viktor Orbán navíc na summitu vyjednal možnost dovézt ropu tankery v případě výpadku potrubí.

Prezidenti a premiéři poté dali zelenou přijetí celého balíku, který kromě ukončení dovozu 90 procent ruské ropy počítá se sankcemi proti největší ruské bance Sberbank, třem médiím šířícím ruskou válečnou propagandu a pěti desítkám činitelů, oligarchů či ruských právních subjektů.

Podle diplomatů se však včera nepodařilo dojít ke konečné dohodě, neboť Budapešť trvala na vyškrtnutí hlavy ruské pravoslavné církve. Patriarchu Kirilla navrhla komise potrestat za to, že veřejně obhajuje ruskou invazi na Ukrajinu. Orbán se již začátkem května vyslovil proti jeho zařazení na seznam, které podle něj negativně dotýká náboženské svobody některých komunit v Maďarsku.

Zcela vyladit se nepodařilo ani všechny podrobnosti embarga. Mezi zeměmi požadujícími ústupky bylo ještě v pondělí vedle Slovenska také Česko. Praze se však dostalo kýžené výjimky ze zákazu exportu produktů z ropy dovezené potrubím a celý balík podporuje. Diplomaté by se k jednání měli vrátit ve čtvrtek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
nikdo
11. červen 2022, 20:44

Nechápu v Maďarsku není ani 1,9 % pravoslavných cs.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8Farsko#N%C3%A1bo%C5%BEenstv%C3%AD tak proč chrání patriarchu? který dle jeho vyjádření nejspíš stejně nevěří v boha a ještě ke všemu se do této funkce dostal pomocí KGB.

Karel Navratil
2. červen 2022, 13:56

Maďaři jsou jediní, kteří si hlasují, jak uznají sami za správné, ostatní jsou jen lokajové i když jejich stát bude krachovat...

PetrD
2. červen 2022, 15:02

Maďaři jen dělají ostatním problémy - něco se odsouhlasilo a opět si Orbán něco vymýšlí.

A nemáte pravdu, například my a SLováci jsme si vyjednali výjimky.

Rejpal
2. červen 2022, 22:35

Výsledkem tohoto sankčního tlaku na Rusko bude jen to ,že my budeme mít trvale drahé energie a Rusko bude dodávat do zbytku světa , který ho podporuje.

PetrD
3. červen 2022, 08:34

Otevřeně ho moc zemí nepodporuje. Čína a Indie jen využívá slevu, kterou nyní musí Rusko nabízet.

V budoucnosti stejně nechceme fosilní paliva využívat, tak na tom tolik nesejde.

Michal K.
3. červen 2022, 11:07

na ktorej planete zijete ?

Praveze pri vyjednavani vynimiek Slovenska diplomacia fatalne zlyhala.

Sice mozme dovazat ropu, ale nebudeme moct vyvazat produkty z nej.

Absolutne zlyhanie. Im su ludia na Slovensku uplne u zadnice.

Opakom je Orban. Toho osud Madarov aspon trocha zaujma

Michal K.
3. červen 2022, 11:08

Ale to ich nezaujma. Oni su vo vaticke a ostatni nech zeru travu ...

Karel Navratil
2. červen 2022, 15:12

My a Slováci jsme největší žebrota v EU a nemít výjimku, pokapeme jak drozdi a polovina podnikatelů bude krachovat....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se