Německo se kvůli sporu s Polskem o navýšení kapacity plynovodu Opal obrátilo na soud EU

17. prosinec 2019, 16:24
DomůEvropská UnieNěmecko se kvůli sporu s Polskem o navýšení kapacity plynovodu Opal obrátilo na soud EU

Německo se ve sporu s Polskem o navýšení kapacity plynovodu Opal obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie. Dnes o tom informovala agentura DPA. Vláda v Berlíně se právní cestou brání proti prvoinstančnímu verdiktu tohoto unijního soudu z letošního září, kterým zrušil rozhodnutí Evropské komise z roku 2016, jež umožnila Rusku rozšíření kapacity plynovodu Opal. Jím se přes Německo přepravuje ruský plyn i do Česka.

Na pozadí tohoto sporu stojí konflikt o plynovod Nord Stream přivádějící po dně Baltského moře ruský plyn do Evropy, připomíná DPA. Opal je jeho prodloužením. Ruský plynárenský gigant Gazprom původně kvůli dodržení zásad konkurence mohl využívat jen polovinu kapacity tohoto potrubí. V roce 2016 ale Evropská unie na žádost německých úřadů rozhodla o navýšení kapacity Opalu ve prospěch Gazpromu.

Ilustrační foto

Toto rozhodnutí napadlo Polsko a poukazovalo na to, že pokud do Evropy poteče více plynu z plynovodu Nord Stream, budou ovlivněny podmínky využívání jiných plynovodů, které plynovodu Opal konkurují. Polská vláda argumentovala, že takto je ohrožena energetická bezpečnost země a že povolení Evropské komise odporuje zásadám energetické solidarity.

Varšava kritizovala stavbu plynovodu Nord Stream do Německa, který je v provozu od roku 2011, a který obchází polské a ukrajinské území. Odmítá i Nord Stream 2, který vzniká souběžně s prvním baltským potrubím.