Domů
Evropská Unie
Plyn možná, jádro ne: vedoucí skupina europoslanců se odchýlila od původního návrhu
Jaderná elektrárna Dukovany s vyrovnávací nádrží Mohelno (zdroj ČEZ).
Zdroj: ČEZ

Plyn možná, jádro ne: vedoucí skupina europoslanců se odchýlila od původního návrhu

Skupina poslanců Evropského parlamentu, kteří vedou vyjednávání o budoucí podpoře v rámci mechanismu pro spravedlivou transformaci, připustili, že by mohla existovat pravidla, při kterých by na podporu dosáhly i plynové zdroje. Výjimka by se ovšem nevztahovala na jaderné zdroje.

Na půdě Evropského parlamentu a Evropské komise není ani po pondělním jednání shoda nad tím, které zdroje budou moci čerpat podporu z mechanismu pro spravedlivou transformaci (pozn. v angličtině „Just Transition Fund“). V rámci podpory se plánuje vyplatit až 40 mld. EUR.

Přestože se v minulém týdnu všechny členské státy Evropské unie shodly na vyloučení podpory pro fosilní zdroje, skupina europoslanců, která vede jednání o podmínkách podpory, připustila, že některé plynové zdroje by na podporu přeci jen mohly dosáhnout.

I v případě, že by byla tato podoba pravidel schválena, by plynové zdroje obecně nesplňovaly požadavky na udržitelné financování, jak to předvídá evropská taxonomie. Pouze při splnění specifických podmínek by mohla být konkrétnímu projektu udělena výjimka a podporu by čerpat mohl.

Elektrárna Počerady
Elektrárna Počerady

Pravidla podpory mají být hotova v září tohoto roku, následně budou dojednána s Evropskou komisí a vládami členských států.

Jako obvykle i při přípravě mechanismu pro spravedlivou transformaci budí nejvíce vášní plynové zdroje a jaderné zdroje, které jsou prosazovány především státy V4.

Z pohledu států V4 se ovšem jedná o ne zcela pozitivní výsledek. Z výsledků projednávání lze totiž vyčíst, že pro Evropský parlament je aktuálně přijatelnější podpořit plynové zdroje než jaderné elektrárny.

Především pro Polsko a Českou republiku by mělo jít o důležitou informaci, protože právě tyto členské státy aktuálně plánují výstavbu nových jaderných bloků. Česká republika se aktuálně připravuje na notifikaci veřejné podpory, která by měla být schválena do konce roku 2022.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Miloslav Černý
11. červenec 2020, 08:58

S naším obyvatelstvem naši představitelé manipulovat dokážou, však na evropské půdě se jim bude obtížně obhajovat tvrzení, že se u nás jiné řešení nenabízí a to oni sami musí vědět, i když stále tvrdošíjně mají zájem obhajovat jádro v té podobě v jaké to dělají.

St
11. červenec 2020, 09:15

Pane Černý, děláte, jako by se s obyvatelstvem nemanipulovalo. Vezměte si prosím jen tu protijadernou hysterii v Německu, která z technického hlediska nemá žádné opodstatnění.

Chápu, že jádro má spoustu nevýhod, ale zkuste navrhnout nějaké jiné řešení. Jak máme stabilně a levně získávat EE. Zatím to nejlevněji umí uhelné elektrárny, které z pochopitelných důvodů nechceme.

Vladimír Wagner
11. červenec 2020, 09:49

Pochopitelně, že neexistuje jedno řešení. Můžete si vybrat kombinaci fosilních zdrojů a OZE nebo můžete využít mix jádra a OZE. Geografické a další podmínky pak silně ovlivňují výhodnost konkrétního energetického mixu pro daný region. I toto rozhodnutí ukazuje na velice schizofrenní pozici evropských poslanců, kteří na jedné straně bájí o uhlíkové neutralitě a na druhé preferují fosilní zdroje. Připomínám, že pokud se do celkových emisí započítají emise skleníkových plynů při těžbě a dopravě plynu, tak nejsou od uhlí tak rozdílné. Ale je pravda, že plyn Evropská unie dominantně dováží a tak se ty emise započítávají někomu jinému. Vzhledem k tomu, že klima je globální, tak je absurdita chování europoslanců opravdu kouzelná.

St
11. červenec 2020, 09:21

Tak tady se ukazuje, už nevím jak to mám nazvat řekněme schizofrenie, některých evropských politiků a struktur. O tom, že za současné situace se bez klasických zdrojů EE neobejdeme je každému i tomu největšímu ekofanatikovi jasné. Ale co mi opravdu hlava nebere, že JE jsou fuj, neekologické, ty se podporovat nebudou za to plyn ano. Plyn, který z větší části Evropa dováží a hlavně nejedná se o čistý, bezemisní zdroj. Souhlasím s tím, že pro lidské zdraví i pro přírodu je lepší pálit plyn jak uhlí, ale pořád se jedná o fosilní zdroj. Docela by mě zajímaly myšlenkové pochody těch lidí, kteří preferují plyn před jádrem.

Navíc nesmíme zapomínat ohromný ekonomický přínos budování JE. A to v dnešní těžké době je ohromný plus, kdy ekonomika potřebuje ten správný impuls pro svůj rozvoj.

T
12. červenec 2020, 23:11

Ten impuls udava zatim covid-19 a nez se postavi JE cca 20-25 let,jestli se vubec dostavi,bude to ulozte penez se starou technologii,kdy ho predbehne vyvoj...

St
13. červenec 2020, 18:17

Pane T obdivuji Vaše prognostické schopnosti. Před nimi klobouk dolů. Ono JE se dá postavit podstatně rychleji než vámi udávaných 20-25 let. Tedy když se chce. Číňané dovedou postavit JE za 5 (slovy pět) let.I ten Temelín jsme stavěli 15 let. Takže pokud si nebudeme házet klacky pod nohy za 10 let se to dá v pohodě stihnout.

Pavel K
14. červenec 2020, 14:32

Vsadime se? Ja tvrdim, ze JEDU2 nebude stat v roce 2031. A rozhodne zadne klacky hazet nehodlam. :-)

No a jak dlouho v te Cine trva vyberove rizeni, jak stavebni rizeni, jak se vyporadavaji s ekologickejma otazkama? A jake jsou bezpecnostni standardy? Nekde jsme cetl, ze Madarsko zada vyjimka v bezpecnostnich standardech EU, protoze Rosatom je nedokaze splnit. Je to opravdu ta spravna cesta?

St
15. červenec 2020, 09:09

Já se s Vámi pane PavleK sázet nebudu. Mohl bych prohrát :-)

Jistě se shodneme na tom, že by JEDU2 klidně mohla stát, pokud by to byl pro zainteresované prioritou.

Jak dlouho trvá v Číně výběrové ani stavební řízení nevím, ale předpokládám, že rychle. Že se zbytečně nezdržují maličkostmi a nesmrtelností chrousta. Uznávám, že s ekologií v našem podání si opravdu nehrají roli. Pokud by ekologové chtěli, tak není pro ně problém předložit kompenzační opatření, aby nedošlo k poškození přírody výstavbou JEDU2, nehlede na to, že za mě tak k žádným škodám nedojde.

Co se týče bezpečnostních standardů, tak to nejsem schopen posoudit, protože se v dané problematice neorientuji. Nejsem s to říci na kolik jsou které požadavky oprávnění, na kolik se jedná opravdu o bezpečnost a nakolik jde jen o byrokracii, papírování a zbytečné prodražení stavby.

Opravdu si nemyslím, že by Číňané dělali něco hala bala, stejně jako Rusové v Maďarsku.

Co se týče té výjimky, tak samotného by mne to zajímalo. Máte nějaké bližší informace? Pokud ne, prosba na redakci.

Předem moc děkuji.

Jinak za mě, pokud se podívám na výstavbu našich dálnic, tak je mi milejší, když to odnese nějaký ten křeček, syslík či veverka. Hlavně ať dálnice stojí a slouží lidem. A lidé kterým leží na srdci blaho fauny a flóry by se měli snažit místo blokování stavby jako takové, aby přišli s návrhem jak to zařídit, aby se zvířátkům dařilo i když ta dálnice tam bude.

Carlos
15. červenec 2020, 10:05

St,

jak chcete kompenzovat výpar vody a eventuální souběh 2700MW? Nezapomínejte že se uvažuje i o investici 20 miliard do současných reaktorů pro prodloužení životnosti minimálně o 10 let či možná více. To nevykompenzujete, leda že byste tam dal suché chlazení, ale to bude takové ne-e pro ČEZ že se to zašprajcuje. Jinak by to tam už bylo.

Nesmrtelnost chrousta? Eh.. spíš jakože neschopnost státních úřadů plnit vlastní nařízení a pak snaha odr-at vlastní občany. To raději ať ta JE nestojí.

Standardy, s Asijskými národy je to všelijaké, ale moc bych jim nevěřil v některých věcech, rozhodně ne lidové Číně, elektrárny dodané do Afriky třeba nelze provozovat na plný výkon, atd. Oni i Korejci umí udělat dobré bezpečnostní boty, třeba nechat rozvaděč 230/400 otevřený a zcela volně přístupný tak že si na živé části můžete nechtěně sáhnout, když jdou na oběd.

K dálnicím... jenže ten křeček je někdy také paní Blažková které chtějí stavět dálnici pár metrů od baráku místo toho aby to šlo přes pozemky nejmenované chemičky. Volí se nejpitomější a nejlevnější způsob provedení bez ohledu na okolí. Ale to je i u železnic, byť tam přece jenom je i díky sklonům častější stavba tunelů a vysokých mostů což průchodnost krajiny tak nepoškozuje. Srovnejte si třeba D3 - povrchovou a IV. Koridor který ve velmi podobné trase bude mít tunely a mosty.

T
14. červenec 2020, 23:03

Zatim udelali za 10 let jedno rozhodnuti,blizi se volby.Dalsi rozhodnuti bude ,kdo to postavi,ale kdy? Jake klacky pod nohy,spis ty nohy maji svazane...Ale lepsi zadne rozhodnuti,nez spatne rozhodnuti.Nemohou udelat duchodovou reformu,natoz tak zavazny krok.Soudruzi se s tim tak nemazlili.Nebyla EE ,tak byl stranicky ukol!!

Carlos
14. červenec 2020, 23:11

Nebyla EE... jo když si v 50. pozavírali 99% hydroelektráren bez náhrady a nebo repoweringu a pak plánovali ale ne moc dobře, tak se nebylo čemu divit.

Pavel K
15. červenec 2020, 10:06

Tak doufam, ze uznate,ze jste jen mel hodne optimisticke prohlaseni a za 10 let se u nas JE nepostavi, ani kdyz by se Babis se Zemanem rozkrajeli. A z eto pro ne a Hlavlicka je prioritou neni (snad) sporu.

Mate priklad, kdy se u JETE zabivalo nesmrtelnosti chrousta - v cem delali ekologove problemy? A date priklad kompenzacnich opatreni? Chcete mi rici, ze tak velka stavba jako JE nema negativni vliv na zivotni prostredi? Tak ja tam vidim problemy uz od realizace stavby (tezba a doprava nerostu, cement, prasnost) i pres provoz (udrzba - dalsi nerosty, dalsi doprava a emise), ktery obasti i bezprecedentni ohrovani sveho okoli a vypar obrovskeho mnozstvi vody a likvidace zase bude mit vliv na zivotni prostredi. To jste na toto zapomnel nebo je to ta nesmrtelnost chrousta?

Nevim, zda jsem dohledal ten clanek, co jsem mel na mysli, mam dojem, ze ten byl na Seznamu. hlidacipes . org /vyvoj-kolem-jaderne-elektrarny-v-madarsku-je-pro-cesko-varujici/

Rad bych poprosil pana Wagnera, zda vi o nejakych odlisnostech v bezpecnostnich standardech pri stavbe JE v EU, Rusku a Cine.

Tak dalnice jsou taky kapitola sama pro sebe. Od chyb v projektech (napr. postaveni dalnice pod uviolnenym svahem) strasne dlouha priprava, misto aby se udelal nejaky rychlejsi metodicky postup ke zkvalitneni pripravy, tak se kvuli tomu upravuji zakony az po predrazene provedeni, kdy se u nas stavi draz jak v okolnich zemich. No a z meho pohledu je dalnice hodne velky zasah do prirody - omezi se pohyb zvere, zvyseny hluk, svetelny smog, zasolovani okolni zeme kvuli udrzbe, znecisteni kvuli provozu. Zdalo by s emi vhodnejsi dat dalnici pod zem. Ale musel bych zjistit financni stranku - realizace, udrzba (na 50 let), cena pozemku, ktere se nemusi vykupovat a ze kterych soukromnici plati dane.

Kdyz to shrnu, tak v mych ocich neni problem v tom, ze do stavby muze kdokoliv kafrat ale v jeji priprave, ze se behem ni nedojde k shode a pak se projekt tlaci na silu. Urednici maji stare mysleni, takze tim padem malou kompetentnost. Takze tento problem nesvalujte na ruzne organizace, spolky a obycejne lidi

Pavel K
15. červenec 2020, 10:08

Omlouvam se za spatne umisteni, mela to byt reakce na

St 15. červenec 2020, 09:09

Slavomil Vinkler
11. červenec 2020, 10:32

On ten problém bude ekonomický. Budovat jaderný zdroj je de facto mimo záběr soukromého kapitálu (i bankovního). Zdroj, který se zaplatí tak za 20 či více let, (pak začne sice hodně, ale tak pozdě vydělávat) nemá z pro investory z důvodu času význam. Horizont je cca 3-5 let a pak zisk.Toho se dožijí.

Dlouhodobé investice může udělat snad jen stát, ale i zde, z hlediska voleb cca á 5 let a s preferencí politiků do voleb to vyjde nastejno.

Richard Vacek
11. červenec 2020, 10:42

Opět se ukazuje, že do EU vůbec nepatříme. EU totiž prosazuje a finančně podporuje jiná řešení, než chceme my (a Polsko a Maďarsko). A to nejen v energetice, ale i v dalších oblastech.

Carlos
11. červenec 2020, 12:03

Do EU nepatří akorát ta banda politiků vychovaná za normalizace, jinak z dlouhodobého hlediska tam patříme. Exces v podobě dvou generací nemůže znamenat zahození tisíce let kulturního vývoje.

Podívejme se na estetiku starších domů, podívejme se na umění, podívejme se na další věci, máme blíž k západním národům než k východním. To že nám sem Rusové zkoušeli implantovat nějaké věci z východu sice hraje roli, ale jen z krátkodobého hlediska. Ano, sice tu je teď poptávka po jakémsi autoritářství, ale pořád je to spíš autoritář pruského než orientálního střihu.

Něco nepochopíme, včera jsem četl hezký článek na Aktuálně, rozhovor se socioložkou to by, a jsou tam pěkně popsány důvody proč nechápeme feminismus na západě a proč naopak západ nemůže pochopit jak to u nás po této stránce je, ale to je běžné všude. U nás se věci za které se na Západě bojovalo udělaly dřív než z toho byl problém. Práva žen hned někdy z kraje 50., dekriminalizace homosexuality také velmi brzy na "civilizovanou" Evropu (byly země kde se to nezakázalo nikdy a nebo kde se to povolilo už v 17-19. století, v Polsku nebyla oficiálně zakázána nikdy a jinde ty zákazy byly až poměrně novodobé, středověk byl popravdě po této stránce celkem liberální i co se prostituce týče třeba). Proto se sem nedá zasadit moc Pride Parades nebo 3. a 4. vlny feminismu. Nemají tu na čem stavět. Osobně předpovídám že jestli se tu budou kdy ve větším dělat "gay" akce, tak se to změní z nějaké ho pochodu v ulicích s politickým podtextem v obyčejný fesťák.

Základními vzorci myšlení máme pořád blíž k Němcům, respektive Rakušanům než Rusům, nebo Maďarům.

Myslím že to rozdělení není ani tak úplně přesné na V4 a EU, v některých věcech má třeba Rakousko podobný přístup, možná i ostřejší, než ČR.

St
11. červenec 2020, 13:56

Pane Vacek, proč bychom do EU neměli patřit? To má EU patent na rozum a kdo zastává jiný názor, tak co? Má být upálen? Nebo odsunut na Sibiř? To, že někdo má na věc jiný názor než druhý přece neznamená nic špatného. Proč bychom my (V4) nemohli jít svou vlastní nejen energetickou cestou?

Předem děkuji za odpovědi.

Richard Vacek
11. červenec 2020, 15:46

EU není to, co kdysi. Západní země se vydaly jinam, než chceme my. My se chceme vrátit do Evropy, ale západní země se rozhodly vydat tam, odkud my jsme odešli. Je to vidět v zásadních věcech - pohled na migraci, kterou západ vítá

- boj za záchranu klimatu

- postoj k OZE a jádru

- menšiny, kvóty, pozitivní diskriminace, ...

St
11. červenec 2020, 17:22

Pane Vacek ono to taky dost o tom, že my tady na východě jsme si zvykli politikům a médiím nevěřit. Spoléhat se na svůj vlastní rozum, intuici a instinkty. To co se nyní děje na Západě je do oční bijící likvidace Západní kultury jak to známe doposud. Jak někdo může vítat migranty, které musí nejen živit, ale ještě řešit problémy vyplývající z jejich odlišné kultury, mentality mnohem vyšší kriminality i sklonům k násilí? Stejně jak OZE a jádro. Z mého pohledu se tu prostě popírají fyzikální zákony a zdravý rozum. Ohledně menšin. Chápu, že svět je barevný a všichni lidé jsou si rovni. Ale nerozumím tomu, že si takoví Němci tahají na práci Araby, když mají takové obrovské problémy s Turky. To mi fakt hlava nebere. Když budu chtít levnou, kvalitní pracovní sílu, tak si ji dovezu z Ukrajiny, tak jak to udělali Poláci a jak to do určité míry funguje i nás.

Proč se nepoučíme od Rusů a hlavně ze zemí Perského zálivu, kde opravdu nemají problémy s kriminalitou cizinců. Proč Syřané masivně neemigrují do Kuvajtu či Kataru, kde by mohli se svými bratry v koránu vyznávat stejnou víru, ale do stále zatím křesťanského Německa? Odpověď asi znáte.

Dle mého ne všechno co přichází automaticky ze Západu je dobré, pro nás přínosné a měli bychom to automaticky následovat.

Michal Stradal
11. červenec 2020, 13:36

Dobry den, neznam podrobnosti dokumentu, prohlaseni. Ze zde napsanych komentaru vypliva, ze vetsina je pro jadernou energii. Hmm, bez jadra ci plynu se neobejdeme nyni ci za pet, deset let. Ale myslim, ze za dvacet let uz ano. Vubec lidi neberete v potaz pokrok, vedu. Pred dvaceti lety pomalu nokdo nic nevedel o solarech atd. Za dvacet let, myslim, uz bude davno vyresena otazka skladovani vetrne ci slunecni energie a v tu dobu, a to se rika kdo vi jestli, bude dostavena u nas nova jaderna elektrarna. Tedy v case, kdy uz nebude potreba. Predstavte si, tech vyhozenych penez!!! Navic je to nebezpecne, podivejte jen jake problemy jsou s vyberem noveho uloziste jaderneho odpadu. Nikdo ho v obci mit nechce. Vy byste ho snad chteli?

St
11. červenec 2020, 17:31

Pane Strádal začnu od konce. Pokud bych jako občan měl řádně kompenzováno to, že v mé obci bude ten sklad jaderného odpadu tak proč ne. Takové nové hřiště, chodníky, VO či ještě lépe EE zdarma se prostě hodí. Navíc to úložiště nemá žádný negativní vliv na životní prostředí. Tedy pokud nepovažuje za fatální to, že se ten odpad musí nějak do toho úložiště dopravit.

Máte naprostou pravdu, že technologie jdou mílovými kroky kupředu, že je dost dobře možné, že se v blízké budoucnosti vyřeší problém s akumulací EE.

Jenže zatím nic takového nemáme a nemůžeme se spolehnout na to, že se to v dohledné době vyřeší.

Vím, že dostavba nových bloků JE je velice finančně náročná a hrozí nemalé riziko, že peníze mohou přijít vniveč. Na druhé straně pokud neuděláme nic, tak hrozí, že budeme zcela závislý na dovozu EE za velice kolísavé ceny.

Nemohu mluvit za nikoho jiného, pouze a jen za sebe. Ano jsem pro jadernou energii. Zvláště co se týče ČR. Protože momentálně, za současných technických možností nemáme jinou reálnou možnost, jak za rozumné peníze vyrábět EE.

Pokud máte jiný názor, nějaké nápady, tak předem děkuji za jejich sdělení.

petr
11. červenec 2020, 16:11

Již mnohokrát jsem napsal, že celý ten křik za OZE platí plynárenská parta z Ruska, rozhodnutí poslanců EU to jen potvrzuje.

Molodci, kak atlično....

Je to superšaškárna, kterou pak všichni zaplatíme v ceně elektrické energie, ale to již tito budou dávno v důchodu...

St
11. červenec 2020, 17:33

Pane Petře, nerad to říkám, ale taky mám takový pocit, že Vladimír Vladimírovič se jen tiše směje co se to tu v Evropě děje. Ale obávám se, že v tom nemá prsty, protože hloupost mnohých Evropanů nezná mezí, stejně jako jejich bezmezná víra v OZE. Což někteří diskutující zde dokazují měrou více než vrchovatou.

petr
12. červenec 2020, 21:57

asi máte pravdu a o to je to horší....

Hezký večer nejen vám...

St
13. červenec 2020, 18:19

Děkuji Vám za přání.

Pohodu všem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se