Plynovod Nord Stream 2 nedostal v Německu výjimku z pravidel EU
Takřka dokončenému plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře proudit plyn z Ruska do Německa, dnes odmítl německý energetický regulátor Bundesnetzagentur udělit výjimku z unijních pravidel. Evropské směrnice vyžadují, aby dodavatelská a provozovatelská struktura v případě produktovodů byla v zájmu zachování volné hospodářské soutěže oddělená, což v tomto případě podle regulátora není. List Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že rozhodovat nyní budou pravděpodobně soudy.
Pro projekt nového plynovodu, který nabral výrazné zpoždění a který čelí nesouhlasu ze strany Spojených států a také nelibosti Polska a Ukrajiny, neboť tyto země obchází, je to podle agentury Reuters další rána. Verdikt regulátora totiž znamená další náklady a další zpoždění.
Projekt Nord Stream 2 vede ruská plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. Firma pro tento účel zřídila dceřinou společnost Nord Stream 2 AG. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, dále rakouská OMV a také francouzská Engie.
Podle regulátora ale konsorcium nemá v části německých výsostných vod na výjimku z unijní energetické směrnice nárok, neboť potrubí nebylo technicky hotové k rozhodnému dni, což bylo 23. května 2019. Ten den nabyla účinnosti zmíněná unijní energetická směrnice. Konsorcium naopak argumentuje tím, že ač projekt není fyzicky dokončen, je už ekonomicky funkční, neboť do něj byly investovány miliardy eur.
Konsorcium v prohlášení uvedlo, že má měsíc na to, aby rozhodlo o dalším postupu včetně odvolání, a že postoj regulátora považuje za porušení německých ústavních záruk.
„Mezinárodní právní experti potvrzují, že zúžení definice slova ‚hotový‘ na dokončení fyzické výstavby plynovodu by bylo porušením ochrany oprávněných očekávání a dalších základní práv unijních pravidel,“ uvedlo konsorcium.
To také podle listu FAZ v první reakci sdělilo, že k rozhodnému dni mělo dokončeno financování projektu a že ještě před oznámením úpravy energetické směrnice investovalo bez možnosti návratu částky v řádu miliard eur.
Mohlo by vás zajímat:
Tak to nechápu. Němci si samy sobě hází klacky pod nohy. Protože až se ten Severní proud spustí, budou mít zabezpečené stabilní dodávky plynu, který budou moci distribuovat dále po Evropě. Ale jak vidno, když úřední šiml zařehtá, tak pan ani 20 let tráva neroste.
Technicky: Nezávislého regulátora nemajú čo zaujímať iné dôvody ako sú dané v legislatíve.
Vecne: NS2 je politický projekt, čisto ekonomicky je to nezmysel. Nemecko nepríde o nič, dodávky nemajú problém.
Problém má akurát Rusko, že nemôže vydierať Ukrajinu. Ale to je len politický problém, ekonomicky na tom Rusko len prerába ... Ukrajina od roku 2014 nerobí problémy a ak niekto robil problémy tak to bolo práve Rusko ktoré v zime 2014/2015 obmedzilo dodávky z "technických príčin" Bola však teplá zima, nič tým Rusi nezískali ... len spätne platili mastné pokuty za nedodržanie zmlúv čo evidentne vyriešilo tie "technické dôvody" : )
PS A i zo starších obchodných konfliktov vyšlo Rusko ako porazený ...
navíc si Rusko samo sobě konkuruje dodávkami LNG do Evropy, to nevymyslíš, Rusko postavilo plynovod do Číny a díky tomu recipročně pustilo Čínu do ruské společnosti na těžbu a zkapalnění plynu, tato společnost nyní vesele podráží nohy Gazpromu při cenových vyjednáváních v Evropě cenově mu konkuruje ruským plynem, z něhož značná část zisku teče rovnou do Číny :)
Němci si sami nehodili pod nohy nic :)
Úplně naopak, protože budou mít postavenou trubku, kterou bude Gazprom samozřejmě chtít využívat a využívat ji bude, jen na tom nebude tolik vařit. EU a Německo může tedy poděkovat za stavbu záložního potrubí, které financovalo Rusko a několik soukromých firem. Ideální situace pro spotřebitele v EU, co je na tom k nepochopení ?? :)
A politicky facka Putinovi. Krásná ukázka toho, že ten "velký stratég" už zase znovu šlápl do hoven. Jako ostatně skoro vždycky.
PEPIKU ty jsi ale hlava ty budeš minimálně vachmajster...Nevím proč si bereš do pusenky pana Putina co ten má společné s prodejem plynu...
Pepiku cítím ve tvém komentáři těžký mindrák že PUTIN je prezident Ruska a ty jenom to rozšláplé vonavé H---o....
:D:D
Troli farma si hlida pana prezidenta a hned je potreba tvrde a urazlive reagovat. Vyborne.
Stejne tak ++++
TO : Josef Novák
Já si o Putinovi myslím pravý opak ! Na co sáhl, to mu vyšlo. Vyhrál druhou válku v Čečensku, 2008 vyhrál válku v Gruzii, 2016 vyhrál v Sýrii, 2014 si připojil k Rusku Krym a od Ukrajiny odrhl Donbas. Rusko za Putina není Rusko za Jelcina. Ruská armáda má opět velké slovo a ruské devizové rezervy jsou 570 mld. USD.
Hitlerovi taky nějakou dobu všechno vycházelo.
Takže asi 4 000$ na osobu. Teď se podržte ČNB drží 145 mld USD, nějakých 13 800$ na osobu. A jak je na tom lidová Čína? asi 2 200$ na osobu.
Tak se tu rozplývejte dál nad těmi rezervami podivných zemí aniž byste je dal do kontextu jiných zemí.
P.S. Čínská Republika má rezervy asi 19 400 USD na obyvatele.
Zbavil Rusko všech geopolitických vazeb. Rusko dnes nemá přátele, jen soupeře nebo přímo nepřítele a kupodivu čím blíže, tím horší vztahy. Když navíc zvážíme ruské ekonomické a technologické zaostávání, Putin v delší perspektivě odsoudil Rusko k zániku.
ad Loudil) Pro Putinova vítězství platí jeden slavný citát: "Ještě jedno takové vítězství a jsme dočista ztraceni." - Pyrrhos
Krym je typickým příkladem Pyrrhova vítězství, přišel Rusko pekelně draho.
ad Novák) Všiml jste si, že už i Lukašenko se proti nim vymezuje?
Asi nechápete to, že v civilizovaných zemích platí zákony pro každého a úkolem regulačního úřadu je reagovat podle zákona. Gazprom má plné právo na jiný názor i na to se soudit. A soud rozhodne, nezávisle na výkonné moci. Tak jak je to v demokratické zemi normální. Kolik je vám roků? My to brali v Občanské nauce.
Já bych to moc neprožíval. Nejhorší scénář pro Gazprom a další investory je, že budou muset nějak pošolíchat vlastnickou strukturu provozovatele, aby to prošlo.
To může klidně být firmička jednoho advokáta, sekretářky a učetního v Lucemburku, ti budou dělat co se jim řekne a Gazprom & co. třeba za 10 roků aplikují opci na odkup NS2 do svého vlastnictví.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se