Americká jaderná elektrárna dosáhla významného milníku, Vogtle 3 se tak přiblížil spuštění
Projekt amerického jaderného bloku Vogtle 3 dosáhl významného milníku. Provozovatel elektrárny začal se zavážkou jaderného paliva do reaktoru. Jaderný blok typu AP-1000 by měl být uveden do komerčního provozu v první polovině příštího roku. V USA půjde o první nově zprovozněný jaderný blok po více než 30 letech.
Energetická společnost Georgia Power oznámila, že začala se zavážkou jaderného paliva do nového bloku Vogtle 3. Pro jaderný blok typu AP-1000 s instalovaným výkonem 1250 MW se jedná o důležitý krok před zahájením provozu.
„Jaderné bloky Vogtle 3 a 4 představují důležitou a dlouhodobou investici do energetické budoucnosti našeho státu. Milník v podobě zavážky paliva pro blok 3 ukazuje evidentní pokrok v oblasti jaderného vývoje,“ řekl Chris Womack, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Georgia Power.
Povolení k zavážce jaderného paliva získal provozovatel letos v srpnu. Během nakládky paliva, která by měla zabrat několik dnů přemístí jaderní technici celkem 157 palivových souborů do aktivní zóny 3. bloku.
Testovací provoz a spuštění
Jakmile bude v reaktoru zavezeno palivo, je naplánována fáze testování. Operátoři během takzvaných předprovozních testů nejdříve vyzkouší provoz primárního chladicího okruhu a systému dodávky páry při projektované teplotě a tlaku.
"Zprovozněním prvního nového jaderného bloku, který bude v zemi postaven po více než 30 letech, vytváříme historii Georgie a USA. Nové bloky jsou důležité pro budoucnost energetiky a budou sloužit jako čistý a bezemisní zdroj energie pro obyvatele Georgie na dalších 60 až 80 let," dodal Womack.
Následně bude elektrárna poprvé uvedena do kritického stavu a synchronizována s elektrickou sítí. Poté bude systematicky navyšován výkon v několika krocích až na úroveň 100 % instalovaného výkonu.
Současné plány počítají, že blok Vogtle 3 bude uveden do provozu v prvním čtvrtletí příštího roku. Sesterský blok Vogtle 4 by pak měl následovat ještě tentýž rok. Ve Spojených státech půjde o první nové jaderné bloky zprovozněné po více než 30 letech.
Mohlo by vás zajímat:
Je zajímavé, že Čína je dokázala sama postavit a spustit mnohem dříve než USA. Nicméně i tady to trvalo mnohem déle než u jejich bloků. Ani tady se další nestaví. Další dva nedostavěné bloky po vynaložení cca 10 mld. USD byly v USA odepsány a nebudou dostavěny vzhledem k nákladům.
Až na to, že letos Čína schválila výstavbu šesti dalších CAP-1000. Zjevně to tedy nebude tak úplně marný koncept.
Bylo myšleno jako dodávka WEC. Koncept je to III generace, v podstatě osvojen v Číně což výrazně sníží náklady na instalovaný výkon.
Pane Zdevesi, tady jste napsal nesmysl, který Emil vysvětlil, tak ho prosím dále nerozvíjejte. Pokud jde o koncept AP1000, tak jeho výhodou má být modulárnost a tím i to, že se jeho výhody projeví hlavně při sériové výstavbě. Pokud se má tedy uplatnit, tak se počítá s tím, že se v daném regionu postaví potřebné kapacity pro produkci jeho modulů. Čína tak vždy počítala s tím, že po ověření konceptu bude další bloky stavět ve své verzi CAP1000 místními silami bez Westinghouse. Stejně tak, pokud by se začal AP1000 stavět hromadněji v Evropě, tak by bylo dobré dělat to místními kapacitami a realizovat podniky na výstavbu potřebných modulů i komponent v Evropě.
Pozitivním signálem pro AP1000 je to, že Čína, i když má vlastní reaktor III. generace Hualong One, se na základě zkušenosti s výstavbou i provozem AP1000 rozhodla pro hromadný rozvoj tohoto konceptu.
Nevím opravdu, kde uvádím nesmysl jenž Emil vysvětlil. Genezi AP 1000 znám od momentu, kdy s ním WEC jako s konceptem objížděl svět. Čína zvládla výrobu tlakové nádoby včetně vnitřních částí, primární potrubí a armatury, oběhová zapouzdřená čerpadla se setrvačníky , jen parogenerátory tuším jdou z Koreje. Současně zavedla i výrobu paliva pro tento typ. Problémem je právě výroba těch modulů. Pro dva resp čtyři bloky se to prostě nevyplati, pro Čínou plánovaných až 12 jednotek bude situace jina.Jinak některé bezpečnostní otázky, které má tento reaktor pod otazníkem analyzoval F.Hezoucky v Jad.energii.
Dobré dopoledne, pane Wagnere. Na jakou nejkratší dobu by se podle vás dalo zkrátit schvalování projektu a výstavba nových bloků v Dukovanech a Temelíně ? Vidíte nějakou větší vůli ke zrychlení přípravy a výstavby s ohledem na nynější situaci? Před pár lety se tady v diskuzích jádro zadupávalo do země , "protože je levný plyn" ;-) ... Díky za reakci.
V USA se bloky nedostavěly, protože se objevil levný plyn, kterému nemůže v USA JE konkurovat.
co je to levny plyn, ktory je teraz drahy?
Ono přesně tak, USA má mraky levného plynu , ropy , uhlí , mají dobré podmínky pro OZE v některých státech. Oni jsou energeticky bohatí , protože si na rozdíl od EU nezavedli zelený komunismus a nezakázali si těžbu jako EU.
I v těch Státech už zdražil , i když je pořád levnější 4x). Může být, že si to v USA vyhodnotí tak, že bude lepší plyn 2-2,5x dráž prodávat do Evropy než ho levně spalovat doma.
Ve výhledu je rozšíření elektrických sítí z Francie do Německa, kdy po opravě a prodloužení životnosti francouzských JE se plánuje vývoz této energie do Německa....
Zajímavá situace vznikla u rozšiřování plynovodu z Alžíru, Španělska, a přes Francii do Německa....Smouvy jsou snad už podepsány a Alžír vzápětí podepsal obří zbrojní zakázku s Putinem, tedy s RF za 7 miliard dolarů...Jedná se o letadla SU 57, tanky T 14 Armata, rakety s 500 a další...(militarywatch magazine.com)...
Svět se mění....Turecko staví v Africe různá letiště, Čína staví obří továrny na elektroniku v Egyptě a Etiopii a stavebně se tam tlačí i Pakistan, Brazilie i Indie....
Alžír si namastí kapsy a místo levného plynu do Evropy dodá svůj drahý....,a byznys běží dál....
Podle zákona, realizace záměru exportovat z nějakého terminálu vyčíslený objem plynu podléhá, co do vyhodnocení veřejného zájmu, přesnému povolení US DoE. Kdyby takový export nakonec poškodil domácí ekonomiku, aspoň by americký daňový poplatník věděl, který státem placený úředník za to nese odpovědnost.
A hrozí něco takového? Těžební kapacity mají pod vlastní kontrolou. Počty nových vrtů a regulaci těžby taky.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se