Bílý dům: Vláda pracuje na oživení dalších odstavených jaderných bloků
Přestože výstavba nových jaderných bloků zažívá nejen ve Spojených státech v posledních letech krušné časy, nabízí se i další možnosti. V poslední době se v USA objevují plány na nastartování původních jaderných elektráren, jejichž provoz byl dříve ukončen. Dva projekty na oživení odstavených bloků již běží, u nich by to však skončit nemuselo.
Jaderné elektrárny, které byly v minulosti odstaveny, avšak ne zcela vyřazeny, by mohly chytit druhý dech. V posledních měsících se ve Spojených státech objevily dva konkrétní projekty, kdy by staré jaderné bloky měly znovu ožít a pokrývat rostoucí potřeby datových center, která jsou jedněmi z tahounů růstu spotřeby elektrické energie.
Konkrétně se jedná o jaderné elektrárny Palisades ve státě Michigan a Three Mile Island v Pensylvánii. Podle americké vládní agentury Energy Information Administration (EIA) již vlastníci těchto zdrojů dokonce uzavřeli smlouvy na dodávku elektřiny (PPA). Elektřinu z původně odstavených bloků by měla odebírat datacentra technologických gigantů Microsoft a Amazon Web Services, kteří mají zásadní postavení na trhu s cloudovými řešeními.
Podle nedávného vyjádření jednoho z poradců Bílého domu by se však nemuselo jednat pouze o tyto projekty. Ali Zaidi, poradce pro klimatické otázky, podle agentury Reuters uvedl, že vláda USA plánuje obnovit provoz dalších bloků právě za účelem pokrytí rostoucí poptávky po elektřině z nízkoemisních zdrojů.
"Pracujeme na tom velmi konkrétním způsobem. Napadají mě dvě elektrárny," odpověděl Zaidi podle Reuters na dotaz ohledně restartu dalších zdrojů, aniž by konkretizoval, o které jaderné elektrárny by se mělo jednat a jaké kroky vláda podniká.
Oživení starých jaderných elektráren je podle Zaidiho jedním ze tří pilířů strategie Bidenovy administrativy v oblasti rozvoje jaderné energetiky. Dalšími jsou rozvoj malých modulárních reaktorů (SMR) pro specifické účely a vývoj pokročilých reaktorů nové generace.
Malé modulární reaktory by mohly například posloužit potřebám amerického námořnictva. To si podle Zaidiho v pondělí vyžádalo informace ohledně možnosti nasadit modulární reaktory na několika svých základnách.
"SMR je technologie, která není vzdálená desítky let. Je to technologie, kterou chtějí společnosti ve Spojených státech nasadit v tomto desetiletí," řekl Zaidi.
Mohlo by vás zajímat:
jestliže se už i v Americe začali probouzet, tak s optimistickým výhledem 5 let se začnou probouzet i v Evropě, že by mohli realizovat nějaký starý design v ekonomické verzi projektu - zasadit starý modernizovaný hw do odstavené elektrárny, mezitím v Číně představí komerční reaktor na thorium a Evropa se stane rozvojovou krajinou, skanzenem
Evropa je bohata, tak bohata, ze si muze dovolit stavet 15 let JE, vyclenit na to miliardy EUR a potom po par letech vypnout nebo dokonce vubec nespustit.
Ale je dobre, ze se vraci ke slovu zdravi rozum,skoda ze jsme tady nekolik let rozhazovali tak, az penize zacinaji dochazet a neni cas na experimenty.
Doufam teda :)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se