Domů
Jaderné elektrárny
Bradwell - po 14 letech od odstavení byla elektrárna zcela dekontaminována

Bradwell - po 14 letech od odstavení byla elektrárna zcela dekontaminována

Britská elektrárna Bradwell se stala prvním zařízením s reaktory Magnox, která v rámci svého vyřazování dosáhla dekontaminace všech svých podzemních skladů radioaktivního odpadu. Celá lokalita je nyní připravena na konzervaci a monitorování.

Stavba elektrárny Bradwell na pobřeží Essex u ústí řeky Blackwater započala v roce 1957. Její dva reaktory typu Magnox o instalovaném elektrickém výkonu 242 MW byly připojeny do sítě v roce 1962. Tento typ rektoru byl v 50. letech zcela revolučním. Ve Spojeném království bylo vybudováno 11 elektráren využívajících právě této technologie. Poslední z nich, elektrárna Wylfa, byla odstavena v prosinci minulého roku.

O odstavení elektrárny Bradwell bylo rozhodnuto v roce 2002, tedy po 40 letech provozu. V témže roce započala firma Magnox Sites s vyřazování této elektrárny – do roku  2005 byly z elektrárny odstraněny všechny radioaktivní zdroje, v roce 2011 byla zbourána strojovna.

V 18 bezpečnostních komorách podzemních skladů elektrárny byl dále uskladněn radioaktivní odpad pocházející z provozu elektrárny – prach, usazeniny, kovové části. V rámci vyřazování byl tento odpad vyzvednut, analyzován. Následně je část odpadu zpracována, část zakonzervována.

Tato práce není na první pohled tak velkolepá, jako některé velké výstavby a demolice, které jsme vykonali. Nicméně dokončení dekontaminace přináší zásadní snížení nebezpečí radiace v okolí, cituje na svých stránkách Magnox Sites Scotta Raishe, vedoucího vyřazování.

Dekontaminace – infografika, zdroj: Magnox Limited

Celkově tak nyní byla dekontaminována plocha o rozloze 972 m². Celá oblast přejde do fáze konzervace a monitorování. Jde tedy o tzv. odložené vyřazování, při kterém se před finální demontáží celého objektu čeká na přirozený pokles zbytkové radioaktivity objektu. Na uvolněném místě by měla v budoucnu vyrůst nová jaderná elektrárna využívající čínskou technologii reaktorů.

Více o způsobech a financování vyřazování v našem předchozím článku.

Úvodní fotografie: Tim Sheerman-Chase

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.