Britská elektrárna Bradwell se stala prvním zařízením s reaktory Magnox, která v rámci svého vyřazování dosáhla dekontaminace všech svých podzemních skladů radioaktivního odpadu. Celá lokalita je nyní připravena na konzervaci a monitorování.

Stavba elektrárny Bradwell na pobřeží Essex u ústí řeky Blackwater započala v roce 1957. Její dva reaktory typu Magnox o instalovaném elektrickém výkonu 242 MW byly připojeny do sítě v roce 1962. Tento typ rektoru byl v 50. letech zcela revolučním. Ve Spojeném království bylo vybudováno 11 elektráren využívajících právě této technologie. Poslední z nich, elektrárna Wylfa, byla odstavena v prosinci minulého roku.

O odstavení elektrárny Bradwell bylo rozhodnuto v roce 2002, tedy po 40 letech provozu. V témže roce započala firma Magnox Sites s vyřazování této elektrárny – do roku  2005 byly z elektrárny odstraněny všechny radioaktivní zdroje, v roce 2011 byla zbourána strojovna.

V 18 bezpečnostních komorách podzemních skladů elektrárny byl dále uskladněn radioaktivní odpad pocházející z provozu elektrárny – prach, usazeniny, kovové části. V rámci vyřazování byl tento odpad vyzvednut, analyzován. Následně je část odpadu zpracována, část zakonzervována.

Tato práce není na první pohled tak velkolepá, jako některé velké výstavby a demolice, které jsme vykonali. Nicméně dokončení dekontaminace přináší zásadní snížení nebezpečí radiace v okolí, cituje na svých stránkách Magnox Sites Scotta Raishe, vedoucího vyřazování.

Dekontaminace - infografika, zdroj: Magnox Limited
Dekontaminace – infografika, zdroj: Magnox Limited

Celkově tak nyní byla dekontaminována plocha o rozloze 972 m². Celá oblast přejde do fáze konzervace a monitorování. Jde tedy o tzv. odložené vyřazování, při kterém se před finální demontáží celého objektu čeká na přirozený pokles zbytkové radioaktivity objektu. Na uvolněném místě by měla v budoucnu vyrůst nová jaderná elektrárna využívající čínskou technologii reaktorů.

Více o způsobech a financování vyřazování v našem předchozím článku.

Úvodní fotografie: Tim Sheerman-Chase

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *