Britská vláda dále finančně podpoří projekt jaderné elektrárny Sizewell C
Vláda Spojeného království vyčlenila dalších 700 milionů liber na podporu nového jaderného bloku Sizewell C. Projekt by měl zahrnovat dva reaktory typu EPR s instalovaným výkonem 3,2 GW. Finální rozhodnutí o výstavbě je očekáváno nejpozději příští rok. V současné době se v zemi staví sesterská elektrárna Hinkley Point C, která by měla začít vyrábět elektřinu v roce 2026.
Bývalý britský premiér Boris Johnson ještě před svým odchodem oznámil, že vláda vyčlenila další finanční prostředky pro nové jaderné bloky Sizewell C. Jedná se o 700 milionů liber (zhruba 20 miliard Kč), které jsou součástí nového vládního financování rozvoje jaderné energetiky ve výši 1,7 miliardy GBP (přes 48 miliard Kč).
"Tento nový reaktor je součástí naší velké britské jaderné kampaně. Postavíme reaktory po celé zemi, a to nejméně osm - velké ale i malé modulární reaktory," uvedl Boris Johnson.
Již letos v lednu vláda alokovala 100 milionů GBP na rozvoj projektu. Zároveň připravila legislativu umožňující nový způsob financování velkých infrastrukturních projektů, který je založen na modelu Regulated Asset Base (RAB).
Oznámenou podporu uvítala mimo jiné i Asociace jaderného průmyslu (NIA - Nuclear Industry Association), která v ní vidí cestu k zajištění energetické bezpečnosti země.
„Toto oznámení je dalším důležitým krokem k zahájení výstavby v Sizewell C. Příští vláda by měla udržet dynamiku tím, že udělí jaderné energii zelenou nálepku, kterou si zaslouží v taxonomii udržitelných investic. Sizewell C by měl být začátkem nové éry jaderné výstavby, aby zajistil naši energetickou bezpečnost na zbytek století," uvedl generální ředitel NIA Tom Greatrex.
Sesterský projekt Hinkley Point C
Současné plány v Sizewell C počítají se dvěma reaktory typu EPR s celkovým výkonem 3,2 GW. To by mělo zajistit dostatek elektřiny pro přibližně šest milionů domácností. Zároveň je to identická skladba jako má projekt Hinkley Point C, který je v současné době ve výstavbě a měl by být zprovozněn v roce 2026.
Společnost EDF Energy již disponuje povolením k rozvoji současné lokality elektrárny. Konečné investiční rozhodnutí by měla učinit koncem tohoto roku nebo v nejpozději v příštím roce.
Mohlo by vás zajímat:
zatímco v Německu ...
(naivní lidičkové zapomínají že americký Green Deal byl vytvořen aby ekonomicky zničil Evropu, ne amerického spojence Británii)
Americký? Reálně z energiewende nejvíc těžili Rusové. To samé z omezení jaderné energetiky.
Na sto honů je to cítit korupcí, ale ne v amerických dolarech.
Jojo, stihomam je nepříjemný stav mysli. Je mi vás moc líto.
Nechci řešit, kdo za co může, ale aktuálně z plynových cen nejvíce těží norové a hned v závěsu je Rusko a USA.
Btw., USA se mnoho let snažila dostat pomocí LNG na evropský trh s plynem. Ale díky nízkým cenám to pro ně bylo nerentabilní. Proto tak nehementně tlačili na němce, aby blokovali NS2. Ne kvůli averzi vůči Rusku, nýbrž kvůli vlastním zájmům. Teď dodávají s marží několikset %.
Británie je z hlediska energeticky jednou z nejzelenějších zemí světa. Kecy o tom, že ekomyšlení nařizuje Brusel je ideologická slepota těch, co to říkají.
Není to až taková sláva, je na tom stejně jako průměrná země EU:
ourworldindata. org/grapher/carbon-intensity-electricity?tab=chart&country=AUT~FRA~SWE~POL~ITA~NLD~OWID_WRL~CHN~ZAF~CZE~DEU~GBR~FIN~USA~RUS~European+Union+%2827%29~ESP~NOR~GRC~DNK
nejzelenejsi ... ano .. vdaka blbej taxonomii, ked sa povazuje spalovanie dreva z pralesov ako eko/bio ..
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se