Domů
Jaderné elektrárny
Jádro má ve Spojeném království silnou podporu. Výstavbu osmi bloků má zajistit staronový model financování
Boris Johnson při návštěvě elektrárny Hartlepool
Zdroj: Twitter @BorisJohnson

Jádro má ve Spojeném království silnou podporu. Výstavbu osmi bloků má zajistit staronový model financování

Spojené království má v plánu postavit do roku 2050 celkem osm nových jaderných reaktorů. Jádro má nyní mezi politiky silnou podporu, ministr pro energetiku mluví dokonce o "fantastické renesanci". Zájem investorů o stavbu má zajistit model financování regulační báze aktiv, který je v energetice běžně používán v síťových odvětvích. 

Jaderná energetika zažívá díky svým aspektům v oblasti energetické bezpečnosti renesanci. A to alespoň na úrovni politických prohlášení. Plány na výstavbu většího množství nových reaktorů aktuálně rozvíjí Polsko, Francie nebo Spojené království.

Jeden nový jaderný reaktor má vyrůst také v České republice. ČEZ na počátku letošního roku vypsal tendr, kterého se mají účastnit americký Westinghouse, francouzská EDF a korejská KHNP.

O jaderné renesanci mluví také ve Spojeném království. Cílem je, aby do roku 2050 v zemi přibylo osm nových jaderných reaktorů. Zatím jediný reálnější plán je ovšem elektrárna Sizewell, kterou má postavit francouzská EDF.

Jak upozorňuje agentura Bloomberg, není to poprvé, kdy vláda Spojeného království slibuje jadernou renesanci. Snahy o oživení jaderného průmyslu jsou v různé intenzitě součástí veřejné diskuze od roku 1980. Pouze u jedné z elektráren ovšem došlo od slibů ke skutečnosti - u jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Vláda slibuje, že tentokrát bude vše jinak a do roku 2050 skutečně jaderné reaktory postaví. Ministr pro energetiku usiluje o to, aby jaderný průmysl zažil "fantastickou renesanci" a aby výstavba přilákala developery a finanční investory.

"Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila důraz na energetickou bezpečnost a jednou z obrovských výhod jaderné energetiky je, že je z velké části založena na domácím průmyslu, "dodal Greg Hands, ministr pro energetiku Spojeného království.

Spojencem ministra je i premiér Boris Johnson, který se nechal slyšet, že namísto jedné elektrárny za deset let by měla růst jedna každý rok. Aby bylo možné dosáhnout cíle 8 jaderných elektráren do roku 2050, měly by být povoleny do konce tohoto desetiletí, podotýká agentura Bloomberg.

Klíčem k výstavbě je staronový model financování

Spojené království nově zvažuje, že změní model financování stavby. Rozhodla se tak po zkušenostech s financováním výstavby elektrárny Hinkley Point C, u které zvolila formu výkupní ceny založené na rozdílovém kontraktu (tzv. Contract for Drifference).

U nových elektráren chtějí zajistit model financování využívající tzv. regulační bázi aktiv (RAB). Ten je již nyní velice často využíván u regulovaných společností provozující přenosové, přepravní nebo distribuční soustavy. Tento druh aktiv je díky stabilním výnosům velice žádaný, zejména u fondů a společností, které nemohou realizovat středně nebo vysoce rizikové investice.

Hlavní výhodou tohoto modelu je, že finance nutné na výstavbu společnost získává již v průběhu výstavby. Naproti tomu u kontraktů založených na výkupní ceně získá první výnosy až v okamžiku komerčního provozu elektrárny.

V případě komplikací při výstavbě tak první výnosy mohou přijít až po deseti nebo i více letech realizace investice. Změnou finančního modelu tak Spojené království zamýšlí snížit celkovou cenu stavby jaderných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vojvodik Petr
5. květen 2022, 14:17

Q postaví to farmáři z jižní anglie.

Jan Veselý
6. květen 2022, 11:12

Co z toho článku plyne o jaderných elektrárnách? Že asi jediný použitelný model financování jaderných elektráren v UK je ten, kde se z uvažování vynechají hospodářská soutěž a právo zákazníka si něco koupit nebo nekoupit.

Strana a vláda se přece nejlíp s monopolistou domluví, co je pro zemi nejlepší. A podnikatelské riziko ať si nesou na hřbetě spotřebitelé.

Ale lidi věřte, že to dobře dopadne, co by se asi tak mohlo stát? VC Summer a Vogtle.

Emil
6. květen 2022, 11:30

Právo zákazníka si něco koupit nebo nekoupit vynecháno nijak není, tuto možnost má zákazník stále stejnou jako dosud. Pokud má zákazník pocit že se bez elektřiny obejde, nebo si ji dokáže vyrobit sám levněji, nikdo mu v tom nebrání a na výstavbu jaderných elektráren přispívat nemusí. Úplně stejně jako dosud nemusel přispívat např. na platby spojené s přenosem a distribucí elektřiny, nebo u nás na podporované zdroje elektřiny (především obnovitelné zdroje).

Jan Veselý
6. květen 2022, 13:19

Dráty jsou monopol a těžko se s tím něco udělá. Výroba elektřiny je věc, kde může a mělo by být konkurenční prostředí různých výrobců. Tímhle rozhodnutím dává Johnsonova vláda akorát najevo, že jaderná energetika je "special little snowflake" a skleníková květinka.

Všichni na ní musí být strááášně hodní, umetat jí cestičky, tahat z průserů a nikdo se na ní nesmí ani křivě podívat. To by pak totiž natruc chcípla.

Jaderné elektrárny nemají žádné speciální právo na užívání drátů přenosové soustavy. A ten váš "vy (OZE) zase bijete černochy" argument vám nežeru. Český OZE průser je jen názornou ukázkou kam může vést morální hazard na úrovní státní správy. Ten britský model financování JE je v tomto směru ještě horší a skoro zákonitě skončí ostudou.

P.S.: Zajímalo by mě jestli to má Johnson projednané i s Labor Party a SNP. Vsadil bych se, že ani moc ne. V tom případě by ovšem životnost takového plánu do roku 2050 taky nemusela být delší než do příštích voleb. Nebo taky až výstavba Hinkley Point vygeneruje první průsery. To pak příští premiér akorát řekne, že za to mohl Johnson a celý tenhle plán obětuje.

Emil
6. květen 2022, 13:58

To jste právě na omylu, Johnsonova vláda dává najevo, že "special little snowflake" jsou disponibilní zdroje, zvlášť když ještě ke všemu mají být nízkoemisní a nezávislé na Rusku. Nepodporuje zdaleka jen jaderné elektrárny, ale i fosilní prostřednictvím systému kapacitních plateb. Také dává najevo, že občasné zdroje sice podporuje také (a vůbec ne málo), ale zároveň bez těch disponibilních zdrojů to zkrátka nejde a nepůjde. Takže když si do vašeho příspěvku místo termínu "jaderné" dosadíte termín "disponibilní", pak už značná část vašeho příspěvku začne dávat smysl.

Žádný argument "zase bijete černochy" jsem nepoužil, pouze jsem upozornil na to, že stejný princip je běžný nejen pro jaderné elektrárny, ale i pro obnovitelné zdroje, a to i v jiných zemích. Pokud jste tak háklivý na ten "český průser", můžete si tam klidně dosadit třeba "německý průser" v podobě příplatku EEG, princip je úplně stejný.

P.S.: Na co byste si vsadil mě nechává úplně v klidu, dost často se totiž stane pravý opak.

Jirka94535
6. květen 2022, 13:14

Dobrý den pane Veselý. Myslím, že jste naprosto přesně popsal solární tunel schválený ve svém základu poslaneckou sněmovnou ČR dne 23.02.2005. Také nemám možnost se vyvázat z POZE. Chtěl bych mít možnost rozhodnutí, zda poplatek odeslat na podporu JE, atd. Už jsme o tom kdysi diskutovali v souvislosti s referendem, zda stavět JE. Co si pamatuji, na referendu jsme se shodli.

Jan Veselý
6. květen 2022, 13:29

To se nevylučuje, český solární tunel a tahle britská snaha o jadernou výstavbu jsou obojí z "jednoho hnízda" a mají tendenci skončit průserem. Stejně tak téměř jistě skončí ostudou případná nová výstavba JE v ČR.

Tyhle věci by se prostě měli dělat jinak. Dovolím si citovat sám sebe v roce 2018:

- Energetická koncepce z principu neposkytuje žádné podpory (kromě informací) rozvoje konkrétních technologií.

- Energetická koncepce nepreferuje žádné technologie.

- Energetická koncepce sice hodlá zvýhodňovat domácí produkci, ale je jí lhostejné jestli bude u energetických komodit převažovat export nebo import. Důležité je schopnost ekonomické provozuschopnosti během krizových stavů.

- Energetická koncepce nevytváří žádné scénáře budoucího vývoje, nepředjímá budoucí energetický mix, protože by se jí to stejně nepovedlo.

- Stát zajistí existenci záložních kapacit pro případ těžkých krizí vyvolaných politickými (válka), ekonomickými či přírodními okolnostmi. Tyto záložní kapacity se automaticky vylučují z energetického trhu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se