Britské úřady zahájily další fázi licencování čínského jaderného reaktoru

DomůJaderné elektrárnyBritské úřady zahájily další fázi licencování čínského jaderného reaktoru

Britský jaderný regulátor (ONR) spolu s tamním úřadem pro životní prostředí oznámil zahájení další fáze procesu posuzování čínského jaderného reaktoru UK HPR1000, známého také jako Hualong 1. Vůbec první reaktor čínského designu má ve Spojeném království vyrůst v rámci projektu jaderné elektrárny Bradwell B, Číňané však pro svůj reaktor musí nejprve získat veškerá povolení od britských úřadů.

Jaderná elektrárna Bradwell B má vzniknout v režii společnosti General Nuclear System (GNS), joint venture mezi čínskou CGN a francouzskou EDF. Žádost o obecné posouzení designu (GDA) čínského reaktoru společnost podala loni v říjnu, celý proces by měl trvat zhruba 4 roky.

„Účelem GDA je určit, zda návrh splňuje robustní bezpečnostní standardy, aby byl vhodný pro použití ve Spojeném království. Jsem spokojen, že existují adekvátní opatření pro řízení projektů a technická opatření pro zahájení druhého kroku procesu a jako regulační orgány můžeme zahájit fázi technického zhodnocení.“

Mike Finnerty, ředitel divize nových reaktorů u ONR

Navrhovaný projekt Bradwell se nyní nachází v rané fázi plánování, která zahrnuje roky prošetřování a veřejných konzultací předtím, než budou zpracovány podrobné návrhy, které umožní vypracovat plánovací žádost.

CGN s EDF rovněž zahájily proces veřejného připomínkování, kdy se k plánovanému projektu může prostřednictvím webové stránky ukhpr1000.co.uk vyjádřit i širší veřejnost. Kromě projektu Bradwell B spolupracuje Čína s Francií také na britských jaderných elektrárnách Hinkley Point C a Sizewell C.

Čína se nechce omezit na domácí trh

Čína se v současné době snaží realizovat svůj ambiciózní jaderný program, který by zemi měl do roku 2030 zajistit výkon v jaderných elektrárnách na úrovni až 200 GW. Současně by však chtěla se svými reaktory expandovat za hranice, avšak zdlouhavé schvalovací procesy znamenají pro řadu projektů značné zpoždění.

Čína tak letos v létě schválila plán dvou tamních státních jaderných developerů podporovat jednotný design čínského jaderného reaktoru, který má zemi pomoci urychlit výstavbu jaderných bloků a pomoci čínskému jadernému průmyslu prosadit se na trzích v zahraničí.