Domů
Jaderné elektrárny
Budějovická teplárna v nové sezoně poprvé využije teplo z Temelína

Budějovická teplárna v nové sezoně poprvé využije teplo z Temelína

Teplárna České Budějovice v nové topné sezoně poprvé změní palivový mix. Část spalovaného uhlí nahradí teplo z horkovodu z jaderné elektrárny Temelín. Emise včetně skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší klesnou zhruba o třetinu. V nové topné sezoně začne také firma v kotli K12 místo uhlí spalovat dřevní štěpku. Městská firma o tom informovala v tiskové zprávě.

Temelínský přivaděč pokryje 30 procent potřeby tepla v Budějovicích. Půjde až o 800 terajoulů ročně. Vyplývá to z informací ve zpravodaji teplárny. Temelín by měl zásobovat třetinu zákazníků teplárny. Ročně tak firma uspoří přes 80.000 tun emisí oxidu uhličitého z uhlí, které nespálí, řekl ČTK již dříve temelínský mluvčí Marek Sviták. Horkovod by měl 800 terajoulů ročně dodávat nejméně 20 let. Teplárna tím udělá první krok k tomu, aby přestala spalovat uhlí. Horkovod by měl pokrýt spotřebu tepla přibližně třetiny zákazníků teplárny, zbytek zajistí podnik z vlastních zdrojů.

„Jde o první velkou investici do postupné dekarbonizace, pro kterou se zástupci města rozhodli už v roce 2017. Zároveň pokračuje výstavba kotle na dřevní štěpku v areálu Novohradská a systematicky postupujeme také v přípravě Zevo Vráto,“ řekl předseda představenstva budějovické teplárny Václav Král.

Kotel na biomasu bude ve zkušebním provozu již při této topné sezoně, jak uvedl Martin Žahourek z představenstva teplárny. Díky kotli, jenž bude nově na dřevní štěpku, pak opět klesne spotřeba uhlí přibližně o další třetinu.

České Budějovice byly na spalování uhlí závislé od roku 1908, kdy vznikla městská uhelná parní elektrárna. V 60. letech minulého století se změnila v teplárnu, jež spaluje hnědé uhlí.

Temelín propojila s Budějovicemi dvě 26 kilometrů dlouhá potrubí o vnějším průměru 80 centimetrů. Obě potrubí jsou minimálně 1,3 metru pod zemí. „V zimě bude do Českých Budějovic proudit voda až o teplotě 140 stupňů Celsia, pro zbytek roku bude stačit teplota 90 stupňů Celsia,“ sdělil Sviták.

Horkovod stavěl ČEZ, investice je 1,69 miliardy Kč. ČEZ původně avizoval, že horkovod začne dodávat teplo do Budějovic na přelomu let 2020 a 2021. Stavěl se od jara 2019. Stavba měla zhruba dva roky zpoždění. Od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavějí. Jsou jimi společnosti Elte a Energie – stavební a báňská.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,29 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Plán propojit jadernou elektrárnu s krajským městem se poprvé objevil v polovině 80. let 20. století.

Budějovická teplárna zásobuje teplem na 30.000 bytů a přes 400 firem, institucí, škol, zdravotnických zařízení či obchodů. Loni prodala 1463 terajoulů tepla, měla výnosy 1,3 miliardy Kč a skončila v zisku po zdanění 23,1 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
9. říjen 2023, 20:18

Ušetří se 70 000 tun uhlí není to úplně málo , ale když to vezmeme z hlediska , toho ,že Temelín může vytápět Strakonice . Vodňany . Blovice , Plzeň , Příbram , Prahu a okolí + Celé České Budějovice. Tak je toto úspěch vytápět 1/3 města a nebo naprosto nesmyslně vypouštíme mraky energie vzduchu ? Někdo mi tady tvrdil že to nejde , protože parovody - je přece nesmysl a ekologický zločin stavět vekokapacitní spalovnu dřeva kvůli parovodům. Zelenou energii nevyrobíte tím , že spálíte zelený strom.

Omega
10. říjen 2023, 16:22

1) zelenou energii spálením stromu získáte - je to CO2 neutrální

2) 26km parovodu z Temelína reálně stálo 2.5mld (Tenza zkrachovala proto, že ji ČEZ nezaplatil), takže kilometr za 100miliónů. Plzeň je 100 km = 10 mld, Praha totéž - do toho ty peníze nikdo nedá.

3) Na centrální výtopny se napojovali jen paneláky - proto je to jen 1/3 města. Technologie tepelného výměníku v běžném domě + napojení vyjde cenově na více než 300 000, v bytovém domě se to rozpočítá na 30 000 na byt. V soukromém si lidi radši udělají vlastní vytápění - vyjde je to levněji.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se