Domů
Rychlé zprávy
Amazon rozšíří své portfolio OZE o dalších 3,5 GW
Solární panely v Aricu, Teneriffe
Zdroj: Jose Mesa, Flikr

Amazon rozšíří své portfolio OZE o dalších 3,5 GW

Americká společnost Amazon minulou středu oznámila svůj plán na rozšíření svého portfolia obnovitelných zdrojů energie. Vybudováním 37 nových projektů chce Amazon rozšířit své stávající portfolium o necelých 30 %. Společnost, která si stanovila cíl dosáhnout 100% podílu OZE na své spotřebě energie do roku 2030, je podle svých slov na cestě k dosažení tohoto cíle již v roce 2025.

Nákupy obnovitelných zdrojů nejsou pro americkou společnost novinkou. Amazon již delší dobu patří mezi největší kupující obnovitelných zdrojů. Podle analýzy Asociace odběratelů čistých zdrojů Amazon jen za rok 2021 provedl akvizici 2,85 GW a již podruhé za sebou se tak stal největším nákupcem obnovitelných zdrojů energie.

Nově oznámených 37 projektů má zvýšit celkový instalovaný výkon zdrojů v držení Amazonu z 12,2 GW na 15,7 GW. S novými projekty tak Amazon bude ve svém portfoliu mít 310 projektů situovaných v 19 zemích světa. Rozšíření výkonu o 3,5 GW tak dále upevňuje pozici Amazonu jako největšího korporátního nákupce obnovitelných zdrojů energie na světě. Cílem společnosti je rovněž dosažení čistých nulových emisí do roku 2040.

„Naše odhodlání chránit planetu a omezovat dopady Amazonu na životní prostředí nás vedla k tomu, že jsme se mezi lety 2020 a 2021 stali největším firemním odběratelem obnovitelné energie na světě. Vzhledem k růstu našeho podnikání a naším cílem pohánět 100 % našich aktivit pomocí obnovitelných zdrojů nijak nezpomalujeme naše investice do OZE,“ uvádí Andy Jassy, výkonný ředitel Amazonu.

Většina nových zdrojů je solárních, zastoupení mají i střešní instalace

Z oznámených 37 projektů se má většina z nich nacházet v USA. Ostatní projekty se nachází ve Španělsku, Francii, Austrálii, Kanadě, Indii, Japonsku a Spojených arabských emirátech. Mezi projekty se nachází 3 větrné farmy, 26 nových solárních elektráren a 8 střešních solárních instalací. Největším projektem je 500MW solární elektrárna v Texasu. Amazon rovněž investuje do skladovacích kapacit. Dva ze solárních projektů obsahují také bateriová úložiště o výkonu 150 a 75 MW.

Z 310 projektů firmy je 134 z nich větrných a 176 solárních. Očekává se, že všech 310 projektů bude po úplném zprovoznění ročně vyrábět 42 000 GWh obnovitelné energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pavel
26. duben 2022, 09:48

Říká se že příklady táhnou.

hlpb
26. duben 2022, 11:05

FVE se stane v budoucnu dominantním světovým zdrojem EE, to už je dnes zcela jasné, válka na Ukrajině tento proces jen neskutečně urychlí.

FVE bude nejen na střechách u nás např. plánuje firma CTP osadit svoje haly cca 1 mil. panelů, které ročně vyrobí cca 250 GWh.

Ve Francii např. už osazují FVE parkoviště místního Disneylandu s 11.000 parkovacích míst cca 90.000 tisíci panelů, které ročně vyrobí cca 40 GWh.

Podobných realizací budou desetitisíce po celém světě.

Jan Veselý
26. duben 2022, 11:48

Korporátní PPA před pár lety nikdo neznal a dnes se takhle nakupují desítky GW instalovaného výkonu ročně. Tomuhle byznysu se fakt daří a při současných cenách fosilních paliv a elektřiny očekávám letos další skokový nárůst zájmu.

Libor Blažek
26. duben 2022, 10:43

Nová solární elektrárna Amazonu údajně největší střešní instalace v ČR by měla být do roka v Kojetíně na Moravě okres Přerov v areálu bývalého cukrovaru. Plně souhlasím a podporuji na místě 150 let staré zástavby cukrovarem postavit jinou zástavbu se střešní instalací výroby elektřiny. Doufám, že na rozvoz zboží po blízkém okolí budou použity časem elektromobily na jejich vlastní elektřinu.

nikdo
27. duben 2022, 00:46

Nějak to nechápu, takže Amazon bude mít na každém svém skladu FVE a baterie nebo u skladu nějakou jinou OZE elektrárnu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se