Domů
Jaderné elektrárny
Byla schválena výstavba druhého egyptského jaderného reaktoru
Vizualizace projektu egyptské jaderné elektrárny El Dabaa. Zdroj: NPPA
Zdroj: NPPA

Byla schválena výstavba druhého egyptského jaderného reaktoru

V nově připravované egyptské jaderné elektrárně El-Dabaa bylo přijato zásadní rozhodnutí, které umožňuje zahájit výstavbu druhého reaktorového bloku. Licence k výstavbě má být oficiálně vydána tento měsíc.

Nedávné inspekce egyptského jaderného a radiačního regulačního úřadu v elektrárně El-Dabaa. Zdroj: NPPA

Egyptský úřad pro jaderný a radiační dozor (ENRRA) přijal toto rozhodnutí na pondělním zasedání své správní rady na základě řady místních inspekcí, které potvrdily připravenost staveniště. Očekává se, že stavební povolení bude vydáno 19. listopadu, kdy je v Egyptě „Den jaderné energie“.

"Tato významná událost potvrzuje, že Egypt následuje svůj cíl a pod záštitou politického vedení země postupuje v naplňování dlouho očekávaného snu o výrobě čisté elektřiny z jaderných elektráren při dodržení nejvyšších standardů jaderné bezpečnosti a zabezpečení při výstavbě i provozu," uvedl Úřad pro jaderné elektrárny (NPPA).

Spolupráce Rosatomu a KHNP při výstavbě egyptských jaderných bloků

El-Dabaa 2 bude druhým blokem VVER-1200 v lokalitě, která leží na pobřeží Středozemního moře, 320 km západně od Káhiry. Výstavba prvního bloku byla zahájena letos v červenci a žádosti o výstavbu třetího a čtvrtého bloku byly podány v lednu.

Na základě smlouvy z roku 2017 dodává reaktory ruský Rosatom, a to včetně paliva po celou životnost elektrárny a zařízení pro skladování použitého jaderného paliva. Korea Hydro and Nuclear Power staví 80 budov a dodá materiály pro nejadernou část, především strojovnu a turbíny.

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2
Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

Egyptským cílem je, aby jaderná energie do roku 2030 pokrývala 9 % výroby elektrické energie, čehož lze dosáhnout komerčním provozem prvních dvou bloků JE El-Dabaa. Jaderná energie přímo vytlačuje z energetického národního mixu ropu a zemní plyn a je hlavním pilířem egyptské strategie ochrany životního prostředí. Příští týden se v egyptském Šarm aš-Šajchu koná zasedání COP27 o změně klimatu.

Potřebujete být v obraze ohledně jaderné energetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti jaderné energetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko chce nové velké reaktory. Jaderná ofenziva může být riskantní
26. leden 2023, 07:34
EDF rozšířila nabídku jaderných zdrojů pro Polsko o technologii malých modulárních reaktorů NUWARD
23. leden 2023, 07:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Ivan Švančara
5. listopad 2022, 11:43

toto schvalenie je jasny dokaz pre Putku, ako sme sa my ako svet voci nemu zomkli.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516