Domů
Jaderné elektrárny
Bývalý manažer Slovenských elektráren byl zadržen pro podvody při dostavbě JE Mochovce
Jaderná elektrárna Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Bývalý manažer Slovenských elektráren byl zadržen pro podvody při dostavbě JE Mochovce

Slovenská policie zadržela dnes na bratislavském letišti Itala podezřelého z podvodů při dostavbě jaderné elektrárny v Mochovcích. Jde o bývalého vysokého manažera společnosti Slovenské elektrárne. Způsobená škoda podle vyšetřovatelů dosáhla 22 milionů eur (564 milionů korun), informovaly slovenská média.

Police na svém facebooku sdělila, že zadržený je jedním ze dvou Italů, kteří byli obviněni ze zvláště závažného trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Čeho přesně se podezřelí dopustili, policie neupřesnila. Neuveřejnila ani jejich jména, jenom iniciály P.R. a N.C.

Podle médií oba muže do představenstva Slovenských elektráren dosadil italský akcionář společnost Enel.

Policie už od roku 2015 řeší předražení dostavby jaderné elektrárny v Mochovcích. Dostavbu měl ve Slovenských elektrárnách, kde má stát 34 procent akcií, na starosti Enel Produzione. Tato italská firma původně zprivatizovala 66 procent akcií, momentálně je na odchodu ze Slovenska, ale podmínkou je, že musí nejprve dokončit Mochovce.

Po dostavbě Mochovců převezme Slovenské elektrárne naplno Energetický a průmyslový holding (EPH) českého miliardáře Daniela Křetínského. Stát od privatizace jako menšinový akcionář jen dohlíží na to, co se ve Slovenských elektrárnách děje, napsal web pravda.sk.

Slovenská prokuratura a policie zahájily vyšetřování na podzim 2015 na základě závažných zjištění nejvyššího kontrolního úřadu. Ten od prosince 2014 do dubna 2015 provedl ve Slovenských elektrárnách kontrolu. Co přesně při ní zjistil, je nadále tajné.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Novák
16. duben 2019, 13:37

Pro srovnání: první blok EDU zahájil horkou hydrozkoušku 27.10.1984, generátor byl poprvé přifázován 24.2.1985. Na EMO3 začala HHZ 22.12.2018, fázovat budou, aspoň doufám, do konce letošního roku. Škoda, kterou hospodaření "topmanagerů" způsobilo na schopnostech a morálce posádky, se limitně blíží nekonečnu.

Vladimír Křen
17. duben 2019, 08:27

Když se píše o HZ tak už musí být vše hotovo. Kdy se ukončily zkoušky na sekundární straně? Strojovna, věže atd.

Petr
17. duben 2019, 06:44

Pro takové cizince, kterým se nedá v místě sebrat jako součást trestu veškerý nakradený majetek i v rodině, je dostatečným odstrašujícím trestem už jen šibenice. A pokud EU trest smrti nepovoluje, tak se do takových věcí prostě cizí manažeři nesmí nechat státní kontrolou pusit.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516