Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ dokončil první průzkum místa u Temelína, kde plánuje malý modulární reaktor
JE Temelín

ČEZ dokončil první průzkum místa u Temelína, kde plánuje malý modulární reaktor

ČEZ zakončil první fázi geologických průzkumů místa u Jaderné elektrárny Temelín, kterou vyčlenil pro malý modulární reaktor. Odborníci zjišťovali, jak hluboko bude možné dělat výkopové práce. Na ploše velké kilometr krát 500 metrů je jeden typ horniny, pararula. V lokalitě je možné malý reaktor postavit, řekli dnes novinářům zástupci ČEZ a firmy Inset. U Temelína bude malý modulární reaktor, jde o pilotní projekt v ČR. Malý reaktor by mohl být hotový v letech 2032 až 2035. Kolik bude stavba reaktoru stát, nikdo neuvedl.

„Tyto technologie budou přelomové. Hodí se jako doplnění velkých tlakovodních reaktorů, obzvlášť do lokalit, kde byly uhelné elektrárny, které budou končit, (do lokalit), kde jsou plynové elektrárny,“ řekl již dříve generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Malé modulární reaktory jsou podle něj skoro tak velké jako jaderné bloky v Dukovanech. Staví se ale snáz a rychleji než velké jaderné reaktory.

„Já v tom vidím obrovskou příležitost, protože Česká republika potřebuje jadernou energetiku, není bez ní schopná snižovat emise. Právě tyhle malé modulární reaktory budou do budoucna mnohem lacinější a flexibilnější,“ řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který stavbu spoluinicioval.

Předpokládá, že vzniknou i nová pracovní místa.

Odborníci u Temelína určují druh a celistvost hornin. První výsledky ověřují pomocí 30 metrů hlubokých vrtů, udělali je na čtyřech místech. „Vlastní zařízení bude ve velmi malém prostoru toho území. Posuzujeme ten rajón celkově,“ řekl ředitel divize geologie a geofyziky Inset Oldřich Levý. V lokalitě je jeden typ hornin, pararula. Firma také zkoumá, zda tam nejsou puklinové zóny. „Je možné ten reaktor tady postavit. Jde o to, jaké budou technické podmínky stavby,“ doplnil Levý.

Průzkum začal v září. Má dvě části, geofyzikální a hydrogeologickou. Výsledky budou v únoru příštího roku. Jak uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač, jde o nanejvýš vhodné místo pro malý reaktor.

Skupina ČEZ podepsala už dřív dohody o spolupráci s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, KHNP a Holtec. ČEZ navázal zároveň spolupráci ohledně stavby malých modulárních reaktorů s firmou Westinghouse. Tato americká firma by podle ČEZ měla nabízet zmenšený model velkého jaderného bloku.

Kuba uvedl, že Temelín je jedinou lokalitou, která je zatím schválená pro stavbu malého modulárního reaktoru. Řekl, že podobné projekty se chystají v Kanadě nebo USA. Míní, že v budoucnu by modulární reaktory mohlo mít každé větší město, jež nyní provozuje teplárnu či elektrárnu. Města by mohla stavbu reaktorů také zčásti platit. Hejtman by si přál, aby se na jihu Čech vzdělávali operátoři těchto reaktorů z celé Evropy.

Mezinárodní agentura pro jadernou energii definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Pravoslav Motyčka
3. prosinec 2022, 12:33

Malé modulární reaktory budou dražší než velké bloky ( na instalovaný MW) a to znamená drahou elektřinu. Problém JE je délka výstavby pokud to Čína dokáže JE postavit za 5 let , pak není žádný skutečný důvod, aby to nešlo i tady.

Turby
3. prosinec 2022, 23:38

Za 5 let v EU ani nekopnes do zeme. Aby se to zmenilo, to by jsi musel udelat totalni evropskou revoluci a zbavite vsech stavajicich zakonu, uredniku a dalsich systemovych parazitu, kteri se ke stavbam mohou vyjadrovat. A to plati obecne, od chodniku po JE.

Karásek
5. prosinec 2022, 07:50

Tak v USA se jim teď ukazuje, že oproti slibům se jim jejich reaktor NuScale prodražuje a elektřina oproti slibům nebude stát 58 uSD za MWh, ale mezi 90 USD a 100 USD za MWh přičemž bez dotace projektu by stála o 30 USD víc. S jakým zvýšením ceny vyrukují v budoucnu teprve uvidíme. To u nás si nyní ÚJV Řež dělá placenou reklamu na internetu na vývoj svého modulárního reaktoru aby se jim jejich propagandistický článek ukazoval na předníách místech. Zřejmě potřebují získat veřejné zdroje na vývoj jejích reaktoru Energy Well, proto taková exhibice. Nic jiného, než tahání peněz z veřejných rozpočtů se ani čekat nedalo.

Vladimír Šťastný
5. prosinec 2022, 13:02

Tak ještě že elektřina z OZE je zadarmo nebo se to alespoň říkalo. Poté, co se pomocí brutálních dotací podařilo postavit tolik OZE zdrojů, že v nejhujerštějších zemích údajně vyrábí okolo poloviny spotřeby, je cena elektřiny nejvyšší za celou dobu trhu s ní. Tak co, Karásek? Kde udělali obnovitelní soudruzi chybu?

Nemusíte mi odpovídat, cena byla zmanipulována tak, aby se i ta z OZE na trhu chytala. jediné, co se nepovedlo, bylo to, před čím od samého začátku energetici varovali, že to bude pohádkově drahé a stejně k ničemu.

Karásek
21. prosinec 2022, 22:40

Šťastný a proč by teda měly dnes postavené větrné elektrárny v ČR výkupní cenu 2 Kč a žádný bonus a fotovoltaika dokonce žádnou pevnou cenu, přičemž u nové JE by byla státní garance?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se