Domů
Jaderné elektrárny
ČEZ uvedl, že rozumí rozhodnutí vlády vyřadit z tendru na Dukovany Rosatom
budova čez

ČEZ uvedl, že rozumí rozhodnutí vlády vyřadit z tendru na Dukovany Rosatom

Energetická společnost ČEZ rozumí rozhodnutí české vlády vyřadit z připravovaného tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany ruskou společnost Rosatom. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připomněl, že bezpečnostní otázky řeší podle smlouvy výsostně stát. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému bloku na konci loňského července. Ruskou firmu se Česko rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích za Zlínsku v roce 2014.

„Bezpečnostní otázky týkající se národní bezpečnosti nikdy neřeší firmy. Tato oblast podle smlouvy patří výsostně státu, a my rozumíme rozhodnutí vlády. Nyní uděláme maximum pro úspěch tendru ve třech uchazečích,“ řekl dnes ČTK Kříž.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po pondělním jednání kabinetu uvedl, že polostátní ČEZ, který je investorem stavby, zašle do konce měsíce takzvaný bezpečnostní dotazník pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států.

Havlíček zopakoval, že na základě bezpečnostního dotazníku finálně osloví uchazeče až příští vláda. Současná vláda dříve předpokládala, že bude osloven i Rosatom. Podle březnového vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu zůstala ruská firma spolu s francouzskou EDF, korejskou KHNP a severoamerickým Westinghousem mezi uchazeči o stavbu v Dukovanech, se kterými bude stát dál jednat. Vyřazena naopak byla čínská firma CGN. Účast Rosatomu dlouhodobě kritizovala část opozice i někteří bezpečnostní experti.

Rosatom v reakci na pondělní oznámení uvedl, že rozhodnutí české vlády lituje. „Vyřazení Rosatomu z tendru na rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany v Česku je politickým rozhodnutím, které poškozuje dosavadní vzájemně výhodnou spolupráci v oblasti jádra mezi našimi zeměmi. Během 65 let spolupráce bylo v Česku postaveno šest jaderných bloků, které pomáhají spolehlivě a bezpečně zajišťovat energetickou soběstačnost země a české firmy díky tomu získaly unikátní zkušenosti s výrobou zařízení a jeho dodávkami pro reaktory VVER a do projektů Rosatomu po celém světě,“ napsala firma ve vyjádření zaslaném ČTK.

Ilustrační foto

Obchodní model, se kterým počítala pro stavbu nového bloku v Dukovanech, podle ní zahrnoval zapojení stovek českých a evropských firem, v rámci kterého mohly být uzavřeny smlouvy za miliardy eur. „Vyřazením Rosatomu z tendru tak česká strana v první řadě vyřazuje především svůj národní průmysl,“ dodala ruská firma.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích řekl, že by Rosatom neměl ve hře o rozšíření Dukovan zůstat. Nový jaderný blok v Dukovanech bude zřejmě plně financovat stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl stát zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
AP
20. duben 2021, 11:54

A kdy ČEZ řekne, že nechce prototypy? Jinak se mu ceny výstavby vymkne kontrole.

PetrB
20. duben 2021, 12:23

Já tomu také rozumím.

Skripal, Navalnyj, Krym, Gruzie... to jsou také politická rozhodnutí.

Žít s tím, že někde v Kremlu mohou mít tlačítko... se mi nechce.

energetik
20. duben 2021, 14:54

Souhlas,

A také je vhodné to trochu diverzifikovat a nedělat všechny JE od jednoto dodavatele. A také diverzifikovat i dodavatele paliva do JE.

St
21. duben 2021, 18:47

Diverzifikovat je jistě správné, ale také drahé. Vzhledem, že u nás několik desetiletí bez problémů fungují ruské JE. Tak je logické, že pokud by Rusové nabídli nejlepší cenu i podmínky, tak bude pro nás jen plus, že další bloky postaví oni.

Bohužel to zatím vypadá na vítězství politiky nad zdravým rozumem.

Každopádně ať to dopadne jak to dopadne, tak EE bude pro nás dražší.

Miloslav Černý
21. duben 2021, 17:57

Podle vyšetřovatelů musel být komplicem i někdo ze zaměstnanců. A teď k té představě, že se najde podobný komplic ze zaměstnanců takového JEDU. Terorismus rozhodně není celosvětově na ústupu. Takže největší jistota je bez velkých JE, to je neoddiskutovatelné.

T
20. duben 2021, 15:56

Ze vyradili skoupene ruske firmy v cesku/CKD,..../ o tom nikde nepisou!!!

energetik II
20. duben 2021, 18:27

Dostavby Dukovan se tak už nikdo z nás nedožije. Vyspělý Západ jádro odmítá. To jen v Anglii ho pomáhají stavět Číňani. Tuto koncepci jim závidím. Také bych bral reaktor od EDF, který by třeba z 50 % zaplatila Čína.

P.S. 14.dubna Čína začala plnit palivo do svého 1 GW bloku Tianwan- 6. Začal se stavět 7.září 2016, takže celková doba stavby bude 4 roky a 8 měsíců. Na to dnes nikdo nemá. Zaostávme. A to silně.

Jiří Kelnar
20. duben 2021, 19:40

Tak je jasné, že v rychlosti výstavby zaostáváme a vždycky budeme. Každá nedemokratická zem je schopná stavět podstatně rychleji, než demokratická. Nemusí se ohlížet na lidi, nemusí se ohlížet na zákony, nemusí se dodržovat normy pro pracovní podmínky. To se to pak staví. Italové taky postavili nový most v Janově rychle, když se zákonem stanovilo, že pro stavbu mostu nemusí platit běžné zákony.

Ale přiznejme si, kdo z nás by chtěl bydlet v Číně a Rusku?

energetik II
20. duben 2021, 21:04

TO : Kelnar

No ono to není až tak o "týrání lidí". U nás třeba nějaká paní Havránková zastavila stavbu dálnice do H. Králové na 22 let. Takže, takto zase staví dálnice demokracie.

Někdy se tvrdý přístup vyplácí. Demokratické USA mají na Corona 600 000 mrtvých, Čína - 5000.

TechnikTom
20. duben 2021, 21:40

Tak, tak, někdy se tvrdý přístup vyplácí.

V Číně byste do žádné podobné diskuze své názory nepsal.

Nebo velmi krátce.

I když vy možná ano, když slepě věříte jejich číslům a není vám divné, že jen ve Wu-chanu pohřbili za dané období úplně náhodou zhruba o 26 000 lidí víc než obvykle.

Josef
20. duben 2021, 22:06

Víte to je otázka filozofická u nás je prostě zakázané říkat jiné věci než v Číně to je asi hlavní rozdíl. Čína je chudší než my sice rychle roste, ale HDP je stále cca na 60% ČR a jak se lidé z vesnic valí do měst, protože zemědělství se modernizuje tak je tam pořád nezaměstnanost. Za 20 let doženou vyspělý svět v ekonomické úrovni jednotlivců. Samozřejmě, že pro nás to tam není a to platí pro celou Asii je to moc rozdílná kultura. Nejblíže Evropské Kultuře má Rusko a USA.

energetik II
21. duben 2021, 09:29

TO : TechnikTom

Moc toho neznáte. V Číně je nebezpečné kritizovat pouze vedení státu. Na sociálních sítích je tam zcela běžné kritizovat věci , jako třeba : špatné životní prostředí, nízké platy u různých firem, podmínky bydlení přistěhovalců do měst, korupci, podvody při výkupu pozemků...atd. atd. Jinak v Číně jako jinde ročně proběhnou desítky tisíc stávek, v naprosté většině za zlepšení platů nebo pracovních podmínek. Nedávno v Číně proběhla mohutná petice proti stavbě závodu na zpracování jaderného paliva a ten závod stát nebude.

St
21. duben 2021, 19:02

Pane energetik II. Co se týče paní Havránkové tak si prosím ověřte fakta. Ona vždy chtěla se se státem dohodnout. Požadovala směnu pozemků. To, že se s ní jednalo z pozice síly a ona se šprajcla je jen a jen vina ŘSD. Vina za zdržení opravdu nepadá na hlavu paní Havránkové.

Pokud se budeme bavit o dopravních stavbách tak v Číně je mnoho příkladů kdy se dálnice postavila v těsné blízkosti budov lidí, kteří nechtěli svůj dům prodat.

St
21. duben 2021, 18:53

Pane Kelnar. Pletete jabka z hruškama. To, že Rusko a Čína ve velkém staví JE nesouvisí tak jaké tam panují režimy jako s tím, že jsou to relativně chudé země, které nemají na výběr pokud chtějí mít stabilní zdroje EE. Uznávám, že mírové užití atomu bylo podpořeno jeho vojenským využitím. Nicméně ty komplikace při stavbě jsou dány nechutí k JE jako takové, kdy v ní mnoho lidí vidí neskutečného strašáka. A pokud takové státy jako Německo či Rakousko mohou díky nám či Polákům řešit svou energetickou bilanci, tak si mohou hrát na to jak jsou ekologičtí a protiatomoví.

Jsem zvědavý jak z přenosovou soustavou zamává odstavení uhelných elektráren.

Jinak jak v Číně, tak i v Rusku je spousta krásných míst, kde by se dalo žít.

Zapletal
20. duben 2021, 20:51

Doufejme, ze povrbětické zrušení tendru na Dukovany je pohřební píseň plánů na stavbu jaderných bloků u nás. Ušetří se astronomické částky,které by nebyly jen na výstavbu a provoz, ale i na zadní palivový cyklus včetně Nerudovského problému s jaderným odpadem ma vysloužilým jaderným zařízením.

Milan
21. duben 2021, 08:28

A čím nahradíme uhelné elektrárny a dosluhující Dukovanskou? Tedy čím budeme svítit? Odpověď typu, že z obnovitelných zdrojů je zcestná a nakupovat? Vyjma skutečnosti, že budeme energeticky nesoběstační, což zatím jsme, tak přijde spoustu kvalifikovaných lidí o práci. Pak už budeme opravdu jen montovnou Evropy.

PetrB
21. duben 2021, 11:04

Je normální vyvážet velkou část energie a vyrábět ji tak, jak to roky dělá ČEZ?

Rád bych viděl rozvahu celého projektu a možných alternativ.

Když prakticky všude vyhodnotili, že u jádra převažují negativa, tak se naše uhlířská víra může po těch 15 letech než ji uvedeme do provozu setsakra nevyplatit.

Ale alternativní přístupy s hledáním kompenzace nevýhod alternativních zdrojů se naopak mohou výrazně vyplatit.

Co třeba hledat v provozech s velkou spotřebou energie ty, které mohou reagovat na její dostupnost, investovat do bateriových a jiných forem ukládání energie, udělat důslednou revizi neefektivní spotřeby... Mně to přijde daleko smysluplnější.

T
21. duben 2021, 17:52

OK,jinak se podivejte na veb jak prezit s minimem ee/ mozny katastroficky scenar/

St
21. duben 2021, 19:25

Pane PetrB ano je normální vyrábět a vyvážet velkou část EE. Díky tomu může Německo i Rakousko žít svůj "zelený" sen. Opravdu nevím co budou dělat, když o naše dodávky přijdou. Hádejte co se pak asi stane s cenou EE?

Máte samozřejmě pravdu, že v mnoha zemích světa vlivem Černobylu a Fukušimi je protiatomová hysterie. Na druhé straně mnoho zemí začíná stavět své první JE.

Zatím OZE v našich podmínkách je jedná velká černá díra na peníze. A nebýt klasických zdrojů tak nejen my jsme ve velkých problémech.

Jinak to co nabízíte je sice bohulibé, na papíře to vypadá skvěle, ale je to technicky obtížné a hlavně strašně drahé. Zvláště když uvážíme jak relativně levné mohou být JE, když VŘ není zbytečně ovlivněné politikou.

St
21. duben 2021, 19:20

Tak nějak pane Milane. Prostě pro některé lidi proud vzniká z zásuvce a není problém jej dovézt. Stačí se podívat jak vlivem ekošílenství v sousedním Německu kolísá cena EE a kolik za ní platí konečný spotřebitel.

St
21. duben 2021, 19:16

Pane Zapletale začnu od konce. Jaderný odpad opravdu není problém. Daleko více jaderného odpadu máme ze zdravotnictví jak z JE. Navíc ten odpad se dá celkem snadno přepracovat na palivo.

Chci se Vás zeptat odkud nahradíme výpadek způsobený uzavřením našich uhelných elektráren?

Předem Vám děkuji za Vaši odpověď.

Co se týče ceny, tak prosím porovnejte kolik investujeme např. do slunce a kolik za to získáváme EE a porovnejte to např. s JETE.

St
21. duben 2021, 18:44

Chápu, že říci něco jiného by chtělo velkou odvahu, takže nic jiného se ani nedalo čekat. Na druhou stranu, tím, že jsem Číňany nepozvali a Rusy takovýmto způsobem vyřadili z tendru, tak moc šancí na dostavbu nemáme. A když už, tak to rozhodně nebude za plánových cca 200 mld Kč.

Je mi z toho velice smutno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se