Domů
Elektřina
Čínská jaderná energetika chce překonat současnou jedničku - USA
Jaderný reaktor výstavba

Čínská jaderná energetika chce překonat současnou jedničku - USA

Čína plánuje vybudovat v následujících letech mnoho nových jaderných bloků, aby splnila své ekonomické a ekologické cíle. Uvedl to čínský státem kontrolovaný deník China Daily.

„Tempo jaderných projektů v posledních letech není v souladu s naším plánem a je nezbytné zajistit, aby se jaderný průmysl vrátil zpět na trať,“ sdělil He Yu, předseda státní společnosti China General Nuclear Power, na konferenci v Pekingu.

Čína chce do roku 2026 ztrojnásobit množství elektrické energie vyrobené v jaderných elektrárnách, čímž by měla ve výrobě elektřiny z JE překonat dosavadního světového leadera, Spojené státy. Vyplývá to z analýzy společnosti BMI research. V příštím desetiletí utratí čínská vláda za výstavbu více než 60 nových jaderných bloků zhruba 570 miliard dolarů.

Země chce podle serveru World Nuclear News dosáhnout do roku 2020 celkem 58 GW instalovaného výkonu v JE. To je více než dvojnásobek oproti současnému stavu 27 GW instalovaného výkonu. Čínská vláda plánuje v tomto trendu pokračovat a do roku 2030 mít v jaderné energetice 150 GW (uvedla agentura World nuclear association).

Stavební práce na čínské jaderné elektrárně; Zdroj: CNNC
Stavební práce na čínské jaderné elektrárně; Zdroj: CNNC

Okolo roku 2030 se předpokládá, že USA budou na svém území provozovat jaderné elektrárny s celkovým výkonem 100 GW.

Asijský tygr jde však se svými jadernými plány ještě dál. Do roku 2050 hodlá proinvestovat více než 1 bilión dolarů a dosáhnout instalovaného výkonu z jádra 350 GW. Podle statistik každý 1 MW pokryje spotřebu 700 000 průměrných domácností.

Kromě klasického konceptu tlakovodních reaktorů se Čína chce zaměřit i na nové technologie a hodlá postavit reaktor na bázi tekutých solí.

Momentálně je v Číně provozováno 30 jaderných reaktorů, které pokrývají přibližně 2,5 % její domácí spotřeby. V krátkodobém hledisku by mělo přibýt dalších 24 reaktorů a usiluje se o urychlení výstavby velkého přepracovatelského závodu na zpracování použitého jaderného paliva.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii předpokládá do roku 2040 celosvětový nárůst instalovaného výkonu v jaderných zdrojích o 60 %. Za toto období však jejich výkon v USA vzroste asi jen o 16 %.

Podle serveru World nuclear roste spotřeba elektrické energie a každý z 59 momentálně budovaných reaktorů pomůže tuto spotřebu pokrýt. Z tohoto počtu jsou pouze 4 bloky stavěny na území USA a jejich úkolem je kompenzovat výrobu z vyřazovaných jaderných elektráren.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Josef
9. březen 2017, 21:01

Na těchto plánech je vidět proč má Čína růst HDP 6,5-7% a my od roku 2009 cca 1,3%. Oni když něco chtějí tak to za pár let stojí u nás se o tom 10 let mluví a 10 let trvá stavební povolení. Tento nesmyslný byrokratický systém je nekonkurenceschopný a proto se neposouváme směrem vyspělému světu , ale směrem k Číně. Pokud se náš současný systém nezmění , pro což je nutná nikoli však postačující podmínka opuštění evropské unie bude za 15 let mít Čína vyšší HDP na obyvatele v paritě kupní síly než my. A za pár let na to překoná i průměr Evropské unie stejně loni Jižní Korea. Ekonomická zaostalost je ruku v ruce s technologickou zaostalostí , to není jen jaderná energetika , mobilní technologie , rychlovlaky nebo elektromobilita. Vzhledem k velikosti Číny tato země bude patrně dominovat ve většině exportně zajímavých oblastech. Myslím ,že EU v současné době prožívá to co východní blok v 80 tých letech 20. století , komunisti tehdy zkoušeli přestavbu dnešní EU zkouší svoje problémy, které vznikají kvůli regulaci a byrokracii řešit ještě větší regulací a byrokracií.

C
10. březen 2017, 00:48

Čínská ekonomika šlape kvůli jiným věcem. Outsourcing západních firem, kašlání na ekologii... je toho více, ne jen odhodlání, či umanutost? Možná je jejich ekonomika také přehřátá, vzpomeňte na ta města duchů. Ale na druhou stranu mají ještě kam expandovat, mají jak populace velkých měst, které nebudou dělat levnou manuální práci, ale stejně tak mají na západě ještě gigantickou rezervu pracovní síly stále ochotné pracovat takřka za misku rýže.

Souhlasím s Vámi že EU je v neskutečných problémech, ale to je dáno tím že se kdosi rozhodl že jediný recept na sblížení západu a východu je přísná regulace. No není. Obrovská propast v ekonomické úrovni je asi i jedním z hnacích psychických motorů současného rozkolu. Migrace to jen zvýraznila.

EU potřebuje gigantickou reformu, v první řadě politického systému (co se týká stavebních povolení, problém je možná i v jednotlivých státech) musí být odstraněna přebujelá byrokracie, musí být zaveden standardní parlament o dvou komorách, musí být volený president, vzniknout jednotné armádní velení a zahraniční výbor. V rukou států pak musí zůstat ostatní záležitosti.

Sice možná EU vede v nějakých lidských právech, ale technologicky zaostává, neskutečně. Pokud jsem dobře informován, tak v EU neexistuje jediný "domácí" výrobce základních komponent počítačů, jistě jsou tu závody a podniky pracující na výrobě embaded čipů, pokud se nepletu, možná je tu nějaký závod na leptání procesorů typu Intel, Arm, ale asi tu není závod na výrobu disků, základních desek... To je z bezpečnostního hlediska problém. Technicky vzato pokud by kdy EU vstoupila do války (vstup celku bez armády do války je snad nemožný, to by musely vstoupit do války jednotlivé státy), stačí nechat ji technologicky vyhladovět.

Ano, sice tu máme nějaké výrobce SW, ale nemáme žádného výrobce operačních systémů pro státní administrativu. Windows mohou představovat riziko, bůh jen ví co v nich je. Na většinu použit dobré, ale citlivé materiály?

EU je nebezpečně závislá na dodávkách mnoha věcí zvenčí, bohužel ne jen surovin.

Petr
10. březen 2017, 12:55

EU nyní jede podle starého bolševckého hesla na podporu revoluční diktátorské centralizace "Čím hůř, tím líp".

Proto je taky tak šokoval BREXIT, když nyní Británie do 2 let dokáže, že samotný národní stát zvládá překonat ve zlomových časech byrokracii ještě rychleji, a už teď tam ohlásili masivní reindustrializaci a násobné zrychlení infrastrukturních staveb.

C
10. březen 2017, 14:13

Uvidíme co s tím, EU jak je je neudržitelná, buď se rozpadne na původní dohody, nebo z ní musí být C.S.E či U.S.E. Jinak je to na brexity, grexity, czechouty, byegiumy, raustrie a podobně. Pak tam zůstane jenom remainia. To co je teď je neudržitelné, o tom není pochyb. kam se to pohne a co se stane je ve hvězdách.

Bohužel pro nás je to v každém případe nebezpečné, jsme přímo v nárazníku mezi západem a východem. Pokud se začne EU hroutit mohou se stát nepříjemné věci. Přestože s trochou snahy snad lze transformovat V4. Stále by to byl dost velký problém. Zejména bezpečnostní. Já vím, že tu existuje idealizace a orientace na Spojené království, ale pomohlo by? Nemyslím. To by se musela V4 domluvit a začít vystupovat jako jeden blok, ne se nschat po jednotlivých státech vždy ukecat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se