Čtvrtý jaderný blok typu AP1000 vstoupil v Číně do komerčního provozu

DomůJaderné elektrárnyČtvrtý jaderný blok typu AP1000 vstoupil v Číně do komerčního provozu

Druhý blok jaderné elektrárny Chaj-jang (Haiyang) vstoupil do komerčního provozu. Provoz byl zahájen po úspěšné zkoušce, v rámci které byl blok provozován po 168 hodin na plný výkon. Nově zprovozněný jaderný blok je čtvrtým blokem typu AP1000 zprovozněným v Číně.

Druhý jaderný blok jaderné elektrárny Chaj-jang (Haiyang) s instalovaným elektrickým výkonem 1250 MWe úspěšně dokončil demonstrační zkoušku. Zkouška trvala 168 hodin a jaderný blok pracoval na plný výkon do sítě. Jaderný blok nyní splňuje podmínky pro komerční provoz.

V září 2007 získala společnost Westinghouse a její partnerská společnost Shaw Group povolení k výstavbě čtyř jaderných bloků typu AP1000 v Číně. Dva bloky se měly vybudovat v jaderné elektrárně Sanmen a dva v jaderné elektrárně Chaj-jang. Výstavba 1. a 2. bloku jaderné elektrárny Sanmen začala v dubnu 2009, resp. v prosinci 2009. Výstavba 1. a 2. bloku jaderné elektrárny Chaj-jang začala v září 2009, resp. v červnu 2010.

První blok jaderné elektrárny Sanmen vstoupil do komerčního provozu v září loňského roku. V říjnu ho následoval první blok jaderné elektrárny Chaj-jang. Poslední zprovozněný jaderný blok typu AP1000 byl v loňském listopadu druhý blok jaderné elektrárny Sanmen.

Nové bloky jaderné elektrárny Chaj-jang mají nyní společný instalovaný elektrický výkon 2500 MWe a mají společnou výrobní kapacitu kolem 20 TWh elektrické energie ročně.

Čína má nyní v komerčním provozu 46 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 45 GWe.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News