Domů
Jaderné elektrárny
Čtvrtý jaderný blok typu AP1000 vstoupil v Číně do komerčního provozu

Čtvrtý jaderný blok typu AP1000 vstoupil v Číně do komerčního provozu

Druhý blok jaderné elektrárny Chaj-jang (Haiyang) vstoupil do komerčního provozu. Provoz byl zahájen po úspěšné zkoušce, v rámci které byl blok provozován po 168 hodin na plný výkon. Nově zprovozněný jaderný blok je čtvrtým blokem typu AP1000 zprovozněným v Číně.

Druhý jaderný blok jaderné elektrárny Chaj-jang (Haiyang) s instalovaným elektrickým výkonem 1250 MWe úspěšně dokončil demonstrační zkoušku. Zkouška trvala 168 hodin a jaderný blok pracoval na plný výkon do sítě. Jaderný blok nyní splňuje podmínky pro komerční provoz.

V září 2007 získala společnost Westinghouse a její partnerská společnost Shaw Group povolení k výstavbě čtyř jaderných bloků typu AP1000 v Číně. Dva bloky se měly vybudovat v jaderné elektrárně Sanmen a dva v jaderné elektrárně Chaj-jang. Výstavba 1. a 2. bloku jaderné elektrárny Sanmen začala v dubnu 2009, resp. v prosinci 2009. Výstavba 1. a 2. bloku jaderné elektrárny Chaj-jang začala v září 2009, resp. v červnu 2010.

První blok jaderné elektrárny Sanmen vstoupil do komerčního provozu v září loňského roku. V říjnu ho následoval první blok jaderné elektrárny Chaj-jang. Poslední zprovozněný jaderný blok typu AP1000 byl v loňském listopadu druhý blok jaderné elektrárny Sanmen.

Nové bloky jaderné elektrárny Chaj-jang mají nyní společný instalovaný elektrický výkon 2500 MWe a mají společnou výrobní kapacitu kolem 20 TWh elektrické energie ročně.

Čína má nyní v komerčním provozu 46 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem přesahujícím 45 GWe.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
loudil
15. leden 2019, 10:58

Ano, když už Čína začne stavět nějaký reaktor, tak se s tím moc nepáře a reaktor zprovozní ve velmi slušném čase a za slušnou cenu. Co mne ale zajímá více je už dvouletý výpadek /2017,18/ v zahajování nových staveb reaktorů. Čína nezahajuje žádné nové stavby a ty oznámené stále jen "hrne před sebou". Tak se "nahrnulo" pro rok 1019 očekávané zahájení staveb nových reaktorů v počtu : 14 !!! = každé 3 týdny zahájit stavbu nového reaktoru. To považuji za nemožné. Pokud někdo ví, co s v Číně skutečně děje na poli "atomu", tak bych informaci uvítal.

Jan Veselý
15. leden 2019, 16:54

S Čínou je problém v tom, že díky kulturní a jazykové bariéře a díky tomu, že oficiální údaje trpí náchylností na "lhaní si do kapsy", nejsou od nich k dispozici pořádné informace jako z "normálních" zemí.

Z toho mála, co jsem někde zaslechl, tak to vypadá, že ani v Číně není jaderná energetika levná, prý mají FiT někde na úrovni 57 USD/MWh a prý to investorům nestačí na to, aby vydělali. Ale je to taková zpráva od agentury JPP, jistý si nejsem.

Nebo jsou to možná příznaky tutlání nějakého obřího průseru. Nebo se Číňanům stalo to samé, co ostatním průmyslovým národům a jaderná energetika má u nich taky negativní zkušenostní křivku (čím více to staví, tím je to dražší).

liberal shark
18. leden 2019, 13:20

Bloky AP1000 v Číně stavěla firma Shaw, která je na to zavedená a která to opravdu umí. Navíc v Číně asi nehrozí takové komplikace v povolovacím a licenčním řízení, s jakými se potýkáme v Evropě a USA. Kvalitní a profesionální řízení procesů přípravy a výstavby je pro úspěch projektu naprosto zásadní. Jinak to skončí mnohaletým zpožděním a citelným prodražením.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se