Další soudní příkaz opět zamezil provozu v japonské elektrárně Ikata

DomůJaderné elektrárnyDalší soudní příkaz opět zamezil provozu v japonské elektrárně Ikata

Vrchní soud v Hirošimě v pátek uložil dočasný zákaz provozu 3. bloku japonské jaderné elektrárny Ikata 3. Elektrárna, která je momentálně v plánované odstávce, tak zatím nemůže být znovu zprovozněna. Jedná se v pořadí o druhý soudní příkaz, který od roku 2016 takto znemožnil povoz elektrárny. Provozovatel elektrárny, společnost Shikoku Electric Power, se proti rozhodnutí plánuje odvolat.

Ikata 3 je tlakovodní reaktor s instalovaným elektrickým výkonem 846 MWe, v současnosti se jedná o jediný provozovaný reaktor v elektrárně Ikata. Provoz bloků 1 a 2 byl ukončen v roce 2016 a 2018.

Jako všechny ostatní japonské reaktory byl i třetí blok v dlouhé odstávce po havárii v JE Fukushima Daiichi. V dubnu 2016 obdržela elektrárna povolení od japonského Úřadu pro jadernou regulaci (NRA) k obnovení provozu reaktoru. 7 září 2016 byl oznámen návrat do komerčního provozu. Od prosinci se reaktor nachází v plánované odstávce, provoz v něm měl být obnoven 27. dubna. Obnovení provozu v tomto datu nyní není příliš pravděpodobné.

Žalobu proti provozu elektrárny podali tři obyvatelé nedaleké prefektury Jamaguči u tamního okresního soudu. Podle nich jsou předpisy NRA nedostatečné a vznesli své obavy o bezpečnost elektrárny při případné erupci vulkánu Aso, který je od elektrárny vzdálen přibližně 130 kilometrů.

15. března minulého roku ale okresní soud rozhodl, že předpisy NRA jsou adekvátní a provoz elektrárny mohl pokračovat. Proti tomuto rozhodnutí se žalobci odvolali k vrchnímu soudu v Hirošimě.

A právě tento soud nyní rozhodl ve prospěch tří obyvatel. Předsedající soudce Kazutake Mori odůvodnil rozhodnutí soudu tím, že nelze vyloučit přítomnost aktivního zlomu, neboť provozovatel elektrárny neprovedl úplný průzkum oblasti. Dopady případné erupce nedaleké sopky byly podle soudu podceněny.

„Až doposud naše společnost s přihlédnutím k nejnovějším vědeckým poznatkům pečlivě trvala na tom, že elektrárna Ikata 3 je dostatečně zabezpečena proti erupci vulkánů či proti zemětřesení.“ – Z prohlášení společnosti

Elektrárna obdobné žalobě již čelila

V jiném případě Vrchní soud v Hirošimě v prosinci 2017 zrušil rozhodnutí okresního soudu a nařídil pozastavení provozu v elektrárně.

V září 2018 ale ten samý soud přijal odvolání společnosti Shikoku a provoz zakazující soudní příkaz zrušil. Toto rozhodnutí umožnilo společnosti zahájit proces opětovného spuštění reaktoru.

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank