Domů
Jaderné elektrárny
Dceřiná firma ČEZ pro stavbu Dukovan začala naplno fungovat
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Dceřiná firma ČEZ pro stavbu Dukovan začala naplno fungovat

Dceřiná firma ČEZ s názvem Elektrárna Dukovany II (EDU II) začala dnes naplno fungovat. Do společnosti, která vznikla už v roce 2015, přešla naprostá většina zaměstnanců, kteří v mateřském podniku připravují stavbu nových jaderných bloků. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden oznámil, že český stát poskytne energetické společnosti na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny půjčku.

„Od začátku června je součástí takzvané EDU II 80 zaměstnanců, kteří patří mezi největší odborníky nejen v České republice, ale i na světě. Jsou to specialisté na řadu oblastí, od řízení inženýrských projektů, jadernou bezpečnost až po experty na výběrová řízení. Nejde ale o žádnou nárazovou změnu, na projektu už pracují a pro naprostou většinu z nich se nic zásadního nemění, dál vše sdílí a spolupracují s kolegy z mateřské firmy,“ uvedl dnes generální ředitel firmy Elektrárna Dukovany II Petr Závodský.

ČEZ uvedl, že společnost EDU II mimo jiné musí připravit a zvládnout výběrové řízení na hlavního dodavatele stavby, získat povolení k umístění, územní rozhodnutí a řadu dalších rozhodnutí a stanovisek, nebo třeba připravit lokalitu ke stavbě.

„Postupujeme striktně v souladu s dohodou s vládou. Máme zde námi plně vlastněnou, ale zároveň už samostatnou firmu, která má všechny kompetence a prostředky pro to, aby přípravu a stavbu nového zdroje v Dukovanech zvládla. ČEZ má nadále plnou zodpovědnost, ale kdyby stát v budoucnu projekt přebíral, pak dostane odborně i personálně a naplno fungující firmu, a ne žádnou prázdnou schránku,“ sdělil dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Kromě firmy Elektrárna Dukovany II založil ČEZ před několika lety další společnost Elektrárna Temelín II. Ta má na starosti přípravu nového zdroje v jižních Čechách u druhé tuzemské jaderné elektrárny v Temelíně. Mateřský koncern, který obě firmy stoprocentně vlastní, se ale nyní soustředí na dukovanskou lokalitu na pomezí Vysočiny a jižní Moravy. Stávající bloky chtějí energetici provozovat celkem let.

„V Dukovanech nám zbývá přibližně 25 let, kdy máme v plánu odstavit první stávající blok a současně musíme řešit útlum uhlí a snižování emisí oxidu uhličitého i vykrývat plánovanou spotřebu, takže nám tyto kroky jednoznačně dávají smysl,“ doplnil člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Pod tuto divizi spadají jak nové společnosti, tak stávající jaderné elektrárny.

Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že dvě ze tří smluv mezi vládou a ČEZ o stavbě nového bloku dukovanské elektrárny budou podepsány do konce června. Jde o rámcovou a prováděcí smlouvu. Dodavatelským modelem nového bloku podle něj bude takzvaná stavba na klíč, která zajistí možnost kontroly subdodavatelů projektu. Beneš při té příležitosti ČTK řekl, že na financování výstavby by se stát měl podílet řádově 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ. Očekávaná suma za stavbu bloku v současných cenách je podle něj zhruba šest miliard eur (zhruba 162 miliard korun).

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě se proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR staví ekologové.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
T
1. červen 2020, 18:05

10 let ,zadny vek...ale konecne naplno!!!

St
1. červen 2020, 20:44

Výborně. Tak ať se jim to podaří postavit co nejlépe nejrychleji a hlavně za málo peněz.

Stas
2. červen 2020, 08:53

To je axiom! Bude to dlouho a draho stavěné a těsně před dokončením zjistí, že jim průtok Dyje neuchladí reaktory..........

Jiří
2. červen 2020, 09:15

Máte pravdu, Dyje to neuchladí - ale Jihlava ANO!!!

St
2. červen 2020, 14:40

Na základě čeho tak pane Stas usuzujete. Víte něco, co Vás k takovému to názoru vede? A kde jste prosím vzal, že to bude chladit Dyje?

Předem děkuji za objasnění.

pr
2. červen 2020, 07:48

Sákryš to je fofr. Začínám mít pocit, že plán je již dlouho v ČEZu napsán a jede se podle něj. Ovčané jsou pouze informováni o některých věcech, které přímo souvisí se zárukami které stát této mašinérii poskytuje. Nemohou zvrátit vůbec nic.

Jaroslav Studnička
2. červen 2020, 08:20

Stejně tak nikdo z nás nemá šanci zvrátit smlouvy, podporu a dotace pro jiná odvětví, např. OZE. Měříme stejným metrem pane pr?

Stas
2. červen 2020, 08:54

Na tunely je vždycky spěch....

Milan Vaněček
2. červen 2020, 09:33

Přesně tak. Platí to pro tunel č1 (fotovoltaika 2009-10) i tunel č. 2 (Dukovany II), obojí jsem tady popsal.

Ale přece jenom svítá, u tunelu č. 1 bude tunelování na těch druhých 10 let sníženo na cca 1/2, díky "výnosovému procentu" 6,3 a EU,

tunel č. 2 asi EU omezí či v té "bilionové"=1000 miliard CZK možné velikosti nepovolí.

xoor
2. červen 2020, 16:48

Ještě chvíli a budete na 2000 mld kč za jádro. Pořád to přihazujete. Když to neváchází tak to 2x prodražíme a příhodíme 200mld sem a potom sem aaaaa..., už je to dobýýýý... :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516