Domů
Jaderné elektrárny
Design reaktoru ABWR byl regulátory schválen pro použití ve Velké Británii

Design reaktoru ABWR byl regulátory schválen pro použití ve Velké Británii

Britští regulátoři dokončili proces zhodnocení návrhu (GDA) pokročilého varného reaktoru UK ABWR společnosti Hitachi-GE. Regulátoři jsou spokojeni, že reaktor splňuje očekávání v oblasti bezpečnosti a ochrany životního prostředí v této fázi regulačního procesu. Úspěšné dokončení procesu GDA otevírá dveře pro výstavbu ABWR ve Spojeném království.

GDA (Generic Design Assesment) je dobrovolným procesem pro dodavatele reaktorů, který se vztahuje na oblast Anglie a Walesu. I když jeho provedení není přímo uzákoněno, britská vláda toto posouzení očekává u všech nových projektů. Proces GDA je zakončen v momentu, kdy dodavatel reaktoru nebo jiný subjekt, který o jeho provedení zažádal, obdrží Potvrzení o schválení designu reaktoru (DAC) od Úřadu pro jadernou regulaci (ONR) a Prohlášení o přijatelnosti designu (SoDA) od místního úřadu pro životní prostředí.

Proces GDA pro reaktor UK ABWR byl zahájen v dubnu roku 2013. Úřad pro jadernou regulaci oznámil vydání DAC společnosti Hitachi-GE ve čtvrtek, prohlášení SoDA vydala společně britská Agentura pro životní prostředí a welšská vládní organizace Natural Resources Wales.

„Dokončení GDA pro design UK ABWR je významným krokem v naší regulaci celého procesu výstavby reaktorů tohoto typu ve Velké Británii, který zajišťuje, že obecný design reaktoru splňuje ty nejvyšší standardy bezpečnosti, které v této zemi očekáváme.“

Mark Foy, vedoucí jaderný inspektor v ONR

„Usoudili jsme, že generický design UK ABWR by měl být schopen splnit vysoké nároky na ochranu životního prostředí a na zacházení s odpadem. K tomuto závěru jsme dospěli až po pečlivém prozkoumání dokumentů poskytnutých společností Hitachi-GE a jejich odpovědí na námi vznesené dotazy a problémy.“

Jo Nettleton, zástupce ředitele pro radioaktivní látky a regulaci zařízení v Agentuře pro životní prostředí

Ve Spojeném království mohou být postaveny až 4 tyto reaktory

Design ABWR již obdržel licenci v Japonsku a v USA. V Japonsku byly tyto reaktory postaveny zatím 4, další dva jsou ve výstavbě na Taiwanu. Společnost Horizon Nuclear Power, dceřiná společnost Hitachi-GE, chce postavit dva reaktory tohoto typu v lokalitě Wylfa Newydd v severním Walesu, jejich dokončení je zatím naplánováno na rok 2025. Jednalo by se o první komerční varné reaktory ve Spojeném království. Další dva reaktory chce Horizon postavit ve své lokalitě Oldbury v Anglii.

„Toto je obrovským milníkem pro Horizon a velkým skokem vpřed pro přinášení tak potřebné nové jaderné energie do Spojeného království. Včasné dokončení a dodání procesu GDA je důkazem síly kombinovaného týmu a osvědčené povahy této technologie.“

Duncan Hawthorne, výkonný ředitel Horizonu

Zdroj úvodního obrázku: IAEA Imagebank

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.