Domů
Jaderné elektrárny
Dostupný výkon jaderných elektráren ve Francii má být v letošní zimě na rekordně nízké úrovni
Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

Dostupný výkon jaderných elektráren ve Francii má být v letošní zimě na rekordně nízké úrovni

Dostupný výkon francouzské jaderné flotily má být během letošní zimy rekordně nízký, jelikož mnohé elektrárny byly nuceny přesunout odstávku a plánovanou údržbu reaktorů kvůli COVID-19 na období letošní zimy. Navíc panuje také nejistota ohledně jejich opětovného spuštění, jak varoval francouzský provozovatel přenosové soustavy, společnost RTE.

 COVID-19 a odstávky

Dostupný výkon jaderných elektráren ve Francii by mohl klesnout do konce února, kdy má být v odstávce až 13 reaktorů, až ke 40 GW, což představuje 65 % instalovaného výkonu francouzských jaderných elektráren.

Francouzská společnost EDF měla v letošním roce s plánem odstávek, zejména kvůli COVID-19, který způsobil mimo jiné také razantní meziroční propad ve výrobě, značné potíže. Svůj plán EDF několikrát revidovala a upravovala tak, aby zajistila na zimu dostatek výkonu.

„Provedli jsme další změny a optimalizaci plánu odstávek představeného na konci dubna, abychom zajistili dostupnost výrobních kapacit pro příští zimu,“ sdělil v květnu serveru Montel mluvčí společnosti EDF.

Hrozící nedostatek dostupného výkonu

V „typickém“ roce jsou během zimních měsíců odstaveny kvůli údržbě pouze 2 až 4 jaderné reaktory. Kvůli zmíněným odkladům údržby způsobeným COVID-19 ovšem jejich počet letos prudce vzrostl.

Provozní ředitel RTE, Jean-Paul Roubin, upozorňuje, že rizikovost nedostatku elektrické energie v síti je na obdobné úrovni, jako byla v zimě 2016/2017, kdy ASN (francouzský úřad pro jadernou bezpečnost) nařídil EDF odstavit reaktory kvůli kontrole bezpečnosti elektráren po aféře s vadnými součástkami z továrny Le Creusot.

Dle RTE může nedostatek výkonu v síti nastat během ledna, února a března příštího roku, a to pokud teploty klesnou pod 2 až 7 stupně Celsia pod normálové teploty.

„85 % zimního počasí, které by mohlo způsobit potíže, je během ledna a února,“ uvedl Roubin.

RTE se také obává, že u některých reaktorů, které mají být opětovně připojeny k síti během února (12 reaktorů), tak nenastane a jejich spuštění bude odloženo. Odstávky byly již několikrát prodlouženy např. u elektrárny Paluel 2 (1,3 GW), Flamanville 1 (1,3 GW) a Bugey 2 and 3 (oba 910 MW).

Stabilitě francouzské rozvodné sítě by ale mohly dle RTE napomoct zvýšené dodávky vodních elektráren nebo konvenční elektrárny (uhelné nebo paroplynové).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Milan Vaněček
22. listopad 2020, 14:50

Tak to zase vypadá stejně jako před pár lety: Francii s jejími stárnoucími JE bude muset zachraňovat v zimě elektřina z německých větrných a uhelných elektráren.

PetrV
23. listopad 2020, 07:09

A helmuty zachraňují češi. Pokud dojde timto způsobem k blackoutu, tak si vrazte vetrniky do zadele soudruzi. Francie vás tuto zimu nezachrání. Drbejte si plesky na hlavě.

alex
22. listopad 2020, 18:40

cudne je to, ze chcu stavat vsade na svete napr. aj v cesku, ale neporadia si doma. netreba ist daleko - Flamanville...

Lukáš Vrabec
23. listopad 2020, 08:14

No spíš aby nebyl v Německu blackout, u lednu/únoru bývá dost často zima, a bezvětří pod mrakem. V zimě 2016/17 to zvládli jen díky tomu že Francouzi nahodili jaderku vypnutou kvůli údržbě a údržbu přesunuli

Ondra
23. listopad 2020, 08:37

Bezvětří/slabej vítr pod mrakem by ještě šlo. Horší jsou rozsáhlý tlakový výše kdy se vitr ani nehne a je jasná obloha = mrazivý noci pokud teda není inverze (a těch pár GWh z FV přes den to nezachraní). A to ještě většina Německa topí topným olejem nebo plynem. Až se masivně rozšíří tepelný čerpadla tak to bude teprv sranda.

Milan Vaněček
23. listopad 2020, 16:27

No tak v dubnu si řekneme kdo měl přez zimu větší potíže. Ale rozhodně to Němci nebudou, mají obrovské rezervy na zimu v uhelných elektrárnách,

na pár týdnů klidně pojedou naplno aby zachránili jadernou Francii...

Petr
23. listopad 2020, 19:00

Takže stejně jako minule zařídit pořádnou zimu před německými volbami. Díky stejným géniům jsme měli i první a druhou světovou.

Oni se prostě nepoučí dokud tu jimi vysnívanou světovládu nezabere Čína.

Mirek
25. listopad 2020, 10:37

Mohli byste s těmihle komentáři vystupovat někde v panoptiku, mudrlanti. Němci jsou blbí, bez nás by byli totálně v řiti, jó my Češi jsme největší borci, a to proto, že neděláme nic, sedíme na prdeli a ukazujeme prstem na ostatní, co všechno dělají špatně :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se