Domů
Jaderné elektrárny
Dostupný výkon jaderných elektráren ve Francii má být v letošní zimě na rekordně nízké úrovni
Zdroj: EDF

Dostupný výkon jaderných elektráren ve Francii má být v letošní zimě na rekordně nízké úrovni

Dostupný výkon francouzské jaderné flotily má být během letošní zimy rekordně nízký, jelikož mnohé elektrárny byly nuceny přesunout odstávku a plánovanou údržbu reaktorů kvůli COVID-19 na období letošní zimy. Navíc panuje také nejistota ohledně jejich opětovného spuštění, jak varoval francouzský provozovatel přenosové soustavy, společnost RTE.

 COVID-19 a odstávky

Dostupný výkon jaderných elektráren ve Francii by mohl klesnout do konce února, kdy má být v odstávce až 13 reaktorů, až ke 40 GW, což představuje 65 % instalovaného výkonu francouzských jaderných elektráren.

Francouzská společnost EDF měla v letošním roce s plánem odstávek, zejména kvůli COVID-19, který způsobil mimo jiné také razantní meziroční propad ve výrobě, značné potíže. Svůj plán EDF několikrát revidovala a upravovala tak, aby zajistila na zimu dostatek výkonu.

„Provedli jsme další změny a optimalizaci plánu odstávek představeného na konci dubna, abychom zajistili dostupnost výrobních kapacit pro příští zimu,“ sdělil v květnu serveru Montel mluvčí společnosti EDF.

Hrozící nedostatek dostupného výkonu

V „typickém“ roce jsou během zimních měsíců odstaveny kvůli údržbě pouze 2 až 4 jaderné reaktory. Kvůli zmíněným odkladům údržby způsobeným COVID-19 ovšem jejich počet letos prudce vzrostl.

Provozní ředitel RTE, Jean-Paul Roubin, upozorňuje, že rizikovost nedostatku elektrické energie v síti je na obdobné úrovni, jako byla v zimě 2016/2017, kdy ASN (francouzský úřad pro jadernou bezpečnost) nařídil EDF odstavit reaktory kvůli kontrole bezpečnosti elektráren po aféře s vadnými součástkami z továrny Le Creusot.

Dle RTE může nedostatek výkonu v síti nastat během ledna, února a března příštího roku, a to pokud teploty klesnou pod 2 až 7 stupně Celsia pod normálové teploty.

„85 % zimního počasí, které by mohlo způsobit potíže, je během ledna a února,“ uvedl Roubin.

RTE se také obává, že u některých reaktorů, které mají být opětovně připojeny k síti během února (12 reaktorů), tak nenastane a jejich spuštění bude odloženo. Odstávky byly již několikrát prodlouženy např. u elektrárny Paluel 2 (1,3 GW), Flamanville 1 (1,3 GW) a Bugey 2 and 3 (oba 910 MW).

Stabilitě francouzské rozvodné sítě by ale mohly dle RTE napomoct zvýšené dodávky vodních elektráren nebo konvenční elektrárny (uhelné nebo paroplynové).

Komentáře

(8)

Milan Vaněček

22. listopad 2020, 14:50

Tak to zase vypadá stejně jako před pár lety: Francii s jejími stárnoucími JE bude muset zachraňovat v zimě elektřina z německých větrných a uhelných elektráren.

PetrV

23. listopad 2020, 07:09

A helmuty zachraňují češi. Pokud dojde timto způsobem k blackoutu, tak si vrazte vetrniky do zadele soudruzi. Francie vás tuto zimu nezachrání. Drbejte si plesky na hlavě.

alex

22. listopad 2020, 18:40

cudne je to, ze chcu stavat vsade na svete napr. aj v cesku, ale neporadia si doma. netreba ist daleko - Flamanville...

Lukáš Vrabec

23. listopad 2020, 08:14

No spíš aby nebyl v Německu blackout, u lednu/únoru bývá dost často zima, a bezvětří pod mrakem. V zimě 2016/17 to zvládli jen díky tomu že Francouzi nahodili jaderku vypnutou kvůli údržbě a údržbu přesunuli

Ondra

23. listopad 2020, 08:37

Bezvětří/slabej vítr pod mrakem by ještě šlo. Horší jsou rozsáhlý tlakový výše kdy se vitr ani nehne a je jasná obloha = mrazivý noci pokud teda není inverze (a těch pár GWh z FV přes den to nezachraní). A to ještě většina Německa topí topným olejem nebo plynem. Až se masivně rozšíří tepelný čerpadla tak to bude teprv sranda.

Milan Vaněček

23. listopad 2020, 16:27

No tak v dubnu si řekneme kdo měl přez zimu větší potíže. Ale rozhodně to Němci nebudou, mají obrovské rezervy na zimu v uhelných elektrárnách,

na pár týdnů klidně pojedou naplno aby zachránili jadernou Francii...

Petr

23. listopad 2020, 19:00

Takže stejně jako minule zařídit pořádnou zimu před německými volbami. Díky stejným géniům jsme měli i první a druhou světovou.

Oni se prostě nepoučí dokud tu jimi vysnívanou světovládu nezabere Čína.

Mirek

25. listopad 2020, 10:37

Mohli byste s těmihle komentáři vystupovat někde v panoptiku, mudrlanti. Němci jsou blbí, bez nás by byli totálně v řiti, jó my Češi jsme největší borci, a to proto, že neděláme nic, sedíme na prdeli a ukazujeme prstem na ostatní, co všechno dělají špatně :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.