Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok JE Barakah získal licenci k provozu, jeho spuštění lze očekávat v druhé polovině roku
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

Druhý blok JE Barakah získal licenci k provozu, jeho spuštění lze očekávat v druhé polovině roku

Jaderná elektrárna Barakah získala provozní licenci pro druhý blok ze čtyř, které mají být v této lokalitě postupně zprovozněny. Barakah se má stát první jadernou elektrárnou v arabském světě a má Spojeným arabským emirátům pomoci snížit závislost na fosilních palivech. 

Po prvním bloku, který získal licenci k provozu před třinácti měsíci, získal licenci k provozu na 60 let i druhý blok jaderné elektrárny Barakah. O licenci pro první dva bloky požádal její provozovatel, společnost Nawah Energy Company, již v roce 2015.

Výstavba druhého bloku začala v dubnu 2013 a do provozu by měl být uveden v druhé polovině tohoto roku. V elektrárně je již v provozu první blok, který dosáhl plného výkonu v polovině prosince loňského roku.

Dalším krokem na cestě ke komerčnímu provozu druhého bloku bude zavážení paliva, následné dosažení řízené řetězové reakce a připojení k soustavě.

Ani elektrárně Barakah se nevyhnuly problémy s dodržením termínů výstavby. První blok elektrárny měl být spuštěn v roce 2017, nicméně licenci k provozu získal až počátkem loňského roku. Za hlavní důvod zpoždění se často uvádí nedostatečná kvalifikace místních pracovníků. To je připisováno skutečnosti, že se jedná o vůbec první jadernou elektrárnu v regionu a veškeré zkušenosti je nutné budovat „od nuly“.

V elektrárně Barakah mají být celkem 4 jaderné bloky, každý o výkonu 1400 MWe. S celkovým výkonem 5600 MWe má elektrárna pokrývat v okamžiku špičky přibližně čtvrtinu zatížení soustavy. Již nyní je první blok elektrárny největším zdrojem v zemi.

Jaderné bloky v elektrárně Barakah staví jihokorejská společnost KEPCO, která se plánuje zúčastnit i tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Shodné bloky ovšem nebudou vyhovovat požadavkům společnosti ČEZ, jelikož v Dukovanech lze umístit pouze jaderný blok o maximálním výkonu 1200 MW, což vyplývá z posouzení vlivů na životní prostředí v rámci stanoviska EIA. V rámci tendru tak má KEPCO nabídnout upravený blok APR 1000+. Ten vychází z bloku APR 1400, který se staví právě v elektrárně Barakah.

Komentáře

(10)

Karásek

10. březen 2021, 09:57

V takovémto státě s velkým slunečním svitem a tedy i možností fotovoltaiky opravdu nemá význam budouvat jadernou elektrárnu. Nevím, jaké jsou impulzy k tomuto jadernému dobrodružství, ale budoucí generace budou tohoto neuváženého rozhodnutí litovat.

pr

10. březen 2021, 11:34

Mají tam málo teplo a hodně vody, tak potřebují tyto negativa eliminovat.

Karásek

10. březen 2021, 13:09

Je možné toto tvrzení nějak vysvětlit?

JS

10. březen 2021, 13:20

Ironie ...

Pavel K

10. březen 2021, 13:32

Sarkasmus

Vinkler

10. březen 2021, 15:44

Pane Karásek, myslím, že tomu komplexu TE vůbec nerozumíte. FVE a VTE vám neodsolí moc vody. Tepelná hodně. Nízkoemisní TE je JE.

Carlos

10. březen 2021, 16:02

Jakou metodu odsolování chcete použít? U reverzní osmózy je rozdíl jenom do počtu provozních hodin. Vařit vodu je blbina, energeticky příliš náročná. Jediný smysl by byla MVC v kombinaci s tepelnou elektrárnou, ale zase byste se musel u té slané vody dostat na tlak dost nízký k varu vodou z kondenzátoru turbíny.

Vinkler

10. březen 2021, 16:12

Parou z odběru turbíny se topí v baterii odsolovačů. To jsou takové kondenzátory páry za sebou. V jednom se topí , vznikající pára se vede do druhého, kde je nižší tlak,. Tato pára kondenzuje na odsolenou vodu a zároveň topí odpařuje tu následnou slanou. Tak to bývá cca 5-10 stupňů za sebou. Výsledek je obvykle levnější než osmóza. A v JE je teplé páry neurekom. EE je škoda, je-li odběr. Stejně jsi musí dost vody odsolovat pro sebe, tak to postaví 5x, 10x větší skoro za jedny peníze.

Vinkler

10. březen 2021, 16:16

Začíná se na páře tak 200°Ca končí na teplotě chladící vody. Mezi 200 a 50°C jde udělat třeba 10 stupňů odsolení. 10x se využije to teplo.

St

14. březen 2021, 10:24

Pane Karásku. Co děláte ještě tady. Doufám, že co nevidět vyrazíte a místním vysvětlíte jakouže to dělají chybu. Přeci mají tolik slunečního svitu. Jistě rád tam postavíte mnoho slunečních elektráren, aby místí obyvatelstvo mělo levnou, "ekologicky" čistou EE. A počas písečných bouří budete ty elektrárny bránit vlastním tělem, aby na ně nepadal písek. A svým osobním příkladem budete burcovat ostatní aby ty panely hned co přestane foukat vítr z pouště šli očistit od nánosů písku.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.