Domů
Jaderné elektrárny
Druhý blok JE Barakah získal licenci k provozu, jeho spuštění lze očekávat v druhé polovině roku
Jaderná elektrárna Barakah
Zdroj: Emirates Nuclear Energy Corporation

Druhý blok JE Barakah získal licenci k provozu, jeho spuštění lze očekávat v druhé polovině roku

Jaderná elektrárna Barakah získala provozní licenci pro druhý blok ze čtyř, které mají být v této lokalitě postupně zprovozněny. Barakah se má stát první jadernou elektrárnou v arabském světě a má Spojeným arabským emirátům pomoci snížit závislost na fosilních palivech. 

Po prvním bloku, který získal licenci k provozu před třinácti měsíci, získal licenci k provozu na 60 let i druhý blok jaderné elektrárny Barakah. O licenci pro první dva bloky požádal její provozovatel, společnost Nawah Energy Company, již v roce 2015.

Výstavba druhého bloku začala v dubnu 2013 a do provozu by měl být uveden v druhé polovině tohoto roku. V elektrárně je již v provozu první blok, který dosáhl plného výkonu v polovině prosince loňského roku.

Dalším krokem na cestě ke komerčnímu provozu druhého bloku bude zavážení paliva, následné dosažení řízené řetězové reakce a připojení k soustavě.

Ani elektrárně Barakah se nevyhnuly problémy s dodržením termínů výstavby. První blok elektrárny měl být spuštěn v roce 2017, nicméně licenci k provozu získal až počátkem loňského roku. Za hlavní důvod zpoždění se často uvádí nedostatečná kvalifikace místních pracovníků. To je připisováno skutečnosti, že se jedná o vůbec první jadernou elektrárnu v regionu a veškeré zkušenosti je nutné budovat „od nuly“.

V elektrárně Barakah mají být celkem 4 jaderné bloky, každý o výkonu 1400 MWe. S celkovým výkonem 5600 MWe má elektrárna pokrývat v okamžiku špičky přibližně čtvrtinu zatížení soustavy. Již nyní je první blok elektrárny největším zdrojem v zemi.

Jaderné bloky v elektrárně Barakah staví jihokorejská společnost KEPCO, která se plánuje zúčastnit i tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Shodné bloky ovšem nebudou vyhovovat požadavkům společnosti ČEZ, jelikož v Dukovanech lze umístit pouze jaderný blok o maximálním výkonu 1200 MW, což vyplývá z posouzení vlivů na životní prostředí v rámci stanoviska EIA. V rámci tendru tak má KEPCO nabídnout upravený blok APR 1000+. Ten vychází z bloku APR 1400, který se staví právě v elektrárně Barakah.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Karásek
10. březen 2021, 09:57

V takovémto státě s velkým slunečním svitem a tedy i možností fotovoltaiky opravdu nemá význam budouvat jadernou elektrárnu. Nevím, jaké jsou impulzy k tomuto jadernému dobrodružství, ale budoucí generace budou tohoto neuváženého rozhodnutí litovat.

pr
10. březen 2021, 11:34

Mají tam málo teplo a hodně vody, tak potřebují tyto negativa eliminovat.

Karásek
10. březen 2021, 13:09

Je možné toto tvrzení nějak vysvětlit?

JS
10. březen 2021, 13:20

Ironie ...

Pavel K
10. březen 2021, 13:32

Sarkasmus

Vinkler
10. březen 2021, 15:44

Pane Karásek, myslím, že tomu komplexu TE vůbec nerozumíte. FVE a VTE vám neodsolí moc vody. Tepelná hodně. Nízkoemisní TE je JE.

Carlos
10. březen 2021, 16:02

Jakou metodu odsolování chcete použít? U reverzní osmózy je rozdíl jenom do počtu provozních hodin. Vařit vodu je blbina, energeticky příliš náročná. Jediný smysl by byla MVC v kombinaci s tepelnou elektrárnou, ale zase byste se musel u té slané vody dostat na tlak dost nízký k varu vodou z kondenzátoru turbíny.

Vinkler
10. březen 2021, 16:12

Parou z odběru turbíny se topí v baterii odsolovačů. To jsou takové kondenzátory páry za sebou. V jednom se topí , vznikající pára se vede do druhého, kde je nižší tlak,. Tato pára kondenzuje na odsolenou vodu a zároveň topí odpařuje tu následnou slanou. Tak to bývá cca 5-10 stupňů za sebou. Výsledek je obvykle levnější než osmóza. A v JE je teplé páry neurekom. EE je škoda, je-li odběr. Stejně jsi musí dost vody odsolovat pro sebe, tak to postaví 5x, 10x větší skoro za jedny peníze.

Vinkler
10. březen 2021, 16:16

Začíná se na páře tak 200°Ca končí na teplotě chladící vody. Mezi 200 a 50°C jde udělat třeba 10 stupňů odsolení. 10x se využije to teplo.

St
14. březen 2021, 10:24

Pane Karásku. Co děláte ještě tady. Doufám, že co nevidět vyrazíte a místním vysvětlíte jakouže to dělají chybu. Přeci mají tolik slunečního svitu. Jistě rád tam postavíte mnoho slunečních elektráren, aby místí obyvatelstvo mělo levnou, "ekologicky" čistou EE. A počas písečných bouří budete ty elektrárny bránit vlastním tělem, aby na ně nepadal písek. A svým osobním příkladem budete burcovat ostatní aby ty panely hned co přestane foukat vítr z pouště šli očistit od nánosů písku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se