Druhý blok Dukovan stále nevyrábí, technici kontrolují parogenerátor

DomůJaderné elektrárnyDruhý blok Dukovan stále nevyrábí, technici kontrolují parogenerátor

V Jaderné elektrárně Dukovany technici kontrolují jeden ze šesti parogenerátorů, u něhož testy upozornily na možnou závadu minulé pondělí při zprovozňování bloku po pravidelné odstávce. Přesná příčina problému se pořád zjišťuje. U již provedených diagnostických metod budou výsledky v nejbližších dnech, další testy ještě probíhají, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Z výsledků těchto kontrol podle Bezděka vyplyne délka odstávky. „Jakmile nalezneme příčinu změny parametrů chemického režimu v parogenerátoru, tak ji odstraníme. Následně zahájíme najíždění bloku,“ řekl. V systému Market Transparency (REMIT) zatím ČEZ předpokládá obnovení výroby elektřiny v druhém bloku od 13. července. Zbývající tři bloky Dukovan fungují. Tato jaderná elektrárna pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR.

Plánovaná odstávka druhého bloku začala 17. května. Energetici při ní vyměnili pětinu paliva a zmodernizovali část zařízení. Blok připojili k přenosové soustavě 23. června. O den později ale zvyšování výkonu přerušili, protože u jednoho z parogenerátorů technici zjistili odchylku od očekávaných provozních parametrů.

Montážní práce umožňující přístup k zařízení mohly začít až ve čtvrtek, po vychlazení bloku. Příčinu změny parametrů u parogenerátoru odborníci zjišťovali i pomocí diagnostické metody vířivými proudy, tyto práce skončily v neděli. „Teď se to obrovské množství dat zpracovává,“ řekl Bezděk.

Dukovanská elektrárna je provozu od roku 1985, loni dodala 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

vst mal