
Druhý blok jaderné elektrárny Leningrad II vstoupil do další fáze spouštění
V návaznosti na povolení ruského regulátora vstoupil nový blok jaderné elektrárny Leningrad II do další fáze spouštění. Během ní elektrárna zvýší výkon reaktoru až na 40 %, tak aby mohla začít vyrábět elektřinu. Uvedení do komerčního provozu by se měl blok typu VVER-1200 dočkat počátkem příštího roku.
Druhý blok ruské jaderné elektrárny Leningrad II má za sebou další důležitý milník při uvádění do provozu. Na základě povolení regulátora Rostekhnadzor začalo zvyšování výkonu reaktoru v několika krocích ze současného 1 % na 35 – 40 %. Takový výkon již umožní spuštění turbogenerátoru a připojení elektrárny k síti ještě během letošního podzimu.
„Jsme tři kroky od uvedení dalšího nejmodernějšího ruského bloku do provozu – v příštích šesti měsících by měl blok projít spuštěním napájení, zkušebním provozem a komplexními testy. Během těchto testů budeme při postupném zvyšování výkonu testovat technologickou odolnost a bezpečnost bloku a jeho bezpečnostní systémy,“ uvedl Vladimir Pereguda, ředitel jaderné elektrárny Leningrad.
Uvedení nového bloku do provozu bylo zahájeno letos 19. července 2020, kdy bylo do reaktoru zavezeno jaderné palivo. Během spouštění pak zaměstnanci úspěšně přivedli reaktor na přibližně 1% výkon, aby potvrdili, že fyzikální vlastnosti bloku odpovídají těm konstrukčním.
V provozu za 11 let od počátku výstavby
Výstavba právě zprovozňovaného bloku typu VVER-1200 byla zahájena v dubnu 2010. Podle posledního plánu by měl blok vstoupit do komerčního provozu na počátku roku 2021, výstavba tak trvala 11 let. Nové bloky v elektrárně Leningrad II nahrazují ty v Leningrad I typu RBMK-1000 po 45 letech provozu.
„Na začátku roku 2021 vstoupí nový blok na trh a začne spotřebitelům dodávat téměř 28 milionů kilowatthodin (kWh) elektřiny denně,“ dodal Pereguda.
Zdroj úvodní fotografie: Rosatom
Mohlo by vás zajímat:
Což o to, ale zdá se, že nových objednávek letos Rosatom moc zaknihovaných nebo rozjednaných nemá. Jejich výroba má plno, obchodní příprava a úvodní projekce však začnou po dojetí hlavních podkladů pro Hanhikivi a Paks šlapat vodu a ztrácet know-how. Arménsko-turecký konflikt se jim teď proklatě nehodí. Čili, buď má smysl využít jejich výhody brzy, nebo bude pozdě, oni to sice nesdělí a zvenku to poznat nepůjde, ale potence hladké technické spolupráce bude klesat.
Politické vztahy se nezmění, ty budou stejně špatné řadu let.
Naopak si myslím, že Rosatom toho má tolik naobjednaného, že snad ani nemůže "stíhat". V Turecku už staví 2 bloky, další 2 jsou objednané. V Indii staví 2 bloky, další 2 objednané. V Bangladéši právě staví 2 bloky. V Maďarsku 2 objednané, v Číně 4 objednané, v Egyptě 4 objednané, v Iránu staví jeden, další je objednaný, v Uzbekistánu 2 objednané..... To jsou zakázky za více jak 100 mld. USD.
Ještě začali připravovat další dva VVER-1200 v Leningradské JE a dva VVER-TOI ve Smolensku.
V Indii přece získali místo na jadernou elektrárnu s 6 bloky.
I podle mě toho mají spíš moc, a budou mít úzké místo s nedostatkem odborných týmů, což bude velký problém pro stavbu ve státech, které s jádrem teprve začínají.
Myslel jsem to z pohledu úprav do českých podmínek nabídkové dokumentace, což se dělává z obdobných papírů projektu, který tím stupněm čerstvě prošel. Když je odstup příliš velký, roste riziko chyby. Český ZVZ netoleruje formální nedostatky, byla by to munice pro žaloby neúspěšných soutěžitelů.
Některé navazující uzly mají hodně vytížené, to nerozporuji.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se