Druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněž II vstoupil do pilotního provozu

DomůJaderné elektrárnyDruhý blok jaderné elektrárny Novovoroněž II vstoupil do pilotního provozu

Jaderná elektrárna Novovoroněž II na jihozápadě Ruska zahájila na druhém bloku fázi zkušebního komerčního provozu. Informaci oznámil provozovatel elektrárny Rosenergoatom, dceřiná společnost ruského státního gigantu Rosatom.

Reaktor VVER-1200 byl přiveden na minimální kontrolovaný výkon 22. března a poprvé byl připojen k elektrizační soustavě 1. května. O dva dny později obdržel od národního regulátora Rostechnadzor povolení pro provoz ve zkušebním režimu.

Několik fází pilotního provozu

Pilotní provoz elektrárny se bude skládat z několika režimů. Provoz na 50 % výkonové kapacity, na 75 % procentech výkonu a provoz na nominálním výkonu, který zahrnuje výkonové úrovně od 90 % po 100 %. Součástí bude samozřejmě komplexní testování jednotlivých komponent bloku a jejich předání do provozu.

Jaderná elektrárna Novovoroněž II-2; Zdroj: Rosatom

Po dokončení pilotního provozu posoudí Rostechnadzor reaktorový blok z hlediska provozních parametrů, které porovná s parametry odpovídajícími jaderným blokům designu VVER-1200. Do oficiálního komerčního provozu by měl blok přejít koncem tohoto roku.

Třetí ruský blok VVER-1200

Hlavním architektem a generálním dodavatelem bloku jsou společnosti Atomenergoproekt a ASE, které jsou také dceřinými společnostmi Rosatomu.

Reaktorová nádoba VVER-1200 při instalaci v Leningradské JE. Zdroj: ТИТАН-2

Novovoroněž II-2 bude již třetím spuštěným blokem designu VVER-1200, čímž následuje jednotky Novovoroněž II-1 a Leningrad II-1, které byly spuštěny v roce 2016 a 2017.

Zdroj úvodní fotografie: Rosatom