Domů
Jaderné elektrárny
Dukovany podle plánu odstaví 1. blok, zatím stojí i 2. blok
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Dukovany podle plánu odstaví 1. blok, zatím stojí i 2. blok

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví v pátek první blok kvůli plánované výměně části paliva, kontrolám a servisu zařízení. Elektřinu nebude tento blok vyrábět do konce roku. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Plánovaná odstávka druhého bloku, která začala koncem září, by podle nynějšího předpokladu energetiků mohla skončit příští týden. Mezitím budou v provozu dva ze čtyř dukovanských bloků.

Několikadenní souběh dvou odstávek elektrárna podle mluvčího využije k údržbě chladicích věží. „Na odběratele nebude mít odstávka žádný vliv,“ uvedl.

Elektrárna Dukovany má čtyři bloky s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři.

Druhý dukovanský blok nevyrábí elektřinu od 25. září. Hlavní práce v tomto bloku podle dnešní zprávy firmy ČEZ dokončili energetici v minulých dnech. Budou tam ale ještě dělat řadu důležitých testů a zkoušek.

Jaderný reaktor Dukovany
Ilustrační foto

Tato odstávka patřila podle společnosti ČEZ kvůli koronavirové epidemii mezi nejnáročnější v historii elektrárny. „Hodně jsme zvažovali rozsah prací i harmonogram, ale výměna paliva, kontroly i bezpečnostně významné modifikace jsou pro nás nutností,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Podotkl, že práce s rizikem karantén, v rouškách a všemi dalšími opatřeními jsou výrazně náročnější.

V prvním bloku, který bude stát od pátku, vymění energetici část paliva za čerstvé. Podle zprávy tam mají v plánu uskutečnit také 26 významných technických a investičních akcí. „Teď se soustředíme jak na testy a průkazy druhého bloku před jeho opětovným uvedením do provozu a současně na postupné odstavení ‚jedničky‘, ale věřím, že to zvládneme,“ uvedl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila od zahájení provozu v roce 1985 skoro 460 terawatthodin (TWh) elektrické energie, což by podle firmy ČEZ stačilo na pokrytí spotřeby v ČR téměř na osm let.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Milan Vaněček
12. listopad 2020, 18:39

A vydrží to naše elektrická síť? Vypadnul 1 GW spolehlivého výkonu.

Vždyť prý kdybychom měli odpovídajících cca 4 GW výkonu ve větrných elektrárnách a týden nefoukalo, tak se vše zhroutí a budou blackouty. Nějak mi to hlava nebere.

Ondra
12. listopad 2020, 18:53

A mi zas hlava nebere to Vaše neskutečný a neustálý trollování kterým tady už asi nikoho nepřekvapite. Rozdíl je v tom že těch VTE by nebyly odpovídajicí 4 GW ale na stejnou roční výrobu tak 10-15 GW.

Emil
12. listopad 2020, 19:20

Někdo vidí sklenicí polopráznou a někdo zase poloplnou. Jestliže trvá průměrná plánované odstávka nějakých 58 dní a máme 6 reaktorů, které se v plánovaných odstávkách pravidelně střídají, tak máme stabilně 3 GW výkonu na jaře a v létě a 3,5 GW na podzim a v zimě. V případě, že se dá očekávat nižší poptávka, ať už kvůli víkendu, v tomto případě prodlouženém, nebo kvůli vánočním svátkům, mohou se odstávky částečně překrývat a není to nic proti ničemu. Těch pár dní, kdy jedou všechny reaktory současně, je jen příjemný bonus pro ČEZ.

Milan Vaněček
12. listopad 2020, 20:07

S tou prvou větou jste se tentokráte trefil, ano je to tak.

Já jsem ten "vtípek" sem dal jen proto, aby se někteří jedinci zde nedívali na VtE jako na sklenici poloprázdnou zatímco na JE jako na sklenici poloplnou či plnou.

Jinak všichni snad víme, že záložní kapacity naší energetické soustavy byly, jsou a musí být velké, to spolu s propojením se světem spolehlivě brání všem blackoutům.

Emil
12. listopad 2020, 20:12

Až na to že u těch VtE je ta sklenice dost často přeplněná a jindy zase úplně prázdná...

Josef
12. listopad 2020, 21:05

On nevypadnul 500MW bude v pátek plánovaně odstaveno a z předstihem místo toho najedou zálohy - naše stabilní uhelné elektrárny. To je jako Váš stabilní plynový kotel, díky kterému máte doma teplo....

Milan Vaněček
12. listopad 2020, 22:18

Meteorologové Vám taky předpoví že v pátek přestane foukat vítr...., spolehlivě a s předstihem a zálohy mohou najet....

Ondra
12. listopad 2020, 22:48

Zaprvý kdyby ste pracoval v energetice a reálně se timhle zabýval tak by ste věděl jak volatilní jsou předpovědi počasí a jak výrazně se dokáže předpověď výroby větrnejch elektráren ze dne na den změnit. Navíc co meteorolog to trochu jiná předpověď a to je GW sem, GW tam (v Německu) a to není málo. Obzvlášť teď na podzim a když to je na víc jak jeden nebo dva dny dopředu.

Zadruhý je dost velkej rozdíl když jde do plánovaný odstávky jeden blok (to je jedno jestli je to jádro uhlí nebo plyn) a když přestane foukat a z větru nemáte nic.

Například v Německu je to dost velkej rozdíl jestli 60 GW nebo 0 GW. Nevšim sem si že by tam kdykoliv v celý historii najednou vypadly všechny jaderný uhelný nebo plynový bloky. Ale na těch 60 GW větru musíte držet zálohu 1:1 (možná 90% stačí) přesně pro takový případy.

Ivan Novák
12. listopad 2020, 23:21

Dnes se v Německu trochu rozfoukalo. Skoro celý týden předtím krylo spotřebu těch 90% klasických, regulovalo jen černé uhlí. Viz místní energostat.

Marek
13. listopad 2020, 01:45

Ano, pan Vaněček by nám mohl přesně rozepsat, jak by kryl současnou více než týdenní inverzi bez jaderek a uhlí, kdy v celé Evropě nefouká a nesvítí.

Za poslední týden byla v ČR výroba z jádra a uhlí 1.494 GWh.

VTE měla za stejnou dobu 9 GWh.

FTV měla 18 GWh.

A největší sranda na tom je, že i kdybychom výkon ve větru zdesetinásobili a výkon ve fotovoltaice zpětinásobili, pořád to bude jedno velké NIC.

Milan Vaněček
13. listopad 2020, 02:15

Japonci by Vám mohli vysvětlit jak pokrýt výpadek cca 50 GW jaderek ne na pár dní ale na dost roků

Ondra
13. listopad 2020, 07:28

Že vytáhnete Japonsko mi bylo úplně jasný už od začátku týhle diskuze. Vysvětlovat mi nic nemusí protože je to dost jednoduchý - topnej olej + uhlí + zemni plyn. A mimochodem zase mimo protože těch necelejch 50 GW nevypadlo ze dne na den.

petr
13. listopad 2020, 08:17

Pane Vaněčku máte pravdu, že to Japonci zvládli...

Akorát cena zemního plynu za 1 MWh vyletěla jen u nás na 1 1500 Kč ! a uhlí e dostalo na své maxima...

V Japonsku byl plyn ještě dražší...

Až zde nebudou jaderky tak cena plynu a nejen plynu poletí nahoru jak horečka Covidu...

Milan Vaněček
13. listopad 2020, 09:59

Petře, aspoň vidíte co způsobilo zanedbání bezpečnostních pravidel u jaderné elektrárny, jaký to má celosvětový vliv.

V jaderné energetice jsou všechny chyby EXTRÉMNĚ drahé.

Ondra
13. listopad 2020, 10:30

Ano a teď ještě jakou to má souvislost s plánovanou odstávkou jadernýho bloku v Dukovanech. Nebo to měl být jenom další hejt jako Váš první přispěvek do týhle diskuze? I když souhlasim že velký chyby stojí hodně peněz (to platí obecně a ne jenom pro jádro) aby ste zas neodbíhal.

petr
13. listopad 2020, 21:21

Promiňte pane Vaněčku, ale já jsem v Japonsku byl a viděl jsem z pohledu expertů k čemu tam došlo. Japonci nic neudělali špatně jen vlna, která se dostala na Fukušimu byla mimo rozsah výpočtů. Asi něco jako u nás povodně v roce 2002, kdy nám ve Vltavě tekla 1000 letá voda...

To že tato havárie nakonec motivovala mnoho podělaných politiků, že i přes své odborné osobní přesvědčení navrhli rušit fungující JE i v místech kde žádná vlna nikdy nebude, nemá nic společného s realitou provozu JE. Prostě hlasy voličů v Hesensku se vyměnily za likvidaci fungující JE v SRN. Je jen smutné, že se tohoto nesmyslu účastní člověk s doktorátem z fyzikální chemie...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se