Domů
Jaderné elektrárny
EDF napadla jaderný tendr kvůli výběru KHNP, Westinghouse bezpečnostní výjimku
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

EDF napadla jaderný tendr kvůli výběru KHNP, Westinghouse bezpečnostní výjimku

Francouzská EDF v odvolání proti tendru na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech primárně napadla rozhodnutí o výběru korejské KHNP, Westinghouse své argumenty směřoval k využití bezpečnostní výjimky. Důvody dnes Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zveřejnil v tiskové zprávě. Obě společnosti odeslaly své návrhy na úřad v posledním srpnovém týdnu, kdy ÚOHS pouze potvrdil, že návrhy obdržel. Nyní upřesnil důvody, které neúspěšné uchazeče k podání návrhů vedly.

„V obou věcech byla zahájena správní řízení, jejichž délku není v současné době možno s ohledem na věcnou i procesní složitost předvídat. Až do vydání prvoinstančních rozhodnutí nebude úřad k průběhu těchto správních řízení poskytovat žádné další informace,“ uvedl ÚOHS.

„Návrh Electricité de France, tedy EDF, směřuje primárně proti rozhodnutí o výběru preferovaného dodavatele a domáhá se tedy, aby úřad konstatoval porušení zadávacích podmínek a zrušil úkony zadavatele související s posouzením nabídek,“ uvedl ÚOHS.

Elektrárna Dukovany na Třebíčsku
Ilustrační foto

Výtka americké společnosti Westinghouse směřuje k postupu společnosti ČEZ, která má jako zadavatel zakázku na starost, mimo režim zákona na základě takzvané bezpečnostní výjimky. „Rovněž zdůrazňuje porušení základních zásad veřejného zadávání a pochybení při výběru preferovaného dodavatele. Podle navrhovatele Westinghouse by měl úřad zrušit rozhodnutí zadavatele o vyzvání preferovaného dodavatele KHNP a dodavatele EDF a nevyzvání dodavatele Westinghouse do další fáze výběrového řízení i rozhodnutí o rozšíření předmětu veřejné zakázky z ledna 2024 a všechny navazující úkony zadavatele,“ konstatoval ÚOHS.

Vláda v červenci rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Postavit je má korejská KHNP, která uspěla v tendru, v němž jí česká vláda dala přednost před EDF. ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, která by měla být podepsána do konce března příštího roku. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Tendru se původně zúčastnil také Westinghouse, vláda ho však na začátku roku nepozvala do další fáze soutěže. První americká nabídka podle ní nesplnila podmínky.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
3. září 2024, 14:35

Cituji „V obou věcech byla zahájena správní řízení, jejichž délku není v současné době možno s ohledem na věcnou i procesní složitost předvídat. "

Tak už chápu tu nervozitu přátel jádra, jak jsem se tu včera poptával....

Jaroslav Studnička
3. září 2024, 14:49

Přestaňte blábolit Vaněčku, žádná nervozita přátel jádra se nekoná.

V rámci takového výběrového řízení by bylo spíše překvapením, pokud by se žádný vyloučený uchazeč nebránil výsledkům výběrového řízení.

Jaké jiné tiskové prohlášení byste od ÚOHS očekával?

Miloslav Černý
3. září 2024, 14:56

Ještě není podepsaná smlouva o výstavbě a problémy se jenom navršují. Navíc nám stejně v nejisté určené době najetí stejně s energetikou nepomůže a co navíc, nárůst ostatních zdrojů nabírá na intenzitě, aby se mohl utlumit ten nejhorší způsob výroby z uhlí. Aby nám nakonec ne zbyly jenom oči pro pláč, že když se to nějakym zázračným způsobem podaří nakonec dokončit, tak bude dostatek energie z jiných efektivnějších zdrojů a produkce z jaderného nového mamuta půjde za státní podpory na .výrobu vodíku. Jinak by se jevila situace s dočasným jádrem v podobě SMR jako efektivnější varianta z mnoha většími výhodami, což bylo mnohokráte na těchto stránkách vysvětleno.

JVr
3. září 2024, 15:15

"nárůst ostatních zdrojů nabírá na intenzitě" myslíte FVE? Protože nic moc jiného znatelného se u nás neplánuje nebuduje - neplánuje budovat...

K tomu FVE se víceméně nestaví nic zásadního, co by pomáhalo s regulací sítě a zálohou.

VTE jsou spíše na papírech, a to ještě v takové úrovni, že nepokryjí s těmi FVE ani ty výpadky výroby z uhlí.

SMR komerčně nefunguje prakticky nikde, všechno to jsou pokusné, popř. Proof of Concept záležitosti. A s jejich cenou je to momentálně velmi mlhavé.

Tendr, na kterém pracovalo x lidí x měsíců se zkrátka napadnout musí! Představte si, kolik financí v tom všechny ty firmy utopily. Už jen ten čas designerů právníků lidí, co vyjednávali dodavatelský řetězec, lobovali, plánovali projekt, odhadovali náklady ve všech oblastech výstavby, apod. - to jsou miliony... to zkrátka nechcete vzdát bez boje!

Miloslav Černý
3. září 2024, 18:52

Máte pravdu, že u nás máme velké zdržení, které se dá větším usílím zase eliminovat. Můžeme využít nejnovější poznatky ve výzkumu ve všech oblastech OZ. Nevyužité možnosti v našich končinách jsou značné a nemá smysl si lhát do vlastní kapsy i za cenu kterou překládáte, protože se to musí posuzovat z celou potřebnou dobou provozu. Ohledně SMR není důvodu skepse. V provozu jsou i když ne tam, kde bychom si přáli. O to více bude snahou dohnat toto spoždění. Tyto trendy nelze spochybnit.

Ivan
4. září 2024, 08:16

"efektivnějších zdrojů" dovolte abych se zasmál.. myslíte ty efektivnější, co mají koeficient využití 20%, když se daří? Ano koeficient využití není efektivnost, ale přeměna slunce na elektriku ve FVE je taky +- 20%, u jaderky je efektivnost přeměny tepla na elektriku přes 30%, takže ani tak nejsou efektivnější... u větru to bude trochu jinak, ale co nám je to platné, když tady na to nejsou podmínky.

Miloslav Černý
4. září 2024, 09:43

Já Vám zasmát nejenom dovolím, ale vřele doporučuji, smích je ze zdravotního pohledu pro organismus přínosem. Asi detailněji nesledujete ne jenom vývoj účinnosti ve fotovoltaice. Ohledně podmínek větru máme podmínky značně nevyužité a opomíjené, i u vodních elektráren nejsme na konci sil, u přečerpávaček ani nemluvě, ty budou potřeba tak jak tak a akumulace jiným způsobem je to jako s tou fotovoltaikou- efektivnější a účinnější. Nemá smysl opakovat další slibné varianty ve stádiu vývoje, které si říkají již nyní o větší pozornost.

Ivan Novák
4. září 2024, 11:11

Porovnávat účinnost různých procesů bez jejich kontextových nákladů a přínosů nemá smysl. Fotosyntéza má účinnost, měřeno podílem energie zachycené při ozařování Země Sluncem, nízkou, a přesto příroda nic lepšího pro daný účel nezná.

Baton David
4. září 2024, 14:43

a slyšel ste o houbách provozujících radiosyntézu?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se