Domů
Jaderné elektrárny
EDF plánuje prodloužit životnost jaderných bloků, které provozuje v Británii
Jaderná elektrárna Hartlepool
Zdroj: Geni / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

EDF plánuje prodloužit životnost jaderných bloků, které provozuje v Británii

Kvůli energetické krizi, které Evropa čelí v posledních letech, se začal postoj některých zemí k jaderné energetice měnit. Kromě plánů na výstavbu nových bloků se jedná především o prodlužování životnosti těch současných. Tento krok plánuje i francouzská energetická společnost EDF pro jaderné bloky, které provozuje ve Spojeném království.

Společnost EDF podle agentury Reuters oznámila plány na prodloužení provozu jaderných bloků v Británii, stejně jako další investice. Dodatečné investice o hodnotě 1,3 miliard liber do provozovaných bloků mají udržet jejich bezpečný provoz a výrobu na současné úrovni. Spojené království by se tak přidalo k zemím jako Francie, Švédsko či Belgie, které rovněž s prodlužováním provozu bloků počítají.

EDF provozuje na území Velké Británie celkem pět jaderných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 6 GW. Společnost dále spravuje tři elektrárny, které jsou aktuálně vyřazovány z provozu. V loňském roce britské jaderné elektrárny vyrobily 37,3 TWh.

Stárnoucí bloky se blíží konci životnosti

Většina provozovaných bloků, které pracují s technologií pokročilých plynem chlazených reaktorů (AGR), je ze 70. a 80. let. EDF hodlá o případném prodloužení jejich životnosti rozhodnout do konce roku, první jej však musí schválit regulátor. Loni EDF podle Reuters prodloužila provoz dvou z nich, Hartlepool a Heysham 1, o dva roky do roku 2026.

Elektrárna Sizewell B, která disponuje jedním tlakovodním reaktorem, byla spuštěna v roce 1995, je tedy oproti ostatním blokům mladší. I v jejím případě EDF zkoumá možnosti prodloužení provozu za aktuálně odhadovaný rok 2035.

"Při pohledu do budoucna je naším cílem udržet výkon čtyř elektráren s AGR bloky co nejdéle a prodloužit provoz elektrárny Sizewell B o dalších 20 let až do roku 2055," uvedl Mark Hartley, ředitel divize jaderného provozu společnosti EDF.

Co se týče celkových investic EDF, s nově oznámenými prostředky se celková částka, kterou EDF investovala a investuje do provozovaných britských jaderných bloků od roku 2009 vyšplhá na 9 miliard liber.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se