Domů
Jaderné elektrárny
Evropská jaderná aliance hledá způsoby, jak financovat nové projekty
Belgická jaderná elektrárna Tihange
Zdroj: Trougnouf (Benoit Brummer) / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Evropská jaderná aliance hledá způsoby, jak financovat nové projekty

Začátkem tohoto týdne se poprvé setkala jaderná aliance za účasti Bulharska, Chorvatska, České republiky, Finska, Francie, Maďarska, Nizozemska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Švédska. Dle informací poskytnutých zpravodajským serverem Euractiv byla předmětem schůzky  výzva k ukončení finanční diskriminace jaderné nízkouhlíkové energie a diskuze ohledně možného financování jaderných projektů. Mezi pozorovatele se zařadili Itálie i Belgie, která je momentálně předsedajícím státem Rady EU.

Výsledkem setkání jaderné aliance je prohlášení, ve kterém stojí, že projaderné země mají motivaci vytvořit pracovní skupiny pro evropské nástroje zaměřené na nasazení jaderných reaktorů v EU. Cílem má být prozkoumání možností a přínosů finančních nástrojů, jako jsou podpora Evropské investiční banky (EIB), Inovačního fondu nebo „významné projekty společného evropského zájmu“

I navzdory tomu, že jaderná aliance ještě nevykazuje znaky jednolitého celku, který mluví stejným hlasem, v posledních měsících jsme byli svědky rostoucího uznání výhod jaderné energie, a to zejména prostřednictvím zákona Net Zero Industry Act, který cílí na stimulaci průmyslových odvětví potřebných pro transformaci v Evropě. Důležitou je také podpora Evropské komise pro vývoj malých modulárních reaktorů (SMR) a oficiální zahájení průmyslové aliance pro vývoj SMR v Evropě. Čím dál tím víc rezonují ohlasy, že EIB by se měla zaměřit na efektivnější a štědřejší financování, především v oblasti výzkumu.

Co na to EIB?

Investice do jaderné energetiky nejsou z hlediska působnosti EIB vysloveně zakázané nebo nějak významně regulované. Způsob, jakým však v posledních letech EIB projekty financovala, spíše napovídá tomu, že instituce tyto typy projektů příliš nepodporuje.

To všechno se ale může změnit příchodem bývalé místopředsedkyně španělské vlády Nadii Calviñové, která byla začátkem roku 2024 jmenována do čela EIB. Calviñová dala jasně najevo, že upřednostňuje financování jaderné energie, zejména SMR. V otázce financování větších reaktorů to však vypadá, že financování narazí na odpor některých zemí, protože takové investiční rozhodnutí vyžaduje souhlas všech členských států.

Společný zájem

Jaderná aliance rovněž podpořila princip důležitého projektu společného evropského zájmu (IPCEI) pro jadernou energii. To by se mohlo týkat výzkumné infrastruktury, výroby paliv a SMR.

Udělení tohoto statusu usnadňuje členským státům financování projektů uvolněním pravidel pro státní podporu. IPCEI již existují pro vodík, baterie nebo solární energii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr
10. březen 2024, 21:55

Stačí zkopírovat to co už funguje u OZE:

- 50% dotaci na investici

- výkupní tarif

- přednostní výkup.

Jasně jen jsem se zasnil...

Pravoslav Motyčka
8. březen 2024, 21:26

bude do toho investovat EIB a peníze jí na to dá ECB. úroky budou prakticky nulové což ve výsledku bude znamenat ,že jaderný program zaplatí daňový poplatníci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se