Domů
Jaderné elektrárny
Experti varují před bezpečnostními hrozbami při dostavbě Dukovan

Experti varují před bezpečnostními hrozbami při dostavbě Dukovan

Zadávací dokumentace k výběrovému řízení na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu, upozorňují podle zjištění webu iROZHLAS.cz české tajné služby a ministerstva vnitra a zahraničí. Vládě doporučují, aby s výzvou k účasti v tendru vůbec neoslovovala rizikové uchazeče. Polostátní společnost ČEZ, která je investorem projektu, chce tendr vypsat do konce letošního roku.

Sedmnáctistránkový dokument, který rozhlas získal, sepsala pracovní skupina na ministerstvu vnitra, kterou tvoří rovněž zástupci tajných služeb, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a resortu zahraničí. Text nezmiňuje konkrétní firmy či země považované za rizikové, odkazuje ale na květnové usnesení vlády. Podle dřívějších informací Deníku N jsou v tajném dokumentu označeny za možné strategické riziko firmy z Ruska a Číny.

Pokud by se tendru účastnili rizikoví uchazeči, hrozila by podle tajných služeb situace, kdy bude Česko snadno vydíratelné. Uchazeči mohou například stavbu jaderné elektrárny cíleně zdržovat a požadovat po státu splnění svých požadavků.

Možnost vyloučení některého z kandidátů až po ukončení výběrového řízení nebo možnost odstoupení od již uzavřeného kontraktu, o které opakovaně mluví ministr průmysl Karel Havlíček (za ANO), je podle pracovní skupiny krajně problematická a neefektivní. „Jednak by jejich využití znamenalo značné ztráty finanční, ztrátu času i důvěry ve schopnost státu zajistit tento důležitý projekt, jednak by jejich využití zřejmě znamenalo zahájení řady soudních sporů a/nebo arbitráží,“ uvádí dokument.

Pracovní skupina také kritizuje ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli tabulce, ve které je popsáno, jak byly do zadávací dokumentace k tendru zapracovány bezpečnostní hrozby. „Z cca 17 identifikovaných hrozeb je v tabulce nějakým způsobem komentováno, reálně ošetřeno však pouze asi pět těchto hrozeb. To ukazuje, že bezpečnostní zájmy, které měl investor do dokumentace zapracovat a ochránit, nejsou zapracovány dostatečně,“ cituje kritiku bezpečnostní skupiny iROZHLAS.cz.

Pracovní skupina posuzující bezpečnostní hrozby si také stěžuje, že na prostudování všech materiálů neměla dostatek času. Navíc má podezření, že jí možná nebyla předána kompletní dokumentace.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž na dotaz Českého rozhlasu uvedl, že připomínkové řízení k dostavbě Dukovan dál běží. Připomínky tajných služeb a ministerstev nechtěl blíže komentovat. „To, co jsme dostali, jsme se snažili zohledňovat. Nadále probíhají jednání mezi námi a vládou na finální podobě zadávací dokumentace,“ řekl Kříž rozhlasu.

Ministr průmysl a vicepremiér Havlíček rozhlasu vyjádření slíbil, ale neposlal. Připomínky k zadávací dokumentaci zatím nechtěli komentovat ani jejich autoři z řad tajných služeb a ministerstev zahraničí a vnitra.

Vláda v červenci schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Odmítla vyloučit předem z tendru některé uchazeče, jak to požadují opoziční zákonodárci. Podle Babiše vybere vítěze až příští vláda, která vzejde ze sněmovních voleb. Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací ruský Rosatom a čínská společnost China General Nuclear Power, americká společnost Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Jiří Trn
19. listopad 2020, 09:58

Člověk nemusí být expert, ale selským rozumem chápe, že čím méně adeptů na dostavbu, tím menší konkurence a logicky tím vyšší konečná cena.

Mirous
19. listopad 2020, 10:35

Víte, já Babiše nijak nemusím, ale co předvádí opozice je vrchol trapnosti. Techničtí analfabeti hadr.

PetrD
19. listopad 2020, 11:35

Tajné služby a NÚKIB jsou opozice?

Mirous
19. listopad 2020, 11:40

NÚKIB jsou histerky, který se mýlí už s Huawei, stejně jako lhal Bloomberg o čínském špionážním čipu na deskách Supermicro. Jen lži a oblbování ovcí. Naše tajné služby jsou jen služebníky USA, stejně jako opozice - tady je ta podobnost. Např. poslanec pirátů co se vyjádřil proti Číně a Rusku je shodou okolností členem neziskovky napojené na USA.

PetrD
19. listopad 2020, 13:47

Ta podobnost s opozicí je tedy dosti vzdálená. S Huawei se nemýlí.

Možná jste si nevšiml, ale s USA jsme v jednom vojenském bloku, na rozdíl od Číny a Ruska, kteří se naopak čím dál více stavějí na druhou stranu.

Mirous
19. listopad 2020, 14:58

Se SSSR jsme byly taky v jednom bloku. Tohle vaše omezenecké uvažování je směšné. Já o vstupu do NATO nehlasoval. BTW spojenec by se mohl chovat jinak než nepřítel a neodposlouchávat nás. Dále je tu ten fakt, že USA se otevřeně postavili proti snaze EU být soběstační ve vojenských technologiích a tím odhalili karty - mají EU za vazaly.

Jiří Trn
19. listopad 2020, 12:02

Když v roce 2015 praskla na USA nesporně prokázána, dokázána a následně i doznána aféra z dlouholetým šmírováním a odposloucháváním evropských politiků včetně těch nejvyšších, tak se naše tajné služby dívaly jinam a cudně mlčely.

A nikdy si nedovolili vydat varovnou zprávu, že by USA se svojí provařenou špionáží mohlo znamenat ohrožení naší bezpečnosti.

Naopak si do centrály CIA jezdil Koudelka a spol. pro metály.

Bizon
19. listopad 2020, 13:56

Přesně tak! Je velice pravděpodobné že část Čínských čipů má back-doory, ale Americké je mají prokazatelně. Taky si vždycky vzpomenu jak odposlouchávali celou Evropu. Vzhledem k tomu, že už mezi válkama odposlouchávali polovinu světové diplomatické komunikace, to vlastně není tak překvapivé.

Nic proti tomu, pravděpodobně to dělají všechny mocnější národy(Rusko a Izrael jsou proslulí lidskými špiony, Čína hackery, US satelity a SigInt). Taky mi ale příjde groteskní když země která prokazatelně šmíruje všechny varuje ty šmírované před potenciálním cizím šmírováním:D Holt ví jak se to snadno šmíruje když vám všichni velcí provideři komunikace zpřístupní svoje nešifrované toky:D A ta nesymetrie reakce našich tajných služeb je dost trapná. Chápu že jedna z tech velmocí je oficiálně přátelštější, chápu že propagandička musí být, ale ona žádná z nich není uplně dobrák, pozor si musíme dávat vždycky..

Ivan Novák
19. listopad 2020, 16:08

Kdo technicky může, ten i bude odposlouchávat, chtít rozumět, třídit, nic důležitého neztratit a co třeba, použít. Ovládat na dálku, třeba jen zapnout-vypnout.

Nikdy není konec, říká čerstvá arménská zkušenost. Když si můžu vybrat, tým s Američanama je pro mne pořád nejlepší.

Hawkie
19. listopad 2020, 16:31

Pro I. Nováka:

Jeden slavný hokejista (myslím, že Lemieux nebo Gretzky) na otázku, proč je tak úspěšný, odpověděl: Všichni směřují tam, kde je puk, jen já směřuji tam, kam puk míří.

Lze souhlasit, že americký tým je ve většině činností nyní nejlepší (byť jaderná energetika to fakt není), otázka je, kam směřuje. Zrovna zvolení Kemaly H. (geronta s vysoce susp. M. Alzheimer pomiňme) ve mně budí docela značné obavy. Ani progresivistické klima na univerzitách s ostrakizací "nesprávných" názorů mě zrovna neuklidňuje.

sase
19. listopad 2020, 16:40

Ivan Novák by si měl přečíst:

USA vadí, že chce EU vyvíjet vlastní pokročilé zbraně

Vás v tom týmu nechtějí, jste jen vazal.

Energetik 007
20. listopad 2020, 07:42

Backdoor má i Simatic S7, který hacknul asi Izrael v Búšehru.

Horkovod z Mělníka zásobující polovinu Prahy má také Simatic S7 - ví to Koudelka a NÚKIB že když se v Siemens někdo zblázní tak je Praha pod vodou a bez tepla.

Ivan Novák
19. listopad 2020, 10:39

Postavíme si to sami a celé ze dřeva. Toho je tu po kůrovci spousta, a nebudou nás vydírat ani globální zedníci ... zednáři ... teď přesně nevím, ale to je jedno.

Vladimír Šťastný
19. listopad 2020, 11:39

Bezpečnostní skupina iROZHLAS.cz??? Kde se dá najít, kdo ji tvoří a jak odborné vzdělání mají její členové ve vztahu k jaderné energetice? Obávám se, že jsou přinejlepším na úrovni aktivistů Greenpeace, Duhy, Cally nebo Jihočeských matek. To opravdu není odborná diskuse.

Mateusz
19. listopad 2020, 12:39

Kdo/Co , né Koho/Čeho .... Bez čtení z porozuměním opravdu diskuzi vést nelze :D

T
19. listopad 2020, 15:24

Zlate ceske rucicky??? To uz davno neplati??? Na co je nam vyzkumny ustav v Rezi u Prahy,Metrostav ,Strabak,Dukovany 1 maji hned vedle za plotem...

Hawkie
19. listopad 2020, 16:22

Známé rčení říká, že generálové se připravují na minulou válku.

Synek je malý školáček, do školy půjde po víkendu (s manželkou tedy doufáme...), ale ta dosud nepostavená elektrárna bude fungovat ještě v době, kdy bude velmi starým mužem i na poměry naší dlouhověké rodiny. Na tak dlouhou dobu není možné předvídat bezpečnostní rizika. Snaha přiřezávat podmínky (či dokonce vyhovět nátlaku) tak, aby zakázku získal americký subjekt, je z hlediska tak dlouhé perspektivy nerozumné.

Notabene (tedy to bene tam nesedí) i vývoj v USA není bez střednědobých, natož dlouhodobých, rizik. Třeba zásah proti Nordstreamu je za hranou, aspoň pro mne akceptovatelného počínání- a ten pokus Poláků vyrazit z Gaspromu dlouhé peníze se mi taky zdá, že je operován tajnými službami USA. (anebo Poláci švejkují, protože ta pokuta je dokonale absurdní). A pokud tato rizika nevidí naše tajné služby, tak je něco špatně.

Je mi celkem jedno, kdo JE postaví, ale především musíme být schopni se o elektrárnu starat co nejvíc nezávisle na dodavateli.

ludvik
21. listopad 2020, 01:51

"ale především musíme být schopni se o elektrárnu starat co nejvíc nezávisle na dodavateli."

S tím lze souhlasit. Akorát to znamená vybrat Rosatom, což se nelíbí.

Hawkie
23. listopad 2020, 17:04

Jsem ve věku, kdy umím být nad věcí. Můj děda zažil obě světové války a do smrti nenáviděl vše německé, nad okupací v roce 68 téměř mávl rukou (rád je neměl taky, ale to srovnání). Druhý děda byl mladší, ale zato utekl z koncentráku a skoro 2 roky strávil ve sklepě. Do smrti neměl rád Němce, nenávidět moc neuměl. Otec zažil 2. světovou válku jako školák, kromě Němců neměl rád SSSR - i když veřejně to neříkal. Tchán se narodil po válce a nenávidí Rusko. Já jsem šedivý, ale okupaci pamatuji až v době, kdy vojáci byli za zdmi kasáren, takže jsem to vnímal negativně, byť ne s nenávistí. Synek asi bude nenávidět Němce či Francouze... Ale to ještě uvidíme.

Energetik 007
20. listopad 2020, 07:43

Tak a ještě vyřadit Westinghouse - v 2017 bankrot se sídlem v nestabilních USA kde jsou porušovány základní demokratické principy a kde vládnou dementní starci podobně jako od 1988 v SSSR.

Vlastník Westinghouse Brookfield má 781 vlastníků...

Rostislav Žídek
20. listopad 2020, 22:37

pocet vlastniku prece o nicem nerozhoduje

navic i to cislo je relativni... pokud je vlastnikem stat, a je to treba cina, tak je to brano jako 1 vlastnik a nebo 1Miliarda?

ludvik
21. listopad 2020, 01:59

Já jim ten výběr nezávidím ...

Čína je asi z principu za hranou.

Francouzi mají problémy se sliby. Technologicky OK, možná si postupy zvládnou vyladit. Ale kdo by to riskoval?

Westingouse toho myslím moc teď nestaví.

Korejci fajn, ale reference je v podstatě jen jedna elektrárna.

Candu u nás nejspíš nemá šanci, nemáme moře.

Zbývá Rosatom ... technologie v pohodě, my hlavně máme zkušenosti (a žádné jejich "poradce"). Umí kombinovat různé řídící systémy (takže dle mě padá strategická nebezpečnost). Prachy mají také.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se