Domů
Jaderné elektrárny
Fiala: Ministr průmyslu podnikne nutné kroky k vyhlášení tendru na Dukovany
JE Dukovany a Mohelno

Fiala: Ministr průmyslu podnikne nutné kroky k vyhlášení tendru na Dukovany

Vláda dnes podle premiéra Petra Fialy (ODS) odsouhlasila, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podnikl potřebné kroky k vyhlášení tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Fiala to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Stát může podle Síkely dát prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pokyn k zahájení tendru. „V blízké době se obrátím na investora projektu, tedy firmu Elektrárna Dukovany II, vlastněnou společností ČEZ,“ řekl. Doplnil, že současné bloky elektrárny Dukovany je třeba odpojit nejpozději v roce 2045. Současně s vypsáním tendru ČR podle Síkely zahájí proces notifikace veřejné podpory projektu u Evropské komise. Schválení by mělo trvat zhruba dva a půl roku.

Bezpečnostní rada státu minulý týden projednala bezpečnostní charakteristiky a záruky na výběrového řízení dodavatele stavby nového bloku. „Jsem opravdu velmi rád, že se nakonec přes původní neochotu minulé vlády povedlo nalézt takové řešení podmínek tendru, které podrobilo podrobnému bezpečnostnímu přezkoumání jednotlivé dodavatele. Opravdu si nedovedu představit, že bychom dnes zahajovali tendr na dostavu na nového jaderného bloku české jaderné elektrárny, kterého by se zúčastnila státní firma Ruské federace,“ uvedl Síkela.

Prezident Miloš Zeman loni v září podepsal takzvaný nízkouhlíkový zákon. Ten mimo jiné prostřednictvím bezpečnostních záruk počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína, které byly mezi zájemci o přihlášení se do tendru, mezi tyto státy nepatří.

Mezi uchazeče na stavbu nového bloku v Dukovanech patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

Aktuální situace v Evropě či ruská agrese proti Ukrajině vyvolaly podle Síkely mnoho otázek týkajících se české energetické bezpečnosti. Nedostatečná rozrůzněnost energetického mixu podle něj vede v jakékoliv zemi ke zranitelnosti. Navíc závislost na ruském plynu nebo ropě je strategicky nevýhodná, uvedl dále.

ČR má podle Síkely i díky Evropské unii připraveny vyšší desítky miliard korun na rozvoj obnovitelných zdrojů. „Bylo by velmi nezodpovědné, spoléhat se na to, že nám budou samotné obnovitelné zdroje v budoucnosti stačit. Bez jádra se tedy těžko dokážeme obejít,“ řekl. V současné době v energetickém mixu ČR tvoří jaderné zdroje zhruba 40 procent.

Fiala dříve uvedl, že vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024, s vydáním stavebního povolení se počítá v roce 2029. Zkušební provoz je podle něj nutné spustit v roce 2036.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Karásek
3. březen 2022, 14:24

Doufejme, že ten jaderný tunel tisíciletí nevyjde a nic se stavět nakonec nebude.

Vladimír Šťastný
4. březen 2022, 07:42

Stavět se bude, protože nám nic jiného ani nezbyde. Ty vaše fofrníky ani slunečníky to fakt nevytrhnou. Cena nakonec nebude vůbec rozhodující, rozhodující bude, aby za ni byl zdroj schopný vyrábět nepřetržitě.

Maly Jarda
3. březen 2022, 15:02

Tak schválně jestli to vyhrají Rusové nebo Číňané , mají totiž nesrovnatelně lepší nabídky než Francouzi a hlavně Američani.

Nevím co by se muselo stát za podvod aby to vyhrála západní nabídka, to by snad pod nějakou záminkou museli být Rusové a Číňani vyřazeni.

Vladimír Šťastný
4. březen 2022, 07:39

Rusové a Číňani už vyřazeni jsou. Vloni na to bylo vydáno rozhodnutí vlády nebo dokonce zákon.

Jiří Kelnar
4. březen 2022, 11:25

Malý Jarda pořád doufá s stále považuje v současné době za ideálního strategického partnera. Můžou mít skvělý železo, ale když u toho drží pistoli nám u hlavy, tak to fakt není dobrej nápad. Uvidíme s čím se vytasí korejci.

Maly Jarda
4. březen 2022, 13:00

Korejci se nevytasí s ničím, korejský prezident je asset američanů a dostal za úkol zlikvidovat korejskou jadernou energetiku aby Američané neměli konkurenci.

Emil
4. březen 2022, 13:03

Korejský prezident už to má doslova za pár...

nikdo
4. březen 2022, 13:13

Jak je tedy možné že Korejci postavili a staví reaktory v Spojených arabských emirátech. Dle vaši logiky by jí měl stavět Westinghouse. On je Korejský prezident diktátorem že může zařídit likvidaci nějaké firmy?

Martin P
4. březen 2022, 12:12

Na které planetě jste doted žil a nemají tam internet?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se