Domů
Jaderné elektrárny
Fiala: Vláda v nejbližších týdnech vyhlásí tendr na stavbu bloku v Dukovanech
Jaderná elektrárna Dukovany

Fiala: Vláda v nejbližších týdnech vyhlásí tendr na stavbu bloku v Dukovanech

Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) v nejbližších týdnech vyhlásí tendr na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Vyhodnocení by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. Zkušební provoz je nutné spustit v roce 2036. Česká republika má dostatečné nástroje k tomu, aby do projektu kdykoliv zasáhla a ohlídala tak, kdo bude například dodavatelem technologií. Fiala to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Smlouva s dodavatelem by měla být podle Fialy uzavřena v roce 2024, s vydáním stavebního povolení se počítá v roce 2029. „Teoreticky by se to dalo ještě nějakým způsobem stihnout,“ řekl dnes Fiala. Připomněl, že výběrové řízení na stavbu nového jaderného zdroje mělo být vyhlášeno už za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), která byla u moci mezi lety 2014 až 2017. Nepodařilo se to ani předchozímu kabinetu Andreje Babiše (ANO).

Možnou stavbu brzdily hlavně nejasnosti ve způsobu financování. To by měl nakonec zřejmě plně zajistit stát. V současných cenách by podle dřívějších informací měl za nový jaderný blok zaplatit zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun), někteří experti ale upozorňují na to, že cena bude vyšší.

Dalším problémem byl zájem o stavbu ze strany ruských a čínských firem. Prezident Miloš Zeman loni v září podepsal tzv. nízkouhlíkový zákon. Ten mimo jiné prostřednictvím bezpečnostních záruk počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína, které byly mezi zájemci o přihlášení se do tendru, mezi tyto státy nepatří.

„Stát má možnost podle první prováděcí smlouvy zasáhnout do toho kdykoliv z důvodu bezpečnostních zájmů. Proto ta cesta bezpečnostní výjimky je lepší než otevření zadávací řízení, které mimochodem by na tohle vůbec nemohlo fungovat,“ uvedl Fiala.

Doplnil, že pustit Čínu a Rusko do takového projektu by bylo extrémní riziko, čemuž dává za pravdu i mezinárodní situace.

Nový jaderný blok má nahradit stávající, které budou muset být odpojeny. Fiala také dnes upozornil, že jádro tvoří v energetickém mixu ČR 40 procent. Je tedy velmi podstatné. Mezi uchazeče na stavbu nového bloku v Dukovanech patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse.

jif rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(42)
Vojvodik Petr
20. únor 2022, 14:57

Kolonii je potřeba vyčerpat.

Vojvodik Petr
20. únor 2022, 15:57

Lepší nežli nakupovat vrtulníky.

Jiří Kelnar
21. únor 2022, 12:17

Jak vidíte, ony se nám ty vrtulníky a stíhačky možná ještě budou hodit. Ale jako jo, obnovíme starou jaderku, udržíme si zhruba poměr jádra v energetickém mixu. Bude nás to stát asi víc peněz, než OZE až to bude stát, bude to trvat dlouho, ale je na tom skoro celospolečenská shoda. Možná se ještě společnost shodne na 2 dalších reaktorech v Temelíně a možná si je rádi zaplatíme. Ale větší potenciál tu nemáme, neumím si představit, že by si lidi ve Slezsku nechali u Blahutovic nebo u Pardubic nechat postavit novou jaderku.

Vojvodik Petr
21. únor 2022, 13:38

Jsou povoleny 4 bloky. Je to kvůli odstavení původních dukovan.

Karásek
20. únor 2022, 17:06

162 mld. je opravdu sprostá lež. Při výstavbě jednoho bloku o výkonu 1600 MW ve Francii ve Flemanville byla zatím poslední přiznaná cena v přepočtu 311 mld. Kč a ještě není dostavěno. Tato cena se neustále navyšuje. Od té doby, co se začalo stavět byla také inflace, což znamená, že při dnešních cenách by se takový blok postavil možná za 500 mld. Podobné je to i v USA. Tam byla přiznaná cena na jE Vogtle za dva bloky AP 1000 cca 27 mld. USD a ještě není dostavěno, což znamená, že se cena ještě může navýšit. Výstavba JE Summer byly zrušena. Cenová kalkulace pro jeden blok v Dukovanech tedy samozřejmě nebude 162 mld., ale s inflací při výstavbě by se cena zřejmě nevešla do 1 000 000 000 000 Kč. To by byl tunel tisíciletí.

Turby
20. únor 2022, 17:33

az v SESR uvalime enbargo na cinsky cement a ocel tak nepostavime ani drevene vetrniky, natoz JB :-)

Emil
20. únor 2022, 17:58

Mícháte dohromady jablka a hrušky. 162 miliard jsou overnight-costs a u Vogtle uvádíte veškeré náklady včetně nákladů financování. U Flamanville jde o blok o polovinu větší a tím i dražší než se bude stavět v Dukovanech. Navíc jde v obou případech o prototypy nové generace, přičemž se v Dukovanech nebude stavět prototyp nové generace.

Karásek
20. únor 2022, 18:13

Zatím nikdo vybrán nebyl a proto nikdo nemůže vědět, jaký blok se v Dukovanech bude stavět. V Dukovanech by se stavěl buď ten reaktor, co je ve Flemanville, nebo Vogtele, nebo korejský. Tedy stejný prototypneprototyp.

Emil
20. únor 2022, 18:43

Nejen že to můžeme vědět ale dokonce to i víme, protože poptávaný reaktor je do 1200 MWe, a tím pádem ani nikdo větší reaktor v tendru nabízet nebude. Uchazeči už oznámili, že budou nabízet reaktory AP-1000, APR-1000 a EPR-1200, tedy nikoliv ten ve Flamanville. A doporučoval bych si nastudovat význam slova prototyp.

Karásek
20. únor 2022, 20:36

Ten tendr byl ušit na míru pro reaktor VVER 1200 a žádnej EPR 1200 neexistuje, aspoň zatím. Pochybuju, že kvůli ČR se bude konstruovat 1 kus.

Emil
20. únor 2022, 20:48

To tvrdíte vy, Karásku, že byl ušit. Jde však pouze o konspirační teorii, nic jiného to není.

Žádný reaktor neexistoval do chvíle než ho někdo postavil, to se týká i EPR-1200. Zjednodušeně řečeno jde pořád o EPR, který má o jednu smyčku méně.

Mirek
21. únor 2022, 08:50

Problém je v tom, že APR-1000 a EPR 2 nikde neexistují. A přitom kdysi v požadavcích tadavatele bylo, že dodavatel musí prokázat kladnou referenci o provozování navrhovaného reaktoru v Evropě.

Omega
21. únor 2022, 10:43

V původních podmínkách tendru bylo mít referenční reaktor v Evropě, a to nesplňuje nikdo.

Emil
21. únor 2022, 11:06

"Tady je třeba ještě jednou zopakovat, že referenční blok a licence v zemi původu je velká výhoda. Není to nutná podmínka"

allforpower.cz/jaderna-energetika/dana-drabova-vsichni-uchazeci-o-dukovanskou-zakazku-maji-za-sebou-uspechy-i-neuspechy-311

Milan
21. únor 2022, 11:56

No hlavně, že víte kolik to bude stát :-)

Jan Veselý
20. únor 2022, 19:12

Overninght cost začne být zajímavá a někdo začne stavět jaderné reaktory přes noc, neboli over night. Vzhledem k délce výstavby, zpožděním a překračováním rozpočtu běžným u výstavby JE, je overnight cost akorát zavádějící číslo.

Jaroslav Studnička
20. únor 2022, 19:21

Pane Veselý, u jiných dlouhodobých projektů / staveb se overnight cost neuvádí a dle overnight cost neposuzuje?

Nikde jsem neviděl, že by nabídková cena bylo něco jiného než overnight cost.

Jan Veselý
20. únor 2022, 21:39

Tak to jste se tady díval hodně špatně. Overnight cost je ve světě, kde se stavby táhnou roky a existují úroky, k ničemu. Kdyby jaderníci chtěli hrát "na férovku", tak se udělá v Temelíně nebo Dukovanech "jaderná průmyslová zóna", stát dá soutěžícím záruky, že s nimi nevydrbe, a pak se udělá aukce na PPA nebo CfD. Tohle je zcela normální a transparentní postup.

Emil
20. únor 2022, 19:23

Overnight cost (jde o odborný termín) není zavádějící číslo, stejně jako to není zavádějící číslo třeba u cen nemovitostí, přestože ani ty se nedají postavit přes noc. Developeři také uvádějí právě overnight costs a neuvádějí kolik zaplatíte celkem včetně nákladů financování, protože ani nemohou vědět, jakým způsobem budete nemovitost financovat. Každý zákazník ji bude financovat jinak. Pro jaderné elektrárny platí to samé v bleděmodrém.

Josef
20. únor 2022, 20:32

Ano není to zavádějící termín, ale nikde jinde se s ním tak často neargumentuje jako v jaderné energetice. Pokud chcete porovnání techologií, tak je lepší použít LCOE, a v případě JE je výhodnost .....

a prosím, který developer pracuje s overnight cost?

the overnight capital cost is not an actual estimate of construction cost,[1]

investors in the energy industry typically look rather to the levelized cost of energy (LCOE) for comparing generation projects or technologies (e.g. solar power, natural gas) in the long term, as it includes ongoing fuel, maintenance, operation and financial costs.

Emil
20. únor 2022, 21:05

1) Já jsem nic o porovnávání technologií nepsal, Josefe. Pouze jsem reagoval na Karáska, který tu hází ciframi aniž by tušil, co se za nimi skrývá, a tím pádem srovnává hrušky a jablka.

2) Ceny nemovitostí (mimo jiných) se uvádějí právě jako overnight costs, i když se jim tak neříká. Ukažte mi jediného developera, který nabízí nemovitost a do její ceny započítává náklady financování, když vůbec nemůže tušit, jakým způsobem její nákup budete financovat.

3) Když už chcete něco citovat, tak bývá slušností uvést zdroj ze kterého citujete. Kdybyste to udělal, tak by šlo jednoduše dohledat, že ten samý zdroj (wikipedie) definuje tento pojem takto: "Overnight cost is the cost of a construction project if no interest was incurred during construction". Jenomže kdybyste ten zdroj uvedl, pak by bylo na první pohled vidět, že jste si vytrhl z kontextu jen to co se vám hodí, že?

hlpb
21. únor 2022, 06:41

Emile, je fajn, že jsi se posunul v myšlení a konečně pochopil, že stavba JE má stejné zákonitosti jako RD. Sice je zde několik odlišností, které hrají v neprospěch JE, ale v principu je to stejné. Nabídková cena JE a domu (když nemá objednatel svoje prostředky, je jen část konečné ceny JE nebo domu, další části konečné ceny jsou náklady financování a více práce, které vzniknou v průběhu stavby. Stejně jako budoucího majitele RD tak i majitel JE nakonec zaplatí a musí na ní vydělat cenu s financováním a vícenáklady. V dnešní době už vidíme jak je to financování = úrok rozhodující. Začíná přibývat rozestavěných domů a novostaveb, na které majitel po zvýšení úrokových sazeb a inflace už nemá a nikdy se jejich majitel nestane. Na cenu 165 miliard po současném zvýšení inflace a prudkému nárůstu cen materiálů můžeme zapomenout. I Beneš v lednu už připustil cenu 180 miliard (před třemi rok mluvil o ceně 145 miliard). Realita bude cca 200 miliard. Ale je nepodstatné, jestli bude nabídka 160 nebo 200 miliard, rozhodující bude úrok financování a tady je past v podobě vysokého úroku od posledních propočtů se úroky pro český stát zvedly o cca 4%. T znamená, že při ceně 180 miliard stát při financování na 30let nezaplatí o cca 150 miliard více než bylo počítáno. A bude to mít další důsledek, že garantovaná cena bude muset být mnohem vyšší než se plánovalo. Pro JE je to extrémně špatné načasování vypsání nového tendru, mix vysoké inflace, vysokých úrokových sazeb, vysokých cen materiálů, geopolitické napětí na Ukrajině bude zvyšovat nabídkové ceny a ceny financování. Je vysoce pravděpodobné, že to bude znamenat, že nový blok bude produkovat EE za cenu přesahující 100 €/MWh. Bylo by nejlepší tendr odložit a počkat až odezní nepříznivé vlivy, ale samozřejmě nikdo neví jestli to bude za dva roky nebo deset let. Jedno je jisté, nejlepší čas pro výběrové řízení je již nenávratně pryč a tzn. že je pryč i naděje, že by nový blok dodával EE za přijatelnou cenu.

miro novak
21. únor 2022, 07:02

urok je rozhodujuci v case minimalnych sadzieb, to nevymyslis, to musi byt z alkoholu.

Emil
21. únor 2022, 07:21

Bláho, nikde jsem nepsal, že "stavba JE má stejné zákonitosti jako RD", tak mi to laskavě přestaňte podsouvat. Psal jsem o tom, jaké ceny se uvádí, což se zákonitostmi stavby nemá vůbec nic společného. U vícenákladů stavby, stejně jako u rodinného domu, záleží na tom, kdo je za ty vícenáklady zodpovědný, což zdaleka ne vždy bývá investor, jak se nám tu snažíte namlouvat.

Je úplně nepodstatné jaký je úrok dnes, když k podstatnému čerpání prostředků z úvěru dojde až přibližně za 10 let, kdy budou úrokové sazby úplně jiné. Vaše tradiční věštby, co "zaručeně" bude a co je "vysoce pravděpodobné", nemá smysl komentovat, obvykle se stává pravý opak toho co tvrdíte.

energetik
20. únor 2022, 23:27

V klidu, bude to levnější, sice většinu zase rozkradou (půjde to ze státního, takže klasika, to nikdo neuhlídá ani nezveřejní kolik skutečně rozkradli) a jak zjistí že už vše "proinvestovali" a nemají ani třetinu tak to zabalí. Bude to ČEZký Zwentendorf. Už se těším jak tam budeme hrát paintball.

miro novak
21. únor 2022, 07:07

kedy si bol naposledy hrat paintball v Dukovanoch?

Vladimír Šťastný
21. únor 2022, 07:18

Hned první ranou dostal do hlavy, tím se leccos vysvětluje...

Karásek
21. únor 2022, 08:40

K tomu Emilovu přirovnání s prodejem rodinného domu je poteřba říct, že ten se objeví v realitní nabídce za vyjednávací cenu a pak se dohaduje cena, která bude realizována a to obvykle směrem dolů. U jaderné elektrárny je to naopak. Tam se nejdřív slíbí nereálně nízká cena a ta se pak navyšuje. V jednom případě to bylo o více, než 2 000 procent.

Jaroslav Studnička
21. únor 2022, 08:50

Karásku, vy jste to koukám nepochopil (u vás ovšem nic nepřekvapivého).

Emil pouze ilustroval to, že overnight cost se používají zcela běžně a není to žádná výsada výstavby jaderných elektráren.

nikdo
21. únor 2022, 14:40

V jakém případě byla prosím jaderná elektrárna prodražena o 2000 procent?

Karásek
21. únor 2022, 22:33

Je Diablo Canyon. Jeden blok o cca 1700 procent a druhý o cca 2300 procent.

Emil
21. únor 2022, 22:49

Že vy jste se učili procenta společně s Bláhou, Karásku?

"The original total cost was anticipated to be about $1 billion (1985 dollars)"

"With a book cost at completion of $5.67 billion, the Diablo Canyon nuclear power plant is one of the most expensive projects, if not the most expensive project, ever undertaken in the state of California."

publishing.cdlib.org/ucpressebooks/view?docId=ft838nb559&chunk.id=d0e16234&toc.id=&brand=ucpress

Jaroslav Studnička
21. únor 2022, 23:13

No a od prosince, kdy jste mu Emile předložil stejná čísla, opakuje Karásek stejné lži a procenta se nedoučil...:-)

Milan
21. únor 2022, 16:02

@OZE karasek. To by me také zajímalo, kde se to prodražilo o 2000%. Ale jinak je to Karaskova standartni argumentace.

Mirek
21. únor 2022, 08:58

Cena samozřejmě záleží na tom, kdo by u nás reaktor stavěl. Pokud by to byl Rosatom s reaktorem VVER-1200, tak bychom mohli jako referenci použít cenu dvou těchto reaktorů v Paksi 2 - tedy 12.5 miliard euro uváděných na počátku tohoto roku.. Samozřejmě, je to orientační cena, která záleží na mnoha okolnostech v dané lokalitě - na stavu infrastruktury apod.

Mirek
21. únor 2022, 09:22

Omylem jinde jsem napsal:

Cena samozřejmě záleží na tom, kdo by u nás reaktor stavěl. Pokud by to byl Rosatom s reaktorem VVER-1200, tak bychom mohli jako referenci použít cenu dvou těchto reaktorů v Paksi 2 - tedy 12.5 miliard euro uváděných na počátku tohoto roku.. Samozřejmě, je to orientační cena, která záleží na mnoha okolnostech v dané lokalitě - na stavu infrastruktury apod.

Richard Vacek
20. únor 2022, 21:25

Vzhledem k vyřazení těch, kteří reaktory dovedou, by si vláda měla ve smlouvě pohlídat konečnou cenu, kvalitní záruky pro případ krachu a to, že vzniklé dílo nebude pouhý model, ale funkční elektrárna.

Jaroslav Loudil
20. únor 2022, 21:53

To všechno je jen za panování ideálních podmínek. Budou však "ideální podmínky" - v budoucnu panovat ? Pan Biden prohlásil, že Rusko s jistotou příští týden napadne Ukrajinu a bude přitom dobývat i Kyjev. Britský premiér Johnson jen doplnil, že příští týden v Evropě vypukne největší válka od porážky Hitlera. Pokud by toto skutečně nastalo, tak bude Rusko odstřiženo od mezinárodního bankovního systému Swift, bude zrušen Nord Stream II ,Rusko možná přestane EU dodávat plyn i ropu ,ceny energií a zlata poletí šíleně nahoru spolu s inflací , ..... vypukne všeobecný mezinárodní chaos.

Prosím toto nejsou mé osobní výmysly, toto tvrdí americký prezident a britský premiér. Bude za těchto okolností - " papírování kolem našeho reaktoru " skutečně na prvním místě ? Nedojde k posunům oznámených termínů ?

maly jarda
20. únor 2022, 23:51

Konkurence z východu byla úspěšně na základě lží vyřazena , Francouzi budou mít svých starostí dost s výstavbou JE ve Francii a nikdo jiný než anglo-američani už stejně vyhrát velké zakázky na Západě nesmí, takže to vyhraje Westinghouse

... tj. bude to 5x předražené a možná to bude stát za 20 let a možná to bude nakonec i fungovat .. hlavně že všechny ty biliony poputují na tu správnou světovou stranu a naštěstí nám Američani do té doby budou milostivě prodávat 5x předražený LNG.

Mirek
21. únor 2022, 09:06

Každému kompetentnímu člověku musí být jasné, že vybrané firmy - kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská KHNP - nejsou nyní a ani v dohledné budoucnosti nebudou schopny požadovaný reaktor dodat. Tyto firmy budou nyní hledat výmluvy, proč cena bude mnohem mnohem vyšší a termín dokončení bude mnohem mnohem později než byl plán.

Ale to našim politikům nevadí. Hlavně, aby to nestavěl někdo, kdo to umí. :-) :-)

Ivan Novák
21. únor 2022, 11:27

Bohužel, aby řeč nestála: v pátek oznámila Georgia Power, že nedostatky ve výstavbové dokumentaci požadované NRC posouvají zahájení provozu Vogtle 3 do jara 2023. U OL3 Finové už jen zveřejňují vzájemně si odporující data dodavatelského konsorcia.

Bude prča.

Ivan Novák
21. únor 2022, 15:46

Zapomněl jsem zmínit: tento nový skluz Vogtle je smluvně milníkový. Případné pokračování projektu vyžaduje, aby všichni jeho podílníci s tím do 8. března 2022 projevili souhlas. Southern, resp. GP, která vlastní 45%, už ochotu pokračovat vyjádřila, nelze ale nevzpomenout, že VC Summer právě rezignací jednoho minoritáře v takové situaci skončil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se