Domů
Jaderné elektrárny
Firma KGHM získala od polské vlády svolení ke stavbě malých modulárních reaktorů
Rolls-Royce SMR, malý modulární reaktor (Zdroj: Rolls-Royce SMR)
Zdroj: Rolls-Royce SMR

Firma KGHM získala od polské vlády svolení ke stavbě malých modulárních reaktorů

Jaderné elektrárny
2 komentáře
14. červenec 2023, 21:20
ČTK

Polské ministerstvo klimatu schválilo výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) polským producentem kovů KGHM. Oznámil to dnes podle agentury PAP polský ministr pro správu státních aktiv Jacek Sasin. Polsko chce prostřednictvím jaderné energie snížit svou závislost na fosilních palivech.

KGHM hodlá vybudovat elektrárnu s kapacitou 462 megawattů tvořenou šesti malými modulárními reaktory. Souhlas ministerstva je nezbytnou podmínkou k získání dalších potřebných úředních povolení pro tento projekt, píše agentura PAP.

Šéf KGHM Tomasz Zdzikot uvedl, že firma si chce výstavbou malých modulárních reaktorů zajistit „bezpečný, ekologický a cenově stabilní zdroj energie“, který jí pomůže udržet konkurenční výhodu na globálním trhu.

Společnost KGHM loni podepsala s americkou firmou NuScale Power dohodu o předběžných pracích na projektu. Uvedla tehdy, že počítá se spuštěním provozu prvních reaktorů v roce 2029. Náklady na plánovaných šest reaktorů loni odhadla na 1,5 až dvě miliardy dolarů (zhruba 32 až 42 miliard Kč).

Výstavbu malých modulárních reaktorů plánuje rovněž polský petrochemický koncern PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu. PKN hodlá ve spolupráci s chemickou firmou Synthos stavět reaktory založené na technologii společnosti GE Hitachi, píše agentura PAP.

pmh hab

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Pravoslav Motyčka
15. červenec 2023, 13:14

KGHM... Jsem jen zvědavý jak horníci zvládnou postavit reaktor :)

Jaroslav Studnička
15. červenec 2023, 14:02

Vzhledem k tomu, že společnost KGHM bude investorem, tak sama o sobě stavět reaktor nebude.

Tak jako to neplánují ani např. petrochemici z PKN.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se